Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-3

0
318

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-3 röportaj serimizin üçüncü bölümünde bu kez mikrofonu arama kurtarma çalışmalarında görev alan bir uzmana, Kadıköy Afet Yönetim Bürosu Şefi ve Arama Kurtarma Takım Lideri Hakan Özdemir’e uzatıyoruz.

Hakan Özdemir ve ekibi 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremin hemen ardından Hatay’da görevlendirildiler ve depremden birkaç saat sonra bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladılar. 12 gün boyunca arama kurtarma çalışmaları yürüten Hakan Özdemir ve ekibi, İstanbul’a 150 can kurtarabilmiş olmanın mutluluğunun yanında “daha fazla can kurtarabilirdik” acısını da taşıyarak döndüler.

Kadıköy Belediyesi, 2005 yılında tamamı Belediye çalışanlarından 30 kişilik bir “Arama Kurtarma Takımı” oluşturmuş. Bugün 52’si gönüllü belediye personeli, 24’ü kurum dışından olmak üzere 76 gönüllü üye ile çalışma yürüten Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK-Kadıköy), yine Kadıköy Belediyesi tarafından oluşturulan Afet Eğitim Parkında bir yandan her yaştan Kadıköylüye afet eğitimleri verirken bir yandan da arama kurtarma gönüllülerini ve arama kurtarma köpeklerini afetlere hazırlıyor.

Hakan Özdemir’le Kozyatağı’ndaki Afet Eğitim Parkı’nda buluştuk. Bence sadece Kadıköylülerin değil, her İstanbullunun bir kez uğraması, bilgilendirme ve eğitim çalışmalarına katılması, simülasyon odalarında her türden afeti deneyimlemesi gereken çok gelişmiş bir birim Afet Eğitim Parkı.

Hakan Özdemir, zaman zaman gözleri dolarak, sesi ve elleri titreyerek anlatıyor Hatay’da geçirdiği 12 cehennemi günü. Yaptıkları tüm çalışmaları samimiyetle aktarırken tüm eksikleri, yapılabilecekken yapılamayanları da sıralıyor. 150 can kurtarmanın mutluluğunu ifade ederken kamunun organizasyon ve koordinasyon zaafı nedeniyle aslında çok daha fazla can kurtarılabileceğinin de altını çiziyor büyük bir üzüntüyle.

1 ay geçmesine rağmen hala başta çadır ve su olmak üzere birçok eksikliğin dile getirildiği deprem bölgesinde her türlü siyasi tartışmanın dışında, uzman bir arama kurtarma takım liderinin objektif gözlemlerinin, saha deneyimlerinin büyük önem taşıdığına inanıyorum. Bu nedenle Hakan Özdemir’in anlattıklarının noktasına virgülüne dokunmadan aktarmaya özen gösterdim. Dikkatle okunması ve tartışılması, yaklaşan büyük afetler öncesinde ders alınması umuduyla…

Sinan Dirlik, İstanbul, Mart 2023

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-1 Gönüllüler Anlatıyor

Birbirimizden Başka Kimsemiz Yoktu-2 Aileler Anlatıyor