Musa Orhan Dava Açtı, Savcı Farah Zeynep İçin 2 Yıl 4 Ay Hapis İstedi

0
85

Ezgi Mola, Hazal Kaya, Melek Mosso ve Farah Zeynep Abdullah’a dava açıp para talep eden cinsel saldırı faili Musa Orhan, Farah Zeynep Abdullah’a açtığı ikinci davada savcı 2 yıl 4 ay hapis cezası istedi.

Batman’da intihar eden İpek Er’in bıraktığı mektupla kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdığı Musa Orhan, Farah Zeynep Abdullah’a 20 Mayıs 2023 tarihinde ikinci kez hakaret davası açmıştı.

Savcı, Abdullah hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteminde bulundu.

Musa Orhan’ın daha önce açtığı hakaret davasında Farah Zeynep Abdullah adli para cezasına çarptırılmıştı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Musa Orhan’ın kendisine bir dava daha açtığını söyleyen oyuncu Farah Zeynep Abdullah, “Şerefsiz ve göründüğü kadarıyla bir geçim yöntemi olarak adalet sistemini kullanan, daha doğrusu buna izin verilen Musa Orhan şimdi de bana tazminat davası açmış. Aç köpek” ifadelerini kullanmıştı.

Musa Orhan’ın açtığı davalarda ne oldu?

Batman’ın Beşiri ilçesinde tedavi gördüğü hastanede intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazmıştı.

Ezgi Mola, tutuksuz yargılanması kararı sonrası yaptığı eleştiriler nedeniyle Musa Orhan’a hakaret gerekçesiyle yargılanmış ve hakaret suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün karşılığı 6 bin 960 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Farah Zeynep Abdullah, meslektaşı Ezgi Mola’ya verilen bu cezayı protesto etmek için sosyal medyasından paylaşım yaptı. Abdullah da bu paylaşımı nedeniyle Musa Orhan’a sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret ettiği suçlamasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılandı.

Uşak Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 9 Mart 2023 günü görülen karar duruşmasında, mahkeme Farah Zeynep Abdullah’ın hakaret suçunu işlediğine karar vererek 65 gün hapis cezası verdi ve bu cezayı 1300 TL adli para cezasına çevirdi.

Tecavüz faili Musa Orhan ayrıca Hazal Kaya ve Melek Mosso’ya da hakaret davası açmıştı. Sanatçılar hakkında “Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapsi istenmişti.