Kızılcık Şerbeti’ne 5 Hafta Yayın Yasağı ve 1,5 Milyon TL Ceza!

0
382

Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜ)K Show TV’de yayınlanan “Kızılcık Şerbeti” dizisine kadına şiddet gerekçesiyle 5 hafta yayın yasağı ve 1,5 Milyon TL para cezası verdi

Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, yayın durdurma cezası kararı Show TV’ye tebliğ edildi. Kanal pazartesi günü karara karşı itiraz hakkını kullanacak. İtiraz talebi olumsuz sonuçlanırsa, 7 Nisan tarihinden itibaren 5 hafta boyunca “Kızılcık Şerbeti” dizisi ekrana gelemeyecek.

Mahkeme RTÜK’ün kararı doğrultusunda hüküm belirtse bile sürecin tamamlanmasına kadar dizinin iki ya da üç bölüm daha yayınlanması bekleniyor.

Başrollerini Sıla Türkoğlu, Doğukan Güngör, Evrim Alasya, Barış Kılıç, Sibel Taşçıoğlu, Settar Tanrıöğen ve Ceren Karakoç’un üstlendiği dizinin 10 Mart 2023 günü yayınlanan 10. Bölümünde Nursema adlı karakterin, ailesinin zorla evlendirdiği erkek tarafından camdan aşağı atılması üzerine 13 Mart günü soruşturulma başlatılmış. (Kaynak: https://www.reportare.com/soz/kizilcik-serbeti-dizisi-icin-rtuk-inceleme-baslatti/)

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, 22 Mart günü yüzde 5 para ve 5 kez program durdurma cezası verildiğini duyurmuştu. (Kaynak: https://www.reportare.com/soz/rtukten-show-tvye-kizilcik-serbeti-cezasi/)

Sanatçılardan Tepkiler

“Kızılcık Şerbeti” dizisinde Doğa karakterini canlandıran Sıla Türkoğlu, tepkisini “RTÜK Kızılcık Şerbetine Dokunma” etiketiyle yaptığı paylaşımda “Toplumumuzda kadınlarımızın yaşadığı acı gerçeklerle yüzleştirdiğimiz ve susan kadın karakterler göstermediğimiz için mi?” dedi.

Sıla Türkoğlu’nun Twitter paylaşımı…

Dizide Alev karakterini canlandıran Müjde Uzman da aynı etiket ile “Sanat; eleştirir. Ayna tutar. İyiye, güzele olan algıyı ve ilgiyi geliştirir. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Biz buradayız” diyerek eleştirisini dile getirdi.

“RTÜK Kızılcık Şerbetine Dokunma” etiketine Nurgül Yeşilay, Doğukan Güngör, Devrim Özkan gibi sanatçılar destek verdi.

Nurgül Yeşilçay’ın Twitter paylaşımı…

Şarkıcı Hadise, 2018 yılında “Sıfır Tolerans” şarkısına getirilen yasağı hatırlatarak, diziye verilen cezayı eleştirdi:

“2018 yılında Sıfır Tolerans klibime vurulan erotik damgası ve tv kanallarında yayınlanmaması için verilen yasaktan sonra RTÜK kararları ve yasakları beni artık hiç şaşırtmıyor. O zaman da susmadım yine susmuyorum! Kızılcık Şerbeti dizisine verilen bu yasağı anlamsız ve gereksiz buluyorum. Kadına şiddeti dizileri yasaklayarak durduramayacağınızı anladığınız ve somut adımlar attığınız günleri görmek dileği ile…”

Kaynak: Birsen Altuntaş | Kızılcık Şerbeti dizisinin yayın durdurma cezası bu akşam tebliğ edildi…