DETİS: Tamer Karadağlı Liyakaten Değil Siyaseten Atandı

0
328

TV dizisi oyuncusu Tamer Karadağlı’nın Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanmasına tepki gösterildi.

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne Tamer Karadağlı‘nın atanmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada atamanın liyakaten değil siyaseten yapıldığı vurgulandı. TV dizilerinden tanınan Tamer Karadağlı, 11 Ağustos 2023 tarihinde genel müdür olarak atanmıştı.

Karadağlı 24 yılda bir oyunda rol aldı

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), Tamer Karadağlı’nın son 24 yılda sadece bir tiyatro oyununda rol aldığını belirtti.

DETİS’in konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifade dikkat çekti:  “Devlet Tiyatrosu gibi sanat kurumlarının ideolojiler üstü olması, günlük politikaya alet olmaması ve hiçbir siyasi görüşün hizmetine girmemesi gerekir”.

Siyasi söylemler ve tarafsızlık

DETİS, Devlet Tiyatrolarının uzmanlık ve birikim gerektiren bir sanat kurumu olduğunu belirtti. Ayrıca Karadağlı’nın siyasi söylemlerinin tarafsız bir yönetim anlayışı konuşunda kuşkular yarattığını vurguladı.

Açıklamada Devlet Tiyatroları’nın, geçmişte de kuruluş ilkelerinin aksi yönünde yönetilmeye kalkışıldığı hatırlatıldı. Bu deneyimlerin aksaklıklar yaşattığı ve ciddi hatalara neden olduğu vurgulandı.