Meltem Cantürk: “Herkes Gönüllü Olabilir! Yeter ki Bir Toplumsal Meseleyi Dert Edinsin!”

0
180

Anne Çocuk Vakfı (AÇEV) Direktörlerinden Meltem Cantürk ile Türkiye’de anne- çocuk- aile kaynaklı sorunlar ve bu alanda yürütülen çalışmalar üzerine konuştuk.

Hep şikayetçi olduğumuz, değişmesini istediğimizi söylediğimiz binlerce sorun var. Hepimiz daha kaliteli bir hayat, daha yaşanılabilir bir çevre, daha iyi yetişen nesiller, daha çağdaş ve uygar bir toplum hayal ettiğimizi söylüyoruz ama ne yazık ki çoğumuz sadece “konuşuyoruz!”

Konuşmak, yakınmak, homurdanmak yerine elini taşın altına koyanlar var. Onlar sessiz birer karınca misali bulundukları sokaktan başlayarak yaşadıkları kenti, çevreyi, toplumu değiştiren dönüştüren sayısız faaliyetin içerisinde gönüllü olarak yer alıyorlar. Eksik kaldıkları konularda eğitimler alıyor ve zamanlarını, enerjilerini, birikimlerini toplumun hizmetine nasıl sunabileceklerine, daha fazla nasıl faydalı olabileceklerine kafa yoruyorlar.

“Hayat gailesi içerisinde” yaşadığımız çevreyi, toplumu dönüştürücü faaliyetlere zaman ayırabilir miyiz? Çoğumuz için bu “fazla lüks, fazla varlıklı işi, fazla boş zamanı olanların işi” gibi görünse de işin aslı öyle değil.

Reportare Youtube kanalımızda yeni bir programa başladık: “Sivil Ağlar”. Her pazartesi bir sivil toplum kuruluşu sözcüsünü, bir gönüllüyü konuk ederek çalışmaları üzerinde konuşacağız.

İlk konuğumuz Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) yöneticilerinden Meltem Cantürk. Meltem Cantürk 26 yıldır bir sivil toplum çalışanı. AÇEV ne yapar, kimlere nasıl hizmet eder, AÇEV in sağladığı toplumsal faydalar neler ve nihayet bizler AÇEV in faaliyet alanında neler yapabiliriz sorularına yanıt aradığımız bir söyleşi gerçekleştirdik Meltem Cantürk’le.

Dilerseniz youtube kanalımızdan sohbeti izleyebilir, dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

Hemen ziyaret etmeniz için AÇEV web sitesini de şuraya bırakayım: Tıklayınız!

Sinan Dirlik/ Sivil Ağlar

(Sivil Ağlar programımıza katılmak isteyen STK’lar ve önerileriniz için iletişim: sinandirlik@gmail.com )

28 Mart 2022