Sabahat Akkiraz’dan Leman Dergisi’ne Teşekkür

0
174

LeMan dergisi Volkan Konak ve Onur Akın’ın Almanya’dan vize alamamasıyla gündeme gelen sorunu ve mülki amirlerin uyguladığı konser yasaklarını kapağına taşıdı.

Halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, müzisyenlerin vize alamadıkları için yurt dışındaki ve yasaklamalar nedeniyle yurt içindeki konserlerini yapamamaları sorununu kapağına taşıyan mizah dergisi LeMan’a teşekkür etti.

Akkiraz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı.

“Müzisyenler ölsün, sussun diye bekliyor birileri. Yasaklarla, pandemiyle, baskıyla, sansürle, sürgünle müzisyenleri, sanatçıları susturamazsınız. Aç bırakırsınız belki amma velakin sus-tu-ra-maz-sınız. Ben @lemandergisi’nin kapağını yıllardır yaşıyorum. Sen çok yaşa Leman.”

Leman dergisi 7 Haziran 2023 günü çıkan sayısının kapağında “Türkiye Yüzyılı Kültür…” başlığıyla çıktı. Kapağa alınan karikatür Sefer&ÇağÇağ imzasını taşıyor.

Sanatçıların vize alamama sorunu 2023 seçimleri sonrasında gündeme geldi. En son Volkan Konak 28 Mayıs 2023 günü Almanya’dan iki kez vize için ret aldıklarını ve dolayısıyla Mayıs ayı Almanya konserini iptal etmek durumunda kaldığını duyurdu.

Ardından 30 Mayıs günü Onur Akın, Almanya konsolosluğunun vize talebini reddettiğini ve 35 yıllık sanatçılık hayatında ilk kez vize alamadığını açıkladı.