İmroz’un 1964 Belleği Belgeseli YouTube’da: Hedef Gösterilmişti

0
76

Hedef gösterildiği için iptal edilmek zorunda kalınan Yeniden Buluşacağız sergisinde gösterilecek olan İmroz’un 1964 Belleği isimli belgesel gösterime açıldı.

Gazeteci Melike Çapan, hedef gösterildiği için iptal edilen Yeniden Buluşacağız sergisinde gösterilecek olan İmroz’un 1964 Belleği isimli belgeselin gösterime açıldığını duyurdu. Çapan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Hedef gösterildiği için iptal etmek zorunda kaldığımız “Yeniden Buluşacağız” sergimizde gösterilecek “İmroz’un 1964 Belleği” isimli belgeselini bugün sizler için gösterime açtık. Bu başlangıç, biz yine Yeniden Buluşacağız.

Ne Olmuştu?

“Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği” adlı sergi sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından iptal edildi. İptal haberini, sergiyi hazırlayan gazeteci Melike Çapan duyurdu.

Serginin 18 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında Gökçeada Zeytinliköy’de ziyarete açılması planlanıyordu.

Çapan sergiyi ilk olarak geçen yıl kasım ayında İstanbul Balat’ta ziyarete açmıştı. Açıklamanın devamında iptal nedeninin ayrıntısını şöyle verdi:

“Dün akşam itibariyle sosyal medyada sergimizin hedef gösterilmesi bizi çok zorlu bir kararı almaya itti. Ne yazık ki bazı grupların resmi kurumlara baskısı sonucunda bir amacı da geçmişle yüzleşerek ortak bir geleceği yeniden inşa edebilmek için bir adım olan sergimizi iptal etme kararı aldık. Önceliğimiz toplumun hangi dilden, dinden, kimlikten olursa olsun hiçbir şekilde zarar görmemesidir. Yaşananlardan dolayı üzgün olduğumuzu ifade ederiz.” Gökçeada Kent Konseyi Başkanı Bülent Aylı, yerel bir sosyal medya sitesine yaptığı açıklamada sergiyi hedef göstermişti.