Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-5

0
263

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-5 ile devam ettiğimiz deprem röportajları serimizde bu kez mikrofonumuzu Psikolog Dr. Esra Güven’e uzatıyoruz.

Esra Güven Arsuz’da doğup büyümüş, mesleki kariyerine Ankara’da devam eden bir uzman. Ailesi ve yakınlarının yaşadığı cennet Arsuz, 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerden büyük ölçüde etkilenen ilçelerden biri. Depremin hemen ardından psikolojik desteğin ne denli önemli olduğunu bilen Esra Güven hızlıca bölgedeki uzmanların organize edilerek depremzedelere destek verilmesi için harekete geçmiş. Kendileri de birer depremzede olan bölgedeki psikologlar, bir yandan kendilerinin ve birbirlerinin yaralarını sararken bir yandan da bölge halkına destek vermek için büyük çaba sarfediyorlar.

Gönüllülerin desteğinin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor Esra Güven ancak hemen ekliyor, “Gönüllü desteği önemli ama çok daha önemli olan, sürdürülebilir çalışmalar için iyi bir koordinasyonun sağlanması, bölgeye gelenlerin hazırlıklı olması. Aksi takdirde iyi niyetli çabalar yarardan çok zarar veriyor.”

Uzun sohbetimizin belki de en çarpıcı cümlesini şöyle kuruyor Esra Güven:

“İyileşeceğiz elbet. Yaralarımızı saracağız. Ancak bireysel yaraların sarılabilmesi, iyileşebilmesi için yeni sosyal yaraların açılmaması gerekiyor. Sosyal yaralar iyileşmeden bireysel yaraları iyileştiremeyiz…”

Röportajın yayınlandığı 73. Günde büyük felaketin yaraları hala kanamaya devam ediyor. “Resmi veriler” kimseye güven vermiyor. Hala binlerce insan “kayıp” yakınlarını bulmaya çalışıyor. Türkiye seçim atmosferinde büyük felaketi hafızasının derinliklerine gömmeye çalışıyor her zamanki gibi… Ama bizim görevimiz hatırlamak ve hatırlatmak… Birilerinin “hah, unutuyorlar” diyerek gevşemesine izin vermemek… O yüzden “Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu” röportaj serisi, zamana yayılı olarak yayınlanmaya, unutturmamaya devam edecek…

Unutmamamız, unutturmamamız umuduyla…

Önceki röportajlar:

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-1 Doğan Ergun Anlatıyor

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-2 Umut Ulaş Tan’ın Ailesi Anlatıyor

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-3 Arama Kurtarmacı Hakan Özdemir Anlatıyor

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-4 Aras Aktuğralı’nın Babası Anlatıyor

Sinan Dirlik, Nisan 2023