Yılmaz Odabaşı’nın “Cumhurbaşkanına Hakaret” Cezası İstinaf Mahkemesinde Bozuldu

0
73

İstinaf mahkemesi, Yılmaz Odabaşı’nın “Cumhurbaşkanına hakaret”ten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası almasına neden olan sosyal medya paylaşımlarını ifade özgürlüğü kapsamında olduğu kararına vardı.

Yazar ve şair Yılmaz Odabaşı 2018 yılında Twitter hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla yargılanmıştı. Davanın ikinci duruşmasında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Odabaşı’nın cezası, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığı gerekçesiyle ertelenmemişti.

Yılmaz Odabaşı kararı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Yılmaz Odabaşı kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

“Suçun yasal koşulları oluşmadı”

Mahkeme bozma kararının gerekçesini şöyle açıkladı:

“Sanık sosyal medya hesabı üzerinden ‘Türkiye sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın başka dünyaya ve muhaliflerine ben diktatör değilim, halk iradesiyle seçildim diyebilmesini sağlamak için seçime gidiyor. Başka bir nedeni olduğunu düşünmüyorum’ şeklinde paylaşım yapmış olup savunmasında iddianamede belirtilen sözleri eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında yazdığını ifade etmiştir.

“Yargıtay 4. Ceza Dairesinin 2023/2186 esas ve 2023/19046 karar sayılı ilamında ‘diktatör’ ibaresinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, nezaket dışı, kaba söz niteliğinde olduğu belirtilmiş olup her ne kadar sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de yapılan paylaşımın suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatiyle ilk derece mahkemesi kararının kaldırılıp sanığın üzerine atılı suçtan 5271 sayılı CMK 223/2-a maddesi gereğince beraatine karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.”

Mahkeme hüküm bölümünde 11 ay 20 gün hapis cezasının kaldırılmasına, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasından beraat etmesine ve yargılanma giderlerinin kamuya bırakılmasına karar verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz