Oyuncular Sendikası: Kızılcık Şerbeti’ne Verilen Ceza Sansürdür!

0
167

Oyuncular Sendikası, Show TV’de yayınlanan ‘Kızılcık Şerbeti‘ dizisine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen beş program durdurma cezasını “sansür” olarak değerlendirdiklerini belirterek, karardan dönülmesi çağrısında bulundu.

Muhafazakâr ve laik yaşam tarzı çatışmasını iki aile üzerinden anlatan dizi, son dönemde “muhafazakâr aile yapısına saldırdığı” öne sürülerek hedef haline getirilmişti. Bu konuda soruşturma başlatan RTÜK, kanala 5 hafta yayın yasağı ve 1,5 Milyon TL para cezası verdi. Karar 1 Nisan 2023 tarihinde Show TV’ye tebliğ edildi.

Oyuncular Sendikası cezanın uygulanması halinde oyuncuların ve teknik ekibin yaşayacağı mağduriyete de değinilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Toplumun kutuplaştırıldığı, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin arttığı, 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesi kanununun yürürlükten kaldırılmasının konuşulduğu günlerde, söz konusu dizideki eleştirel sahnelerin ‘kadına şiddet’ olarak algılanmasını hayretle takip ediyor ve bu sansürü kabul etmiyoruz.

Oyuncular Sendikası olarak soruyoruz: Yayının durdurulma süreci boyunca hem oyuncuların hem de teknik ekibin maddi ve manevi olarak mağduriyetleri nasıl giderilecektir? Bu süre boyunca çalışmayacak olan oyuncular ve teknik ekipler hayatlarını nasıl devam ettireceklerdir?

“Sansür oyuncuların çalışma hayatlarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle karardan vazgeçilmeli, sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellemeler son bulmalıdır.”