Boğaziçi Hocaları: Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz, Çünkü Bu Ülkeyi Çok Seviyoruz!

0
225

Yakın zamana kadar Türkiye’de pek çok üniversite adayı gencin düşlerini süsleyen bir üniversiteydi Boğaziçi Üniversitesi. Akademik başarıları, seçkin öğretim kadrosu ve öğrencileri, şahane kampus yaşamı ile göz doldurur, adından hep bu özellikleriyle söz ettirirdi. Derken 4 Ocak 2021’de bir atama gerçekleşti ve Boğaziçi Üniversitesi o günden bu yana öğrencilerinin, hocalarının kararlı direnişleri, büyüyen mücadeleleri ile anılır oldu.

Ocak 2021’de “atanan” Melih Bulu ilk günden Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin itirazıyla karşılandı. İtirazların kısa sürede son bulacağını söyleyen, önce öğrencilerin ardından da hocaların eylemleri karşısında “bir süre itiraz ederler sonra dağılırlar” yaklaşımını geliştiren Melih Bulu, 15 Temmuz 2021’de yine kendisini atayan makam tarafından görevden alındı. O günden bu yana kimse Melih Bey’in nerede olduğunu bilmiyor ama Boğaziçi Üniversitesi hocaları, bu röportajın yapıldığı 702. günde yağmur, güneş, kar demeden hala Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne arkalarını dönerek “Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!” sloganıyla duruyorlar…

Fotoğraf: Pınar Madra (@PEKTASMADRA)

Türkiye artık her kentinde en az 1 üniversite olmasına rağmen ne yazık ki uluslararası akademik ligde hızla gerilere sürükleniyor. Nitelik her zamankinden fazla önem kazanıyor ve Boğaziçi Üniversitesi, ülkemizin az sayıdaki nitelikli kadroları ve altyapısıyla korunmayı fazlasıyla hak ediyor. Boğaziçi Üniversitesi hocaları, üniversitelerinin temel değerlerine, özerkliğe, akademik özgürlüğü, demokratik işleyişe sahip çıktıkları için 2 yıla yakın bir süredir direniyorlar. Medya, kamuoyu bu mücadeleyi göz ucuyla izliyor. Verilen mücadelenin bir gelecek mücadelesi, ülkenin umudu olan gelecek kuşaklar için verilen bir mücadele olduğunu hatırlamak, hatırlatmak boynumuzun borcu haline geliyor.

Bu uzun mücadelenin neferlerinden Can Candan ve Zeynep Kadirbeyoğlu ile Boğaziçi Üniversitesi’ni ve Boğaziçi direnişini konuştuk. Tarihe bir not düşmek için…Bu röportajın video kaydını Reportare’nin youtube sitesinde yer alan Konuşmadıklarımız programında bulabilirsiniz.

Sinan Dirlik, 9 Aralık 2022