Aldığı Ödülü Katledilen Kadınlara Adayan Melek Mosso Hedef Gösterildi

0
207

İktidara yakın medya organlarına ait sosyal medya hesapları Melek Mosso’yu hedef gösterdi ve AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi’ne Melek Mosso’nun konserini iptal etmesi yönünde baskı yaptı.

Şarkıcı Melek Mosso, 5 Haziran 2023 günü akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan PowerTürk Müzik Ödülleri Töreni’nde “Yıllar Affetmez” isimli şarkıyla “En Güçlü Cover Şarkı Ödülü”nü aldı.

Ödülünü katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan ettiğini ifade eden Mosso, salondan uzun süre alkış aldı.

Melek Mosso, şunları söyledi:

“Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum.

“Sesimiz hiç bir zaman kısılamayacak. Ben kadın şarkıcıların, bu toplumda kadınlığıyla her zaman gurur duyan bir kadınım. Her zaman onların arkasında olacağım. Kimse beni susturamayacak. Konuşmaya, üretmeye ve şarkı söylemeye devam.”

Mosso törenin ardından Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Heyecandan kendimi tam ifade edemesem de beni bilen bilir. Bu ödülü başta Bergen olmak üzere bütün katledilen kız kardeşlerim için alıyorum. Katillerin iyi hal almadığı, hiçbir kadının ölüm korkusuyla yaşamadığı ve ötekileştirilmediği bir gelecek hepimizin olsun” ifadelerini kullandı.

Şarkıcının konuşması ise sosyal medyada da gündem oldu. Konuşmayı destekleyenlerin yanı sıra tehditlere varan tonlarla hedef gösterenler de oldu.

Sabah gazetesinden Merve Dizdar göndermesi

İktidara yakın yayın organlarından Sabah gazetesi “Şarkıcı Melek Mosso’dan Türk toplumuna akılalmaz iftira! İkiyüzlü paylaşımı ‘pes’ dedirtti!”

Haberde Melek Mosso’nun “seçim mağlubiyetini hazmedemediği” iddia edildi ve Cannes’da yaptığı konuşmayla hedef gösterilen Merve Dizdar hatırlatıldı:

“Geçtiğimiz günlerde Cannes ödül töreninde kadınların hor görüldüğü toplumda yaşadığını iddia ederek alenen Türkiye’yi Batı’ya şikayet eden Merve Dizdar’ın algı çalışmasına Melek Mosso da dün dahil oldu.”

TRHaber.com suç isnat etti

TRHaber.com ise konuşmayı “Melek Mosso yine Türk toplumuna saldırdı” yorumuyla paylaştı. Bu ifade ile Mosso’nun Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. Maddesiyle düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama Suçu”nu işlediği iması yapıldı.

Daily Islamist Mosso konserini hedef gösterdi

Profilinde “İslamcı gündeme dair haber akışı” verdiğini belirten Daily Islamist ise yaptığı paylaşıma Melek Mosso’nun Tekirdağ’ın AK Partili Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 57. Kiraz Festivali’nde 11 Haziran 2023 günü konser vereceğini belirtti ve Mosso için “sapkın sanatçı” ifadesini kullandı.

Aynı hesap paylaşımından birkaç dakika sonra Mosso’nun konserinin “gelen tepkiler” üzerine iptal edildiğini duyurdu.

Misvak: Artık müsamaha yok

Bahsedilen tepkilerde biri iktidara yakın “Misvak” adlı derginin hesabından yapılan paylaşımdı:

“Artık müsamaha yok! Tüm Ak Partili belediyeler Devletine iftira atan Melek Mosso isimli şahısa konser organizasyonlarında yer vermemelidir!  (Devlete atılan bu iftiraya göz yumarak konser vermeye devam eden belediyeler buradan ifşa edilecektir!)”