TİP’ten Artİstanbul’a Destek: “Kültür-Sanat Emekçileri Yalnız Değildir”

0
355

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İBB’nin Artİstanbul Feshane’de açtığı Ortadan Başlamak adlı sergiye yönelik saldırılara ve soruşturmaya tepki gösteren bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Kültür-sanat emekçileri yalnız değildir” dendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kültür Sanat Bürosu, bir süredir hedef gösterilen ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından halkı kin ve düşmanlığa alenen teşvik etme ve aşağılama suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Ortadan Başlamak adlı sergiye destek mesajı yayınladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Artİstanbul Feshane’de düzenlediği sergiye yönelik saldırı ve suçlamaların akıldışı olduğu belirtilen açıklamada iktidara seslenen TİP’ten yetkililer şunları belirtti: “Sanata, sanatçıya, temel hak ve özgürlüklere karşı düşmanca tutumunu açıkça sergilemekte beis görmeyen iktidar ve temsilcilerini uyarıyoruz, sanattan ve hayatlarımızdan ellerinizi çekin. Kültür-sanat emekçileri yalnız değildir.”

Artİstanbul Feshane, daha önce iktidar yanlısı gruplar tarafından protesto edilmiş, sergi bir süre kapatılmak zorunda kalmış; ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sergiye soruşturma açılmıştı.