Özcan Deniz RTÜK Cezasını Eleştirdi: “Kariyerimin En Ahlaklı İşi Ahlaksızlıkla Suçlanıyor”

0
83

Kızıl Goncalar dizisine yönelik sansüre dizinin yönetmeninden sonra başrol oyuncularından Özcan Deniz de tepki gösterdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 9 milyon TL idari para cezası ile iki kez program durdurma cezası verdiği Kızıl Goncalar dizisinin 8 Ocak 2024 günü yayınlanmamasının ardından başrol oyuncularından Özcan Deniz sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

“Ahlak bekçisi değilim. Lakin kariyerimin en ahlaklı işinin içinde olduğumu düşünüyorken, dramatik bir şekilde ahlaksızlıkla suçlandı bu iş. Hem de ahlaksızlık denizinin içinden cımbızlanarak. 22 Ocak’ta yeniden ekranlardayız.”

RTÜK’ün aldığı karara karşı hem FOX TV, hem de yapım şirketi dava açmıştı. İlgili İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini reddetmişti.

Yönetmenden RTÜK’e ve sektöre tepki

Dizinin yönetmeni Ömür Atay da dizinin yayınlanmamasına tepki gösterdi.

Atay, “Sektörden sansüre hayır diyen de neredeyse hiç kimse yok. Özgür düşünceye ve üretime yönelik bir sansür operasyonu yürütülüyor. Biz setteyiz. Hikâyemizi anlatmaya ve çekmeye devam ediyoruz. Seyircilerimize selam olsun” dedi.

Erkan Avcı: Bazı cezalar hikâyeyi gerçek yapar

Ömür Atay’ın sektöre yönelik eleştirileri vardı, ancak sanat camiasından tek tük de olsa ses çıkartanlar oldu.

Dizide tarikatın sözcüsü Sadi Hüdayi Güneş karakterini canlandıran Erkan Avcı,  Kızıl Goncalar etiketiyle sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

 “Kafamızı çevirip gözümüzü, kulağımızı kapatınca tüm bu zulüm, suiistimal, istismar, haksızlık ve hukuksuzluk bir anda yok olsaydı! Çok güzel olmaz mıydı! Bazı cezalar hikâyeyi gerçek yapar! Bazıları zaten hikâye…”

Tiyatro ve televizyon oyuncusu Reha Özcan, Erkan Avcı’ya yanıt vererek tepkisini gösterdi:

“Erkan’cığım geçmiş olsun. Sansür ile her şey düzelseydi keşke dünyada. Gücü sanata yetenler bilmelidir ki, bir zaman sonra konusu olacaklardır sanatın…”

Mustafa Sandal: Sansür yakışmaz

Müzisyen Mustafa Sandal da cezayı eleştirenler arasındaydı:

“Sansüre hayır! #KızılGoncalar 100. Yılında hedefleri bu kadar büyük olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sansür yakışmaz!”

Sansüre Hayır etiketi paylaşan sanatçılar

Sansüre ve cezaya tepki veren sanatçıların bazıları ise #KızılGoncalar ve #SansüreHayır etiketlerini kullandı. Bu sanatçıların arasında RTÜK sansürüne uğrayan Kızılcık Şerbeti dizisinin oyuncularından Ceren Yalazoğlu Karakoç ve Barış Kılıç, sinema ve dizi oyuncusu Kaan Urgancıoğlu, yine RTÜK’ün hedef aldığı dizilerden olan Yargı’nın oyuncularından Pınar Deniz, oyuncu Mert Yazıcıoğlu vardı.

Kızıl Goncalar gündeminde neler yaşandı?

Gold Film tarafından yapılan ve yönetmenliğini Ömür Atay’ın yaptığı, başrollerinde Özgü Namal ve Özcan Deniz yer aldığı dizinin 25 Aralık 2023’te yayınlanan ikinci bölümü Televizyon İzleme Araştırmaları Komitesi’nin (TİAK) yayımladığı Total reyting verilerine göre Türkiye’de televizyonlarda en çok izlenen ikinci program oldu. Gold Film dizinin reyting başarısını sosyal medya hesabından duyurdu.

Kızıl Goncalar Atatürkçü bir hekim olan Levent ile bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in hayatlarının kesişmesini konu alıyor. Dizi, fragmanı yayınlandığı 1 Aralık 2003 gününden beri iktidara yakın medyanın ve cemaatlerin hedefinde.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak, “dindar insanların sahtekar ve bağnaz olarak tasvir edildiğini” belirterek diziyi hedef gösterdi. Yeni Akit haberine “Kızıl Goncalar dizisinde skandal! İslam’a açılan savaş!” başlığını attı. İsmailağa cemaati dizinin kaldırılması için sosyal medya hesabından çağrı yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in dizi hakkındaki şikâyetleri incelediklerini açıkladı.

Dizinin yapımcı firması Gold Film bu gelişmeler üzerine dizide anlatılanların kurgudan ibaret olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından 24 Aralık günü İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (HEVKA) bulunduğu Bayrampaşa Medresesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı’nın (Siyasal Vakfı) binası için verdiği çekim izinlerini iptal etti. Ardından 25 Aralık günü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kızıl Goncalar dizisinin Okmeydanı Darülaceze’deki çekim izinlerini “toplumsal huzuru” korumak gerekçesiyle iptal etti.

Diziye yönelik baskı çekim izin iptalleri ile sınırlı kalmadı. Dizinin İstanbul-Şişli’deki tanıtım afişlerine boyalı saldırı düzenlendi. Gold Film artan baskı nedeniyle dizi setindeki güvenliği artırdı.

Son olarak dün (27 Aralık) Gold Film’den “RTÜK’ün vereceği her karara saygılı” olduklarına dair açıklama yapıldı.

28 Aralık günü diziye yüzde 3 idari para ve iki kez de program durdurma cezası verildiği duyuruldu.

RTÜK’ün verdiği cezanın yürütmesinin durdurulması talebiyle yapımcı firma Gold Film ve FOX TV dava açtı. Dizi 1 Ocak 2024 günü yayınlanmadı. Dizinin yayın tarihi olan 8 Ocak 2024 günü, ilgili İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Dizi yayınlanmadı, yerine RTÜK’ün kanala yolladığı belgesel yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz