Golf ve Lüks Markalar

0
242

Güzel manzaralar, taze kesilmiş çimlerin kokusu, etrafınızdaki doğanın sesi, dinlenmek için mükemmel bir kaçamak. Lüks ile özdeşleşen sporların başında gelir Golf. Kulüp üyeliği zorunluluğu, kaliteli sopa takımları, bol yıldızlı turnuva otelleri veya çimlerin üzerinde sopa sallarken hem rahat etmenizi hem de şık görünmenizi sağlayan pahalı golf kıyafetleri gibi gereksinimler onu diğer spor dallarına nazaran daha farklı bir kesimin ilgi alanına sokmuştur. Bir diğer yandan da golf, yoğun efor sarf ettiren diğer sporların aksine, dinlenmek, boş zamanın tadını çıkarmak ve hatta iş anlaşmalarını toplantı odasının dışarısına çıkarmak maksatlı bir aktivite olarak bile görülebilir.

Golf sahaları sayısız iş anlaşmalarına ortam sağladığı bilinir. Bunun sebebi oyunun oynandığı atmosferin huzurlu ve sakin oluşu, centilmenliğin golf sporunun yazılı kuralları arasında oluşu. Ve tabii ki oyun esnasında doğan doğal sohbet ortamı. Lüksle anılan “equestrian” yani binicilik, tenis ya da yelken gibi diğer alternatif sporların hiçbirisi bir delikten diğerine yürünen uzun yolda rakiple yapılacak sohbet fırsatını sunamıyor.

Üst gelir grubuna hitap eden bir spor aktivitesi oluşu onu sponsorluk anlaşmaları içinde çok cazip hale getirmiştir. Bu spora ilgi duyan bir insanın golf kıyafeti, golf sopası, golf ayakkabısı, golf eldiveni alması kaçınılmaz olduğu için yapılan sponsorluk anlaşmalarının %25ini 9.6milyon dolarlık bir pazara sahip olan golf malzemesi markaları oluşturmaktadır. Titleist, Callaway, TaylorMade ve Nike gibi markalar her yıl bol sıfırlı kontratlara imza atmak için başarılı golfçülerle masaya otururlar. Örneğin; Nike / Tiger Woods ortaklığı ilk kez 1996 yılında 40 Milyon dolarla başlamıştı. 23 PGA şampiyonluğu bulunan İrlandalı golfçü Rory Mcllroy için ise Nike toplamda 200 Milyon dolardan fazla bir bedele imza atmıştı. 

Oyuncuların ve bu sporun takipçilerinin hayat standartının yüksek oluşu, onları kaçınılmaz bir şekilde prestijli ve üst segment ürün grubunun da hedefine sokmuştur. İşte bu yüzden lüks markalar golf turnuvalarına ve golf oyuncularına sponsor olur.

Bu sponsorluk gerçekte sadece görünür şekilde marka logosu yerleştirmek veya bazı deliklerde oyuncuya ödül vermekle sınırlı değildir.

Golf tutkunlarının çoğunlukla iyi eğitimli, yönetici ya da iş adamı pozisyonunda bulunan ve bunun yanısıra üçüncü bir niteliğe sahip olma eğiliminde olan kişiler olduğu düşünüldüğünde, bu markalar aslında onlarla aynı dili konuştuklarının mesajını vermek istemektedir. Bizde sizinle aynı ilgi alanına, aynı tutkuya, sahibiz. Siz 260 yardık bir Par 3’te Hole in One yaptığınızda biz de yerimizden zıplayarak alkışlıyoruz.

Özellikle birçok üst segment saat markasına farklı golf turnuvalarında rastlamak mümkün. Bunların ilk sırasında Rolex gelmektedir. Tenis, yelken, binicilik ve motor sporlarının da en büyük sponsorlarından birisi olan Rolex PGA European Tour sponsorluğu için 2022 yılında 195 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Rolex 2013 yılında PGA ile en büyük sponsorluk anlaşmalarından birini yapmış ve 193milyon dolarlık bir kontrata imza atarak 10 yıl boyunca PGA resmi zaman tutucusu olmuştur. Onun haricinde şu an Rolex’in golf dünyası ile 14 farklı aktif sponsorluk anlaşması bulunmaktadır. Markanın bu sporla olan köklü ilişkileri, 1967 yılında Arnold Palmer’la kurduğu ufuk açıcı ortaklıkla başlamıştır. Hem seçkin hem de gelişmekte olan oyunculara, önde gelen profesyonel turlara, yönetim organlarına ve golf dünyasının en önemli etkinliklerine verilen destekle o günden bugüne daha da büyüyen ve gelişen bu bağlar, golfun her seviyesine yayılmıştır.

Tiger Woods on the 17th tee

Omega uzun zamandır European Masters resmi sponsorluğunun yanısıra, Rory Mcllroy ve Sergio Ramos gibi bu sporun iki büyük ismini marka elçisi yapmıştır.

Audemars Piguet sponsorlukların yanısıra Audemars Piguet Golf Trophies adını verdiği kendi özel turnuvasını düzenlemektedir.

Mercedes-Benz, 30 yılı aşkın bir süredir oyundaki en prestijli turnuvalar ve oyuncularla ortaklık yapmakta aynı zaman da Mercedes Trophy adıyla amatör turnuvalar düzenlemektedir.

Saat, otomobil ve seyahat gibi sektörlerin lüks markaları golf sporunun sponsorluğunda baskın bir güçler haline gelmiştir. Rolex, Omega, Mercedes gibi markaların sponsorluk başarıları ve sürekli yenilenmeleri, bu ortaklıkların yatırım getirisinin bir nevi kanıtı olmuştur ve yeni sponsor olmak isteyen diğer markalara da güvence vermektedir.