Acerakis’in Yolculuğu…

0
299

Ulvi Yaman: Almanya’da yaşamaktan mutlu musun? Aris için çok büyük, tartışılmaz avantajları olduğunu biliyorum Almanya’da yaşamanın ama başta da söylediğim gibi tamamen seninle ilgili soruyorum? Ve bu soruyu Türkiye’nin siyasal konjonktüründen bağımsız olarak soruyorum. Tamamen günlük hayatla ilgili.

Burak Acerakis: Çok mutluyum. Ben oldum olası “Dünyalı” bir adamdım zaten. Kıymet verdiğim şartlara sahip her yerde kök salabilen biriydim hep. Sosyal devlet kültüründen, sanata verilen değere, emeğin gereken karşılığı buluyor olmasına, göç alan bir ülke olduğundan çoklu kültür renkliliğine bayılıyorum. Ah bir de dili bu kadar zor olmasa!

Ulvi Yaman: Türkiye’de neleri özlüyorsun ya da İstanbul’da diyelim? Ya da bir şeyleri özlüyor musun?

Burak Acerakis: Özlememek mümkün mü ?! Fakat özlediğim çoğu şeyin artık İstanbul’dan silinip yok edildiğini, gelsem dahi ağır bir eksiklik duygusuyla fena yaralanacağımı da biliyorum. Kardeşimi, çok sevdiğim dostlarımı özlüyorum, hem de çok. Ha keza kimi mutfak lezzetlerini. Yeni yönetimin hayli gayretli, ümitvar olduğunu görüyorum ve kente nefes veren katkılar sağlayacaklarından da kuşkum yok. Ama sözünü ettiğim o çalınan, yok edilen İstanbul’u geri getirebilmeleri çok zor. Tam da bunun için bildiğim tanıdığım yığınla gerçek İstanbullu çoktan terk-i diyarla hayatlarını değiştirdiler. Dilerim yeni kuşaklar için şehir güzel anılara, yaşanmışlıklara ev sahipliği yapacak bir hale getirilir.

Ulvi Yaman: Müziğe büyük bir ilgin olduğunu ve sağlam bir plak koleksiyonun olduğunu biliyorum. Burak ne dinler?

Burak Acerakis: Uzunca yıllar paramı müzik yazarlığı ve TV & radyo yayıncılığından kazandığımdan haliyle bu, ilgiden öte bir hal. Sarsılmaz bir tutku benim için müzik. Oldum olası iflah olmaz bir jazz ve rock tutkunu olmakla beraber, diğer türevlerde yayınlanan işleri de fırsat buldukça takibe devam ediyorum. Vazgeçilmezlerimi sık aralıklarla dinlemeye devam ederek elbette. Led Zeppelin, Jack White, Bruce Springsteen, Miles Davis, Charlie Parker ve daha bir çoğu.

1
2
3
4
5
Önceki İçerikFashion and Meaning Creation…
Sonraki İçerikHaftalık 13 Mart 2022
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project