Acerakis’in Yolculuğu…

0
292

Babalık, mükemmel erkeklerin yaptığı bir şey değil,

erkeği mükemmelleştiren bir şeydir.

Frank Pittman

Burak Acerakis’i geçmiş yıllarda sektörden biliyordum, muhtemelen benzer sektörlerde olduğumuz için iş nedeniyle bir araya da gelmiş olabiliriz, net hatırlayamıyorum. Ama sohbetlerimiz, dostluğumuz yakın bir geçmişte Twitter’la başladı. Twitter’ın bana kazandırdığı, değer kattığı az sayıdaki özel insandan biridir.

Gündemle, hayatla ilgili yorumlarını, bakış açısını bir kenara koyarsak, onu takip eden sizler gibi benim de paylaşımlarında asıl odağım Aris oldu hep. Aris’in hikayesini, babasıyla ilişkisini, büyüme sürecindeki mücadelesini, birlikte seyahatlerini ilgiyle takip ettik. Aris’in ilk yürüdüğü ve babasına sarıldığı gün, Burak’la birlikte benim de gözlerimin dolduğunu çok iyi hatırlıyorum. Şimdi ara ara aynı postu seyredip her seferinde mutlulukla gülümsüyorum. Aslında Burak ve Aris’i takip eden bizler, Burak’ın yazdığı ve yayınlanan bilim kurgu çocuk kitabı “Aris’in Yolculuğu” kitabından önce Aris’in yolculuğuna günbegün tanıklık ettik.

Bu süreçte ben de ikinci kez baba oldum ve Burak’ın Aris’le ilgili paylaşımları beni “babalık”, “baba olma” kavramlarıyla ilgili zaten var olan obsesif duygu ve düşüncelerimi her seferinde tekrar tekrar mercek altına almama sebep oldu. Ve yine bu süreçte fark ettim ki, paylaşımlarında o kadar Aris’e odaklanmışım ki benim için Burak’ın yaşadıkları, duyguları, ne hissettiği, kim olduğu hep ikinci planda kalmış. Üstelik bilerek veya bilmeyerek Burak da aynı şeyi yapmış; tüm söyleşilerinde, röportajlarında kendini arka plana atarak Down Sendromu, Özel Gereksinimli Çocuklar konusunu öne çıkarmış, bu konuda farkındalık yaratmanın ötesinde eyleme geçerek bir çok adım atmış ve yaptıklarını, yapılması gerekenleri anlatmış.

Bu söyleşide elimden geldiğince sizlere sadece bir baba olan ve üstelik bence muhteşem bir baba olan Burak’ı tanıtmak ve onun yolculuğunu anlatmak istedim. Umarım keyifle okursunuz.

Ulvi Yaman

Mart 2022 / Lefkoşa

1
2
3
4
5
Önceki İçerikFashion and Meaning Creation…
Sonraki İçerikHaftalık 13 Mart 2022
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project