Boğaziçi Rektörlüğü LGBTİ+ ailelerinin hikâyesini anlatan filmin gösterimini engelledi

0
204

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün (BÜSK), çocukları LGBTİ+ olan ebeveynlerin hikâyesini anlatan, “Benim Çocuğum” filmini göstermesi engellendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün (19 Aralık) yapılması planlanan “Benim Çocuğum”u gösterimi, okul yönetimi tarafından sansürlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (BÜSK), gerekli izinleri günler öncesinden aldıklarını ancak gösterime iki saat kala okul yönetiminin engeliyle karşılaştıklarını duyurdu. Kulüp, okuldan bilgi almak istediklerinde ise “aynı belgeselin gösterilmesine daha önce izin verilmediği gibi şu anda da izin verilmeyeceği” cevabıyla karşılaştı.

Can Candan: Homofobik karşısındayız

BÜSK, yönetmenliğini okulda ders vermesi engellenen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Can Candan’ın üstlendiği filme sansürü şöyle değerlendirdi:

“Biz Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak yaşadığımız bu homofobik sansürün karşısında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor ve tüm öğrenci kulüplerini sansüre karşı dayanışmaya davet ediyoruz.”

“Benim Çocuğum” Yıldız Teknik’te gösterilecek

BÜSK’ün bu çağrısına ilk yanıt Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü’nden geldi. Kulüp, 5 Ocak 2024 saat 13.30’da filmi göstereceğini duyurdu:

“Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü olarak Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübünün uğradığı sansüre karşı sıra arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Üniversitelerimize okul yönetimleri tarafından sanata ve akademiye direkt veya dolaylı yoldan yapılan her türlü sansür ve baskı özgür, laik, bilimsel eğitime vurulmuş bir darbedir. Süregelen baskı ve kısıtlamaların bir an önce durdurulması, öğrenciler olarak yönetimler tarafından alanlarımızın elimizden alınmaması en temel talebimiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz