Çocuğun Siyahı, Beyazı, Mültecisi Yok! Çocuk, Çocuktur!

Tüm dünyayı derinden sarsan Pandemi, ağır kayıplar, ardından gelen derin ekonomik kriz, göç dalgası… İçinden geçtiğimiz bu yangın günlerinde gerek tek tek bireylerin, gerek toplumun ruh sağlığı bozuldu. Birbirimize olan güvenimiz, ortak yaşama olan inancımız erozyona uğradı. Öfke tüm toplumu sararken artık ne zaman, nerede, hangi gerekçeyle patlayacağından emin olamadığımız bir saatli bombanın üzerinde oturuyormuş hissini yaşıyoruz. Devletin her zamanki gibi etkin bir sorumluluk almayı tercih etmediği bu ağır süreçte iş yine büyük ölçüde sivil topluma düşüyor…

H. Gökhan Fidan

Sivil Ağlar’ın bu haftaki konuğu Birey ve Toplum Ruh Sağlığı için Bir İz Derneği Proje Uzmanı Gökhan Fidan. 2013 yılından bu yana faaliyet yürüten dernek birey ve toplumun ruh sağlığını korumaya yönelik çalışmaları özellikle dezavantajlı gruplar, başta mülteciler, çocuk ve kadınlar üzerinden yürütüyor.

Halen en fazla göçmen barındıran 10 ilde “Yan Yana” programı ile kültürel çatışmayı önlemeye, ev sahibi toplumla göçmenleri ortak yaşam deneyimleri etrafında birbirine yakınlaştırmaya çalışan Bir İz Derneği, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik yaratıcı eğitim projeleri de geliştiriyor. Oyun, psikodrama, grup terapileri, söyleşi ve seminerler Derneğin faaliyet alanlarını oluşturuyor.

Bireysel ve kurumsal bağışlar kabul etmeyen Bir İz Derneği, çalışmalarını genellikle BM ve AB destekli fonlarla yürütüyor. “Fonlarla çalışan” tüm STK’lara yönelik komplo teorilerinin yaygınlaştığı bir ortamda Bir İz Derneği Proje Uzmanı Gökhan Fidan’a gerek Dernek çalışmaları, gerek göçmenler ve fonlara ilişkin aklımıza takılan tüm soruları yönelttik.

Röportajımıza konu olan “Birey ve Toplum Ruh Sağlığı için Bir İz Derneği” ve çalışmalarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Bunun için Derneğin web sitesini ziyaret edebilir, 0530 6924749 numaralı telefondan erişebilir ve sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz.

Derneğin twitter hesabı, instagram hesabı, facebook hesabına erişim için kırmızı linklerimizi tıklamanız yeterli. Derneğin bir de youtube kanalı var.

Gökhan Fidan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi dilerseniz youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Sinan Dirlik, 25 Nisan 2022

Sivil Ağlar programına ilişkin görüş ve önerileriniz için: sinandirlik@gmail.com

Benzer İçerikler
Devamı

1 Konuk 5 Soru: Elif Key

O bizim için bir rock star! Ciğerimizi delen yazıların yazarı, uzaktaki en yakınımız. Bu haftaki konuğumuz Elif Key! En…
Devamı

1 Konuk 5 Soru: Yenal Bilgici

Onu kiminiz keyifli röportajlarından tanıyorsunuz kiminiz İlber Ortaylı ile yaptığı uzun mesailer sonucu çıkan nehir röportaj kitaplarından… Kiminiz…

Reportare, dünyada ve Türkiye’de yaşanan sosyal, çevresel, ekonomik ve siyasal olayları analiz eden, bu alanlarda farklı görüşlere sahip programcı ve konukları ile yaşanan sorunlara yapıcı çözümler sunmayı amaçlayan tam bağımsız bir ortak yayın inisiyatifidir.

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli içerikler sunabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Youtube KATIL botunu üzerinden bize katkıda bulunabilirsiniz.

KATIL