Kutsal Evcimen’e Cumhurbaşkanı’na ve İçişleri Bakanı’na hakaretten ceza

0
32

Halk müziği sanatçısı Kutsal Evcimen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik 2019’da yaptığı sosyal medya paylaşımlarında hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası ve idari para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Anadolu Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 7 Mart 2023 Salı günü görülen son duruşmada, hapis cezası sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sırasında gösterdiği pişmanlık ve suçun işlenmesindeki özellikler göz önünde bulundurularak adli para cezasına çevrildi. 11 ay 20 gün hapis cezasının karşılığı olarak 7 bin lira olarak belirlendi. Bu para da 20 eşit taksite bölündü.

Evcimen, ayrıca İçişleri Bakanı Soylu’ya görevinden dolayı hakaret suçundan 425 gün adli para cezasına çarptırıldı Bu cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası olumsuz etkileri olacağını göz önünde bulunduran mahkeme takdiren 6’da bir oranında indirim yaptı. Evcimen toplamda 14 bin 80 TL adli para cezası ödeyecek; ayrıca Erdoğan ve Soylu’nun avukatlarına da Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (AAÜT) uyarınca ayrı ayrı 9 bin 200 TL’den toplam 18 bin 400 TL vekalet ücreti ödeyecek.

Evcimen cezaya konu olan paylaşımı için GazeteDuvar’dan Mahmut Çınar’a 21 Nisan 2022 tarihinde verdiği demeçte “2019 yılında Ekrem İmamoğlu’na karşı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumu ve ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili olarak ‘şehitlerin cenazesine onu sokmayacağız’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözleri ile ilgili olarak refleks gösterdim. Biri benim oy verdiğim, desteklediğim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, diğeri de oy verdiğim partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu” demişti.

Haber Linki için TIKLAYINIZ