Şair Ahmet Telli 21 Mart Dünya Şiir Gününde Yargılanıyor!

0
187

Şair Ahmet Telli IŞİD’in 2015’te Kobani’ye saldırısı sonrası yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılanıyor. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşması, Dünya Şiir Günü olan 21 Mart 2023 Salı günü saat 11.15’te görülecek. Şaire destek için sosyal medyada kampanya yürütülüyor.

Şair Ahmet Telli ile dayanışma için sosyal medyada kampanya başlatıldı

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu’ndan Haluk Kalafat’a konuşan Ahmet Telli, davanın nedeni ve gelişi hakkında şunları söyledi:

“IŞİD’le mücadele için Kobani’ye giden ve bir mayına basarak hayatını kaybeden bir genç için düzenlenen bir toplantıda okuduğum şiir ve birkaç cümlelik konuşma üzerine açıldı dava. Toplantı 2017’de düzenlenmişti. 2020’de dava açıldı. Yurtdışına çıkma yasağı uygulanıyordu. İlk duruşma Ocak ayında görüldü. Bir etkinlik için yurtdışına çıkmam gerekiyordu. Çıkış yasağının iptalini talep ettik, kabul edildi. Yurtdışına çıktım ve geldim, yarın ikinci duruşma var.”

Anma toplantısında “Dövüşen Anlatsın” adlı kitabından iki şiir okuyan Ahmet Telli hakkında suçlama 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 7/2 gereği “Terör örgütü propagandası” yapmak.