Kırkı Çıktıktan Sonra (Ocak 2023’ün İkinci Haftasında Müzikte Olup Bitenler)

0
244

Bu yazı 40 gün bekledi. Zira bu topraklardaki tüm halkların ve inanışların birleştiği yerdir “kırk”. Bu topraklarda doğumların ve ölümlerin sonrasında sevincin de acını da sağaltacağı varsayılan, tılsımlı kabul edilen bir sayıdır “Kırkı Çıktıktan Sonra”.

Bir önceki yazımı bitirirken olacaklardan habersiz bir hafta 10 gün müsaade istemiştim sizlerden. Hatta siz bu yazıyı okurken ben bu okuyacağınız yazının hazırlıklarına başlamıştım bile. Ancak kim bilebilirdi ki tüm ülke olarak enkaz altında kalacağımızı, sesimizi duyanlar ve duymanlar olduğunu, dostlarımızı, akrabalarımızı ya da yüzünü hiç görmediğimiz ve görmeyeceğimiz, adını hiç bir zaman bilemeyeceğimiz “resmi rakamlara göre” on binlerce canımızı kaybedeceğimizi, milyonlarca insanımızın bugüne kadar hayatı boyunca üst üste koyduğu her şeyi kaybedeceğini. O yüzden acımızı sağaltalım istedim. Zaten göçük altında kalmış hayatlarımız içine değil müziği, akşam başımızı soktuğumuz evimizden, soframıza koyduğumuz yemeği yiyebiliyor olmaktan bile utanır hale gelmişken hayatın içine alabileceğimiz ne kalmıştı ki?

Hoş, unutmaya mahir bir halkız biz diğer taraftan. Üstümüze çökmüş betonlara “bizi kurtarmak” adına konulan sandıktan yapılma domuz damı destekler ile hızlıca çıkıp daha o “tılsımlı kırkı” çıkmadan başka gündemlerimiz oldu çok şükür. Açılan o dehlizden gelen beton tozuna bulanmış taze hava ile nefeslenip, içinde olduğumuz enkazı unutarak, o enkazdan kurtulmuşçasına değişti gündemimiz. Bu haldeyken akıl sağlığımızı korumak için yine sığınmamız gereken bir şeylere ihtiyaç duymamız da kaçınılmaz. İşte bu yazı, benim gibi aklını kafatasında tutmaya çabalayanlar ve iyileşmek için sığınacak bir yer arayanlar için yazıldı. Bu akıldan ve izandan uzak günlerde kendi aklımız ve izanımızı koruyabilmek için sığınılacak bir yerler önermek için olacak bu yazı. Hayatın hala devam ettiğini bize hatırlatarak bu akışa yavaş yavaş katılmamızı sağlayak diye umut ediyorum bu yazıda önereceğim kayıtların. Tıpkı bir önceki yazımda olduğu gibi yine bu yıl çıkan albümlerden yaptığım seçkiler var bu yazıda da. Zaman akışını ve kendi ritmimi bozmamak için kaldığım yerden yani 2023 Ocak ayının ikinci haftasında çıkan albümler ve EP’lerden oluşuyor buradaki öneriler de. Günümüz hızlı dünyasında yazılmadan bayatladı da diyebilirsiniz tabii. Ancak, okudukça aslında pek de farkında olmadığınız, belki de bu süreçten sonra da farkına varamayıp ıskalayacağınız ama belki de sizi iyileştirmeye aday bir çok şey bulacağınızı umut ediyorum. Yazı, bu dönemde bir kaç kez tarafımdan yıkılıp yeniden üretildi. Bu süreçte, artık bünyemin kabul etmediği olaylar oldukça bu yazı için yaptığım dinlemelere sığındım. Bana iyi geldi. En azından şimdilik. Umarım sizlere de iyi gelir.

Okurken size eşlik etmesi için çalma listesini şuraya bırakıyorum.