Yargıtay “The Best Of Barış Manço” Albümü İçin Verilen Tazminat Kararını Bozdu

0
53

Yargıtay Barış Manço’nun ailesinin “The Best Of Barış Manço” adlı albümü piyasaya süren firma ve dört kişiye açıp kazandıkları telif hakkı davasında çıkan tazminat kararı hatalı buldu. Telif hakkı davası yeniden görülecek.

Manço ailesi, Barış Manço’nun ölümünden sonra “The Best Of Barış Manço” adlı albümünü piyasaya süren firmaya ve dört kişiye açtığı telif hakkı ihlali davasını kazanmıştı. Plaksan Plak Sanayii adlı firma ve davalı dört kişi, Manço ailesine tazminat ödeyecekti ancak Yargıtay mahkemenin kararını bozdu.

Plaksan Plak Sanayii şirketi, Barış Manço’nun 11 Şubat 1999’da ölümünün hemen ardından “Gül Pembe”, “Kol Düğmeleri” ve “Dağlar Dağlar” gibi 36 eserini üç albümde birleştirip “The Best Of Barış Manço” adıyla piyasaya sürmüştü.

Mahkeme süreci

Manço’nun yasal mirasçıları eşi Lale Manço Ahıskalı ile iki oğlu Doğukan Hazar ve Batıkan Zorbey Manço ise dört ay sonra albümün kendilerinden izin alınmadan ve hiçbir bedel ödenmeden çıkarıldığı iddiasıyla Plaksan Plak ve dört kişi hakkında dava açmıştı. Yine kasetlerde Barış Manço’nun rastgele ve kendisi tarafından onaylanmamış fotoğraflarının da izin alınmadan kullanıldığı öne sürülen dilekçede; plak şirketi ile bu eylemi organize eden diğer davalılar Muammer Akbaş, Salim Akbaş, Muhammet Ali Akbaş ve Kurban Akbaş’ın Kültür Bakanlığı’na kayıt ve tescil ettirilmeden, bandrolsüz olarak üç kaseti bir kutuya koyup üçü bir arada piyasaya sürdükleri iddia edilmişti.

Mahkeme, davalı Plaksan şirketi ile diğer davalıların 35 bin 700 lira maddi, Lale Manço ve iki çocuğu için biner liradan 3 bin lira da manevi olmak üzere toplam 38 bin 700 lira tazminat ödemesine karar vermişti. Yıllarca süren dava dosyası, Akbaş ailesinin itirazı sonrası Yargıtay’a gönderildi. Akbaş ailesi itirazında söz konusu “The Best Of Barış Manço”” adlı albümün yapımına iştirak etmediklerini, sadece dağıtımını gerçekleştirdiklerini iddia etti.

Dava yeniden görülecek

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi dosya üzerinde yaptığı incelemede davacıların müziği yayınlayan şirketin Muammer Akbaş, Salim Akbaş ve Muhammet Ali Akbaş ve Kurban Akbaş’a ait olduğunu ispatlayamadığını bu nedenle yerel mahkemenin vermiş olduğu tazminat cezasının hatalı olduğunu belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Dosya yerel mahkemeye gönderildi. Dava yeniden görülecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz