Kadrajına Polis Girdi Davasında Sibel Tekin’in Yurtdışı Çıkış Yasağı Kaldırıldı

0
173

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in belgesel çekimi sırasında kadrajına polis aracının girmesinin ardından ‘örgüt üyeliği’yle suçlandığı davada hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı da kaldırıldı.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in “Karanlıkta Başlayan Hayat” adlı belgesel çalışması için sabah saatlerinde işe giden insanları çekerken kadrajına giren polis aracından dolayı “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tekin’in duruşmasını İHD Ankara Şube, MLSA, 10 Ekim Barış derneği gibi hak savunucusu kurumlar ve gazeteciler takip etti.

Duruşmada Tekin, Bulgaristan’da düzenlenen 3. Rhodope Film Festivali’nden aldığı jüri üyeliği teklifi nedeniyle hakkında verilen adli kontrol ile yurtdışı yasağının kaldırılmasını beraatini talep etti.

Hâkim bilirkişi raporunun geldiğini mahkeme heyetiyle paylaştı. Tekin’in avukatı Mehtap Sakinci dün tamamlanan bilirkişi raporunun içeriğini aktararak müvekkili hakkında herhangi bir suç unsuru bulunmadığını söyledi.

Sakinci, Tekin’in akademisyen olarak çalıştığı üniversitede açığa alınması nedeniyle sürecin uzamaması gerektiğini vurguladı.  Hâkim Tekin’in Bulgaristan’da düzenlenen film festivalinde jüri üyesi olarak seçildiği belgeyi talep etti. Belgeyi mahkeme heyetine sunan avukat Sakinci, “Müvekkilim belki de ilk defa kariyerinde böyle bir imkânla karşılaşmıştır” diyerek, Tekin’in yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması ve beraat kararı verilmesi gerektiğini yineledi.

Hâkim, Sibel Tekin’e yönelik adli kontrolünün ve yurtdışı yasağının kaldırılmasına, eksik unsurların giderilmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı, 3 Ekim 2023, saat 10.45’e erteledi.