Müzisyenler İçin Zor Durum: “Özür” Dayatması

0
163

Toplumsal felaketler, afetler ya da siyasi çalkantılar söz konusu olduğunda ilk olarak durdurulan ve yeniden başlaması da bir tartışma konusu olan müzik etkinlikleri, büyük deprem sonrası yine aynı durumla karşı karşıya. Bir yandan dayanışma etkinlikleri sürerken diğer yandan sanatçıların bu konuda özür belirten açıklamaları üst üste geliyor. Depremin ilk gününden beri bölgede yoğun olarak dayanışma faaliyetleri gösteren şarkıcı, yönetmen Mahsun Kırmızıgül, “Deprem de yaşadıklarım, gördüklerim beni çok yaraladı. Azerbaycan konseri için geri dönmek zorundayım. Aklımı, kalbimi, yüreğimi bölgede bırakıyorum. Konserin tüm gelirini yardım için kullanacağım. Konser sonrası tekrar yanınızda olacağım. Sizi unutmayacağım, unutturmayacağım” sözleriyle dayanışma konseri mesajını yayınladı.

Depremin ilk gününden itibaren bölgedeki çalışmalarıyla gündemde olan AHBAP Derneği’nin kurucu yöneticisi Haluk Levent ise, “Ben bir müzisyenim, işim bu. Ekip ve orkestra konserlerle geçiniyor. İki ay öncesinden bağlanmış konserlerim var Avrupa’da. İptal edersem organizasyonu yapanlar dahil 150 kişi etkilenecek. Bu sebeple haftaya 3 günlüğüne gidiyorum konserlere. Bilginize” şeklindeki açıklamasıyla aslında konser iptallerinin sanatçılar ve sanat sektörü çalışanları için ne kadar ağır sonuçları olduğunu da yeniden gündeme getirmiş oldu.

Levent’in açıklaması, iktidara yakın açıklamalarıyla gündeme gelen akademisyen Furkan Bölükbaşı tarafından hedef gösterildi. Bölükbaşı, Twitter’dan paylaştığı “Yakında bir bahaneyle yurtdışına kaçacak demiştim. Şimdi gerçekleşiyor. Muhtemelen bir daha da dönmez. Ahbapʼa bağış yapanlara büyük geçmiş olsun” sözleriyle sanatçının işini yapmak üzere yola çıkacağına yönelik açıklamasını hedef gösterdi.