RTÜK’ten İki Diziye Para Cezası

0
480

Star TV’nin “Sakla Beni” ve Fox TV’nin “Hudutsuz Sevda” adlı dizilerine “şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı” sahneler gerekçesiyle para cezası verildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TELE 1, Halk TV, Flash Haber, KRT, FOX TV, Star TV ve Show TV’de yayımlanan 11 içeriğe ceza verdi.

Verilen cezaları RTÜK üyesi Tuncay Keser sosyal medya hesabından duyurdu. 11 içeriği arasında iki dizi bulunuyor: Fox TV’de yayınlanan “Hudutsuz Sevda” ve Star TV’de yayınlanan “Sakla Beni” dizileri. Her iki dizi için de “şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı” sahneler gerekçesiyle yüzde üçer para cezası verildi. RTÜK’ün uyguladığı para cezaları kanalın cezanın verilmesinden bir önceki ay elde ettiği gelir üzerinden hesaplanıyor. Yani Fox TV ve Star TV Ekim 2023 reklam gelirlerinin yüzde üçünü RTÜK’e ceza olarak ödeyecek.

Sakla Beni dizisi hakkında

Star TV’de 2 Kasım 2023 günü gösterilmeye başlayan Sakla Beni’nin yönetmeni Nadim Güç. Senaryosunu Armağan Gülşahin ve Nergis Otluoğlu Akoğlu’nun kaleme aldığı dizi de Uraz Kaygılaroğlu, Cemre Baysel ve Asude Kalebek oynuyor. 

Dizinin ilk bölümünde iki çocuk karakterin evcilik oyununun gösterildiği sahneler sosyal medyada ve basında tepkilere neden olmuştu, sahnenin cinsellik çağrıştırdığı iddia edilmişti.

Hudutsuz Sevda dizisi hakkında

Artvin’de çekilen Hudutsuz Sevda, ilk bölümü 21 Eylül 2023 tarihinde yayımlandı. Fox TV’de gösterilen dizinin yönetmeni Murat Öztürk, senaristi Bahadır Özdener. Başrollerini Deniz Can Aktaş, Miray Daner, Esra Dermancıoğlu, Burak Sergen, Burak Sevinç ve Asuman Dabak’ın paylaştığı dizide, kan davası nedeniyle babası öldürülen ve memleketinden küçük yaşta ayrılan bir çocuğun 20 yıl sonra geri dönüşü ve intikam alması anlatılıyor.

Hudutsuz Sevda dizisinde ise dizinin ilk bölümünün son sahnesinde bir kadının vahşice öldürüldüğü sahne ve cinsel saldırı sahnelerinin de yer alması nedeniyle tartışılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz