Güldür Güldür Show, RTÜK’ün İnceleme Başlattığı Skeci Yayından Kaldırdı

0
57

RTÜK inceleme başlattığı Güldür Güldür Show’dan yapılan açıklamada, skeçteki ifadelerin bağlamından koparıldığını belirterek skeci yayından kaldırdıkları duyuruldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür Show hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Önce aile bakanı kınadı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, RTÜK başkanının açıklama yapmasından iki saat kadar önce sosyal medya hesabından, Güldür Güldür Show’u kınadığına dair açıklama yapmıştı.

Ardından RTÜK başkanı soruşturma açıklaması yaptı

Bakanın açıklamasının ardından RTÜK başkanı soruşturma haberini duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Şahin, “Gazilere dil uzatan bu insanları kınıyorum. Vatan ve bayrak için canını, bedenini feda eden Gazilerimize yapılan saygısızlık kabul edilemez. Ulvi Gazilik mertebesini parayla kıyaslayacak kadar şuursuz, hadsiz sözlerin yer aldığı yayın ile alakalı inceleme başlatılmıştır” dedi.

Şahin sosyal medyada  #GüldürGüldürHaddiniBil etiketiyle yaygınlaştırılan skecin kesilmiş kısa bölümünü de mesajına ekledi. Bu bölümde “Tamam en gazi sensin. Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz” sözleri birçok hesap tarafından paylaşılarak şikâyet edildi ancak skecin tümünde ne anlatıldığına dair RTÜK Başkanı’ndan bir açıklama yapılmadı.

“Anlam ve bağlamından kopartıldı”

Tepkiler üzerine programın sosyal medya hesabından bir açıklama yapılarak skecin kaldırıldığı duyuruldu. Beşiktaş Kültür Merkezi’nin (BKM) yapımı olan Güldür Güldür Show’un sunucusu Ali Sunal da bu gönderiyi paylaştı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Youtube’da yayınlanan ve sosyal medyada bahsi geçen skecimiz toplumsal ve kültürel değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisidir. Niyetimiz ortak değerlerin korunmasına vurgu yapmakken, skeç içerisinden alınmış bir kesit anlam ve bağlamından kopartılmış, vermek istediğimiz mesajın tam aksi bir anlam ortaya çıkmıştır.

“Bu durumu üzülerek karşılıyor ve bahsi geçen skeci yayından kaldırıyoruz.

“Kahraman gazilerimizden özür diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz