Acerakis’in Yolculuğu…

0
299

Ulvi Yaman: Biraz baba olma duygusu üzerine konuşalım mı? Belki hatırlarsın, Twitter kullandığım zamanlarda, çocuklarına aşık bir baba olarak, babalar gününde ilk senin babalar gününü kutlardım sabahın köründe. Aris için verdiğin emeği, çabayı çok ama çok önemsemekle birlikte Aris’le birlikte olduğunuz fotoğraflarda gözlerindeki ışık ve aşktı beni mesaj yazmaya asıl iten. Baba olmak nasıl bir duygu? Baba olmayı nasıl tanımlıyorsun?

Burak Acerakis: Henüz baba olmadığım zamanlarda dahi kendi travmatik çocukluğumdan miras yaralar yüzünden “büyütmek” ve “yetiştirmek” arasındaki farkla çok ilgilenirdim. O yaraları kendi ailemle saracağımı düşünerek kendimi avuttuğumu çok iyi anımsıyorum. Öyle de oldu. Aris, Down Sendromlu doğmasaydı da aynı özenle, tıpkı çömlek ustasının çamuru şekillendirişi gibi itinayla ilgilenecektim. Ama yaşadığımız özel durum, bundan çok daha derinlikli bir özen istiyordu.

Eşimle beraber Aris adına yaptığımız en iyi şey, yaşadığımız sürprizin şok evresini hızla atlatıp yol haritamızı çizmek oldu bence. Çok yorucu, gerçekten çok zorlu bir 5 yıl geçirdik. Ama tüm bu süreçte motivasyonum hep kendi çocukluğumun kırık dökük gölgesiydi dürüstçesi. Oğlumun yüzü dökülmesin, onun için her şey yolunda gitsin diye çırpınışım biraz da bundandı. Aris her tebessüm ettiğinde, çocukluğum da bana “daha iyiyim” diyerek tebessüm ediyordu sanki.

Onun için sıklıkla kullandığım “benim kalp atışım” nitelemem tam da bu yüzden işte. Bu, hakikat. Tüm bu anlattıklarımdan öte, bu aynı zamanda olması gerekendi zaten. Babalığıma dair iyi niyetli methiyelere teşekkür ederken hep bu gerçeğin altını kalınca çizdim. Bu, baba olmanın gereğiydi. Tevazu olsun diye değil, gerçek bu olduğundan hep aynı şeyi yazıp çizdim. Kutisyet atfedilmesinden hiç hoşlanmıyorum anne & babalığın. Ama şurası kesin ki, tarifsiz bir statü bu. Sorumluluğu ağır, dengeleri hassas bir o kadar da insanın ruhunu kanatlandıran bir hal babalık.

Ulvi Yaman: İki oğlumdan da bahsederken zaman zaman “ustam” diyorum. Çünkü onlara öğrettiklerim kadar, belki de daha fazla onlardan çok şey öğrendim, hala da öğreniyorum. Sevgi, saygı, sabır, insan ilişkileri, hayata farklı bakmak vb… Aris’ten neler öğrendin?

Burak Acerakis: Öyle haklısın ki! Sanırım özel gereksinimli çocuk sahibi olup da sözünü ettiğin “öğrenme” macerasını en çetin haliyle yaşamayan ebeveyn yoktur. Ben de yaşadım, yaşıyorum. Sabırlı bir insan olduğumu zannederdim, Aris’le birlikte sabrı disipline etmenin inceliklerini öğrendim her şeyden önce. Hayatı yavaşlatmanın yollarını öğrendim sonra, ki bu çok kıymetli bir şey inan. Biz yetişkinler için sıradan olan sayısız kavramın, objenin bir çocuk için “ilk” oluşunun ne denli esaslı bir yolculuk olduğunu öğrendim ve bundan büyük heyecan duydum.

1
2
3
4
5
Önceki İçerikFashion and Meaning Creation…
Sonraki İçerikHaftalık 13 Mart 2022
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project