Seymenler Derneği İnci Taneleri’ni RTÜK’e Şikayet Etti

0
505

Ankara Seymenler Kulübü Derneği’nin genel başkanı Şerafettin Demir, Ankara’nın seymenler kültürü ile anılması gerektiğini öne sürdü ve dizinin yapımcısına dava açacaklarını duyurdu.

Kanal D’de 25 Ocak 2024 günü ilk bölümü yayınlanan İnci Taneleri adlı dizi. Ankara Seymenler Kulübü Derneği’nin tepkisine neden oldu. Derneğin genel başkanı Şerafettin Demir, Ankara’da geçen dizideki pavyon sahneleri dolayısıyla Ankara’nın ve Ankara kültürünün yanlış yansıtıldığını öne sürerek yapımcıya dava açacaklarını ve dizinin yayından kaldırılması içinde RTÜK’e başvuruda bulunduklarını söyledi.

İnci Taneleri’nin başrollerini Yılmaz Erdoğan ile Hazar Ergüçlü’nün paylaşıyor.

“Ankara seymenlik kültürü ile anılmalı”

Dizinin tanıtım fragmanında pavyonda dans eden bir kadın görüntüsüne yer verildiğini belirten Ankara Seymenleri, “Pavyon dansları kursu” açılmasına da tepki göstererek bu durumun genç kızları özendirdiğini ve Ankara için bir utanç olduğuna yer vererek bazı açıklamalar yaptı.

Dernek adına açıklama yapan Demir, “Pavyon kültürü Ankara için övünülecek, ön plana çıkarılacak bir konu değildir. Hatta Ankara denilince akıllara pavyonun gelmesi bu başkentimiz Ankara için bir utançtır. Pavyonlar ahlaki düşüklüğün, kadın sömürüsünün, mafyalaşmanın, çürümüşlüğün merkezleridir. Dizilerle filmlerle ön plana çıkarıp allayıp pullayarak özendirecek başka şey bulamayan zihniyetler! Milli Mücadelenin merkezi olan Ankaramız’ın pavyon kültürü ile değil, bir ülkenin kurtuluşu ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun en önemli unsuru olan, Oğuz kültürünün bugünlere kadar gelmesine ve yaşanmasına vesile olan seymenlik kültürü ile anılması için elimden geleni yapacağım. Dizinin yayından kaldırılması için kanuni haklarımızı arayacağım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz