Sürtük Sözü Sanata Taşınınca Dava Konusu Oldu

0
162

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemcileri için sarf ettiği sürtük sözü sanata taşınınca dava konusu oldu. Sürtük sözünü, Erdoğan’ın portresiyle birlikte bir albüm kapağına taşıyan görsel tasarım sanatçısı Berkay Kahvecioğlu hakkında dava açıldı.

Sanatçı Berkay Kahvecioğlu haberi Twitter hesabından böyle duyurdu

1 Haziran 2022’de Gezi direnişçileri için sarf ettiği “sürtükler” sözüyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kadınlar suç duyurusunda bulunmuştu. Erdoğan’ın halka yönelik “haysiyet fukarası, sefil, zavallı, gafil, eşkıya, haysiyetsiz, onursuz, sanatçı müsveddesi, edep fukarası, ahlaksız, haysiyet cellâdı, kan emici…” gibi hakaretlerine bir yenisi olarak eklenen “sürtük”, görsel tasarım sanatçısı Berkay Kahvecioğlu’nun eserine taşındı. Erdoğan’ın portresiyle birlikte bu sözünü kullanarak bir albüm kapağı tasarlayan sanatçıya, cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı. Davanın ilk duruşması, 16 Mayıs 2023’te görülecek.

Kahvecioğlu, Bianet’e verdiği röportajda “Ortada Erdoğan’ın ettiği bir hakaret ve bunun üzerinden bir portre çevirimi var. Hedef gösterilmekten ziyade hedef gösteren olarak orada duruyor Erdoğan. Sonuç olarak birileri ‘Gel’ diyor, ‘Seni yargılayacağım’” sözleriyle davaya tepkisini dile getirdi.