16-30 Eylül Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

4
139
 • 16-30 Eylül 2023 Raporu | Türkçe
 • 16-30 September 2023 Report | English

Geçtiğimiz iki hafta, Türkiye’de sanatsal ifade özgürlüğünün birçok farklı şekilde ihlal edildiği bir dönem oldu. Sansür, dolaysız şekilde gerçekleşirken özellikle 60. Altın Portakal Film Festivali’nde yaşananlar, sansürün boyutlarının yeniden fark edilmesine neden oldu. Kanun Hükmü filminin festival seçkisinden çıkarılması hem jüri üyelerinin hem de festivale katılan yönetmenlerin festivalden çekilerek tepki vermesine neden oldu. Bu tepkilerin ardından tekrar seçkiye dâhil edilmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı festivale olan desteklerini çekti ve bu yıl 60.’sı düzenlenecek olan festival, 1980 darbesinden beri ilk kez iptal edildi.

Christine Baldacchino’nun “Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise” adlı ödüllü çocuk kitabı muzır ilan edildi, kitap artık poşette satılacak. Bir diğer sansür de televizyondan geldi. İlk defa televizyonda gösterilen Bergen filmi, ATV tarafından sansürlendi. Filmdeki âdet kelimesi ve filmin sonunda yer alan İstanbul Sözleşmesi yaşatır ibaresi kesilirken küfür içeren sahnelerin de kesildiği fark edildi. Hedef gösterildiği için iptal edilmek zorunda kalınan Yeniden Buluşacağız sergisinde gösterilecek olan İmroz’un 1964 Belleği isimli belgesel ise sansüre karşı YouTube’da erişime açıldı.

Eylül’ün son iki haftası, özellikle hukuk yoluyla uygulanan ifade özgürlüğü ihlallerinin arttığı bir dönem oldu. BEKSAV eşbaşkanları Canan Kaplan ve Ahmet Uçar gözaltına alınırken Ferhat Tunç’un sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davanın 16. duruşması görüldü. KAOS GL’nin paylaştığı Kamu Spotu kısa filmine TCDD tarafından dava açıldı.

Vize engelleri ve sınırdışı kararları da sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellerden biri oldu. Yazar Abdulmenaf Osman’ın sınır dışı edilme kararına yapılan itiraz reddedilirken Almanya vize vermediği için Kalt’ın Podcast’ı etkinliği iptal edildi.

Sanatçıların yaşadığı psikolojik sorunlar da bu iki haftanın gündemi arasındaydı. İki oyuncunun üst üste intihar etmesi, dizi ve sinema sektöründeki oyuncuların maruz kaldığı psikolojik baskıları gündeme getirdi. Oyuncular, bu intiharların sektördeki sorunlardan kaynaklanmış olabileceğine yönelik paylaşımlarda bulunarak tepki gösterdi.

Sanatçıların örgütlü hareketleri de artmaya devam ediyor. İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın da dâhil olduğu Belediye-İş Sendikası’nın grev kararını iptal etmesi üzerine sendika önünde protesto eylemi yaptı. Ayrıca İstanbul Modern’in ücretsiz halk gününe getirdiği kısıtlamaya karşı sanatçılar imza kampanyası başlattı.

Sanat alanındaki yönetim sorunu da bir diğer mesele olarak karşımıza çıkıyor. İnşa edildiği alan tartışmalı olan Tersane İstanbul’da 28 Eylül 2023 günü açılan Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonu’nu su bastı.  Contemporary İstanbul yönetimi hiçbir zararı karşılamayacağını açıklarken henüz yeni inşa edilen bir binada böyle bir sorunun yaşanması sanatsal faaliyetlere verilen önemi de ortaya koydu.

SANSÜR

 • İmroz’un 1964 Belleği Belgeseli YouTube’da: Hedef Gösterilmişti

Hedef gösterildiği için iptal edilmek zorunda kalınan Yeniden Buluşacağız sergisinde gösterilecek olan İmroz’un 1964 Belleği isimli belgesel gösterime açıldı.

Gazeteci Melike Çapan, hedef gösterildiği için iptal edilen Yeniden Buluşacağız sergisinde gösterilecek olan İmroz’un 1964 Belleği isimli belgeselin gösterime açıldığını duyurdu. Çapan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Hedef gösterildiği için iptal etmek zorunda kaldığımız “Yeniden Buluşacağız” sergimizde gösterilecek “İmroz’un 1964 Belleği” isimli belgeselini bugün sizler için gösterime açtık. Bu başlangıç, biz yine Yeniden Buluşacağız.

 • Ödüllü Çocuk Kitabına Muzır Sansürü

Christine Baldacchino’nun “Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise” adlı çocuk kitabına sansür uygulandı, artık sadece poşette satılacak. Kitap turuncu elbise giydiği için dışlanan Moris’in hikâyesini anlatıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Stonewall Çocuk ve Genç Edebiyatı Onur Ödülü sahibi “Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise” adlı kitaba sansür getirdi.

Bakanlığın Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, kitapta yer alan bazı ifadelerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde zararlı olduğuna karar verdi.

Çocuk kitabına artık içi görülmeyen zarf veya poşet içinde ulaşılabilecek. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ve “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiçbir yazı ve resim olmayacak. Sadece 18 yaştan büyüklere satılabilecek. Ayrıca karara göre kitap dükkânlarda, cemakânlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemeyecek. Okullara sokulamayacak.

 • Açık Seçik Sansür: Altın Portakal “Kanun Hükmü” Belgeselini Programdan Çıkardı

22 Eylül 2023 – Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, belgeselde yer alan kişilerden birinin yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırıldı.

23 Eylül 2023 – Sansür kararına karşı çıkan 20 jüri üyesi, görevlerine ancak belgesel seçkiye katılırsa devam edeceklerini açıkladı.

27 Eylül 2023 –Jüri üyelerinin çekilmesinden sonra Altın Portakal Film Festivali yönetiminden bir tepki gelmeyince yedi Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmi, altı Ulusal Belgesel Yarışma Filmi ve 14 Ulusal Kısa Metraj Yarışma Filmi’nin yönetmen ve yapımcıları eserlerini festivalden çekme kararı aldı.

28 Eylül 2023 – Yarışma filmlerinin festivalden çekilmesi üzerine festival yönetimi sabah saatlerinde bir açıklama yaparak “Kanun Hükmü”nü seçkiye yeniden aldığını duyurdu.

28 Eylül 2023 – “Kanun Hükmü” sansürünün kalkması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali’ne verdiği desteği durduğunu açıkladı.

28 Eylül 2023 – Bakanlığın açıklaması üzerine festival yönetimi akşam saatlerinde bir kez daha geri adım atarak “Kanun Hükmü” belgeselini seçkiden çıkarttı.

29 Eylül 2023 – Gençlik ve Spor Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali için tahsis edilen salonun tahsisinin iptal edildiğini duyurdu.

29 Eylül 2023 – Altın Portakal Festivali yönetiminin “Kanun Hükmü” belgeselini iki kez sansürlemesi sonrası Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin iptal edildiğini açıkladı.

 • Bergen Filmine Sansür: “Âdet” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” Kaldırıldı

İlk defa televizyonda gösterilen Bergen filmi, ATV tarafından sansürlendi. Filmdeki âdet kelimesi ve filmin sonunda yer alan İstanbul Sözleşmesi yaşatır ibaresi kesilirken küfür içeren sahnelerin de kesildiği fark edildi.

Farah Zeynep Abdullah’ın başrolünde oynadığı, yönetmenliğini Mehmet Binay ve M. Caner Alper’in yaptığı Bergen filmi dün (27 Eylül 2023) ilk defa televizyonda ATV’de yayınlandı. Ancak filmde birçok sahnenin sansürlenmesi, sosyal medyada izleyiciler tarafından tepki gördü.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah da bu duruma X hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Abdullah’ın, “Kısılmış sahneler ve sansürlenmiş yerler mi var gerçekten” ifadelerini kullandığı paylaşımın ardından izleyiciler sansürlenen sahneleri paylaşmaya başladılar.

“Âdetim Gecikti” İfadesine Sansür

Filmde yer alan “Âdetim iki hafta gecikti” cümlesindeki “âdet” kelimesine sansür uygulandığı görülürken filmin sonunda yer alan “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ifadesinin de kaldırılması dikkat çekti. Ayrıca hamam sahnelerinde kadın karakterin sırtının bulanıklaştırılması, küfürlü sahnelerin kesilmesi gibi başka sansürler de söz konusu.

“Tv’de çatır çutur millet birbirini vursun, sen git ADET kelimesini kes, İstanbul sözleşmesi yaşatır’ı kes, dans sahnelerini gösterme, hamamda da sırtı mı sansürlemişler dediniz?” sözleriyle filme uygulanan sansürü belirten oyuncu F. Zeynep Abdullah, “Bu saçma sansürlerden dolayı izleyenlerden ben özür dilerim” dedi.

SINIR DIŞI KARARLARI, VİZE ENGELLERİ

 • Yazar Abdulmenaf Osman’ın Sınır Dışı Edilme Kararına Yapılan İtiraz Reddedildi

Cezaevinden 30 yıl 6 ay sonra tahliye edilen Abdulmenaf Osman hakkındaki sınır dışı edilme ve idari gözlem kararlarına karşı yapılan itirazlar reddedildi.

Rojava’nın Hesekê kenti doğumlu Abdulmenaf Osman, 30 yıl 6 aylık mahpusluktan sonra 3 Eylül Pazar günü Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Abdulmenaf Osman, tahliye edildiği günden bu yana Edirne Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor. Osman’ın avukatları, sınır dışı edilme kararına karşı Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’ne, idari gözlem kararına karşı ise Edirne 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre her iki itiraz da Edirne 2’inci Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi.

Kararda, Osman hakkında uluslararası koruma başvurusunun olmadığı belirtildi. Kararda, sınır dışı ve idari gözlem kararlarının yasalara göre alındığı ve “hukuka uygun” olduğu savunuldu.

 • Almanya Vize Vermedi, Kalt’ın Podcast’ı Etkinliği İptal Edildi

2023 seçimleri sonrasında gündeme gelen sanatçıların vize alamama sorununa bir yenisi eklendi.

Almanya’nın vize vermemesi nedeniyle bir sanat etkinliğinin daha yurtdışı turnesi iptal edildi.

Kalt’ın Podcast’ı podcast programının Almanya ve Hollanda turnesi, Almanya’nın gösteriyi yapacak ekibe vize vermemesi nedeniyle iptal edildi.

DAVALAR, GÖZALTILAR, HUKUKSAL ENGELLER

 • Ferhat Tunç Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanıyor

 1. duruşması görülen davada mahkeme, yurtdışında yaşayan Ferhat Tunçhakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesi kararını verdi.

Müzisyen Ferhat Tunç’un sosyal medya paylaşımları nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla yargılandığı davanın 16. duruşması 20 Eylül 2023 tarihinde Büyükçekmece’de görüldü. Mahkeme Tunç hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine hükmetti. Dava 7 Şubat’a ertelendi.

Yurtdışında yaşayan Ferhat Tunç hakkında yapılan suçlama için savunmasını 22 Eylül 2021 tarihinde görülen 10. duruşmada yazılı olarak yapmıştı.  

 • Musa Orhan Dava Açtı, Savcı Farah Zeynep İçin 2 Yıl 4 Ay Hapis İstedi

Ezgi Mola, Hazal Kaya, Melek Mosso ve Farah Zeynep Abdullah’a dava açıp para talep eden cinsel saldırı faili Musa Orhan, Farah Zeynep Abdullah’a açtığı ikinci davada savcı 2 yıl 4 ay hapis cezası istedi.

Batman’da intihar eden İpek Er’in bıraktığı mektupla kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdığı Musa Orhan, Farah Zeynep Abdullah’a 20 Mayıs 2023 tarihinde ikinci kez hakaret davası açmıştı.

 • BEKSAV Eşbaşkanları Canan Kaplan ve Ahmet Uçar Gözaltına Alındı

“Pride” filmi gösterimi polis tarafından basılan ve üyeleri hakkında dava açılan Bilim, Estetik Kültür ve Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Eşbaşkanı Canan Kaplan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı, bir gün sonra serbest bırakıldı. Ardından diğer eşbaşkan Ahmet Uçar da diğer yine Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Ahmet Uçar, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Eşbaşkanların soruşturma dosyalarında gizlilik kararı var.

 • TCDD’den Kısa Filme Dava: “Ticari Reklam Denmişti”

TCDD, Marmaray sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kaos GL‘nin Kamu Spotu başlıklı kısa filmi için şikâyetçi olduğunu duyurdu. Marmaray’da çekilen film için yapımcıların reklam filmi izni aldığı halde kısa film çekmesi gerekçe olarak gösterildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Marmaray sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile KAOS GL’nin kısa filmi için şikâyetçi olduklarını duyurdu. Filmin yapımcısı NORR Film’e yönelik bulunulan şikâyette, alınan iznin ticari reklam izni olmasına rağmen videonun Kamu Spotu başlığıyla sunulması gerekçe gösterilirken “Görüldüğü üzere Müvekkil Genel Müdürlük bilgisinin bulunmadığı bir olay ve çekim nedeni ile ülkemizin kutuplaştırılması çalışmalarına dâhil edilmeye çalışılmaktadır. Zira her gün yüz binlerce vatandaşımıza hizmet veren Marmaray trenlerinin toplumun hassas noktalarını rahatsız eden birtakım olaylarla gündeme gelmesi gerçekten de endişe verici olup kabul edilebilir bir durum değildir,” ifadeleri kullanıldı.

 • Kaos GL, Ölüm Tehditleri Nedeniyle Filmi Yayından Kaldırdı

TCDD’nin şikayetçi olup dava açtığı “Nefrete karşı el ele” adlı film, ölüm tehditleri nedeniyle Kaos GL tarafından yayından kaldırıldı.

Kaos GL sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla oyuncular ve yapım şirketine yönelik ölüm tehditleri nedeniyle “Kamu Spotu” başlığıyla yayınladıkları filmi yayından kaldırdığını duyurdu.

 • Selçuk Kozağaçlı Senaryo Davasında Beraat Etti

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Mahalle” adlı filmin senaryosunu yazmakla suçlandığı davada beraat etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) tutuklu Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya, yurtdışında gösterime giren “Mahalle’ isimli filmin senaryo ekibinde yer aldığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davada karar duruşması görüldü.

Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Kozağaçlı’ya “suçu işlediğine yeterli delil olmadığı için delil yetersizliği”nden beraat kararı verilmesini talep etti.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in de iddianamesini hazırlayan savcı, Türkiye’de yayınlanmayan ancak filme ait olduğu iddia edilen 114 dakikalık ham görüntülerin nasıl elde edildiğini belirtmeden Kozağaçlı’nın cezalandırılmasını istemişti.  

 • Mahkemeden Grup Yorum Üyelerine Tahliye

Grup Yorum’un bir yıldır tutuklu bulunan üyelerine dün çıkarıldıkları mahkemede tahliye kararı verildi. Sanatçılara yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı kondu.

Evrensel’in haberine göre, 29 Eylül 2022’de İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskında gözaltına alınarak tutuklanan beş Grup Yorum üyesi dün hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, tutuklu sanatçılar Bergün Varan, Fırat Kaya, Cemil Kurt, Cenk Turan ve Boran Hurustan hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi.

GREVLER, ÖRGÜTLÜ TEPKİLER

 • İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği’nden Grev İptaline Tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanları, Belediye-İş Sendikası önünde protesto eylemi yaptı. Şehir Tiyatroları’nın da dâhil olduğu grev, sendikanın işverenle anlaşması sonucu iptal edilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın da dâhil olduğu Belediye-İş Sendikası, grev kararını iptal etti.

İBB Şehir Tiyatroları’nda kadrolu işçi statüsünde çalıştırılan sanatçı ve teknik ekibi de kapsayan grev kararının iptal edildiğini, İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) sosyal medya platformlarından yaptığı açıklamayla duyurdu.

 • İstanbul Modern’e Ücretsiz Halk Gününe Getirdiği Kısıtlamayı Kaldırma Çağrısı

Sanatçılar ücretsiz halk günü uygulamasının tüm gün uygulanması için imza topluyor.

Açık Masa Sanat İnisiyatif, Katılımcı Sanat Topluluğu Türkiye (PACT) ve Kamusal Sanat Laboratuvarı, İstanbul Modern yönetimine getirdikleri kısıtlamayı kaldırma çağrısı yaptı.

Change.org üzerinden yazılan metnin altında çağrıcı olarak bir grup sanatçının adı bulunuyor: Beksultan Oğuz, Deniz Memet Örnek, Ediz Hafızoğlu, Emre Zeytinoğlu, Ezgi Bakçay, Gülistan Karagüzel, İbrahim Şimşek, Kemal Aydoğan, Mürüvvet Türkyılmaz, Niyazi Selçuk, Osman Erden, Rafet Arslan ve Sibel Kırık.

Sanatçılar ve sanat inisiyatifleri taleplerini “Ücretsiz halk günü uygulamasının geri getirilmesini ve müze hakkındaki kurumsal bilginin şeffaf bir şekilde ilan edilmesini talep ediyoruz” sözleriyle özetliyor.

PSİKOLOJİK SORUNLAR

 • Oyuncular Sıkıntıda: 10 Gün Arayla İkinci İntihar Vakası Düşündürdü

Geçtiğimiz günlerde oyuncu Merve Kayaalp’in babasının silahıyla kendini vurarak intihar etmesinin ardından oyuncu Seda Fettahoğlu’nun da aynı şekilde intihar etmesi, sektörle ilgili bazı sorular uyandırdı. Oyuncu Goncagül Sunar ve Melek Baykal duruma tepki gösteren paylaşımlarda bulundu.

19 Eylül’de babasının silahıyla kendini vurarak intihar eden oyuncu Merve Kayaalp’in ardından 29 Eylül’de oyuncu Seda Fettahoğlu’nun da yine silahla intihar etmesi, sektörün psikolojik etkileri konusunda tartışma uyandırdı.

YÖNETİM SORUNLARI

 • Tersane İstanbul’u Su Bastı, Contemporary İstanbul’a Katılan Eserler Zarar Gördü

Tersane İstanbul’da 28 Eylül 2023 günü açılan Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonu’nu su bastı. Sabah gazetesinin haberine göre Contemporary İstanbul yönetimi hiçbir zararı karşılamayacağını açıkladı.

1 Ekim’e kadar sürecek etkinliğe bu yıl 22 ülkeden toplam 67 galeri ve 8 müze katılıyor; 591 sanatçının 1537 eseri yer alıyor.

Sergi salonlarına yağmur sularının tavandan aktığı görülüyor.

The past two weeks have been tough in terms of freedom of artistic expression in Turkey in many different ways. Especially the events at the 60th Golden Orange Film Festival highlighted the extent of censorship once again. The exclusion of the film “Kanun Hükmü” from the festival caused both the jury members and the directors to react by withdrawing from the festival. After the film was included back in the selection following these reactions, the Ministry of Culture and Tourism and the Ministry of Youth and Sports withdrew their support and the festival, which was to be held for the 60th time this year, was cancelled for the first time since the 1980 coup.

Christine Baldacchino’s award-winning children’s book “Morris Micklewhite and the Tangerine Dress” has been declared “obscene” and will now be sold in plastic bags. The film “Bergen” was to be shown on television for the first time, but it was censored by ATV: the word “menstruation” and the ending caption “The Istanbul Convention keeps you alive” were cut, and scenes that contained swearing were also cut. The documentary “Imroz’un 1964 Belleği,” which was to be shown at the exhibition “Yeniden Buluşacağız” that was cancelled because it was targeted, was published on YouTube to counter possible censorship.

In the last two weeks of September, BEKSAV co-chairs Canan Kaplan and Ahmet Uçar were detained, the 16th hearing of the trial against Ferhat Tunç for his social media posts was held and a lawsuit was filed against KAOS GL’s short film “Kamu Spotu” by TCDD.

Visa denials and deportation orders were other obstacles in the way of freedom of artistic expression. The appeal against the deportation decision of writer Abdulmenaf Osman was rejected, and the event “Kalt’s Podcast” was cancelled because Germany refused to issue visas.

Psychological problems faced by artists were also on the agenda during these two weeks. The successive suicides of two actors raised the issue of the psychological pressures that actors have to face. Several actors reacted by sharing posts that these suicides may have been caused by the problems in the industry.

Organised movements of artists are on the rise. The Istanbul City Theatre Artists’ Association held a protest action in front of the union after Belediye-İş Union, which includes Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) City Theatres, cancelled the strike decision. Artists launched a petition against the restrictions imposed by Istanbul Modern regarding the free public day.

The problem of management in art is yet another issue. The 18th edition of Contemporary Istanbul, which opened on 28 September 2023 at the controversial Shipyard Istanbul, was flooded. While Contemporary Istanbul management announced that they would not cover any of the damages, the fact that such a problem occurred in a newly constructed building also revealed the lack of importance placed on artistic activities.

CENSORSHIP

 • “İmroz’un 1964 Belleği” documentary on YouTube because of targeting

The documentary “Imroz’un 1964 Belleği,” which was to be shown at the exhibition “Yeniden Buluşacağız” that was cancelled because it was targeted, was broadcast on YouTube.

 • Award-winning children’s book deemed obscene

Christine Baldacchino’s award-winning children’s book “Morris Micklewhite and the Tangerine Dress” has been declared “obscene” and will now be sold in plastic bags.

 • Explicit censorship: Golden Orange Film Festival removes “Kanun Hükmü” documentary from lineup

22 Sep 2023 – Director Nejla Demirci’s documentary “Kanun Hükmü,” which depicts the struggle of two dismissed public employees, was removed from the National Documentary Competition Selection of the 60th Antalya Golden Orange Film Festival due to the ongoing judicial process of one of the people in the documentary.

23 Sep 2023 – 20 jury members who opposed the censorship decision announced that they would stay on only if the documentary was included in the selection.

27 Sep 2023 – After the jury members withdrew, the directors and producers of seven Competing National Feature Films, six Competing National Documentary Films and 14 Competing National Short Films decided to withdraw their productions from the festival.

28 Sep 2023 – Following the withdrawal of the competition films, the festival management made a statement announcing that “Kanun Hükmü” was re-included in the selection.

28 Sep 2023 – After the censorship on “Kanun Hükmü” was lifted, the Ministry of Culture and Tourism announced that it withdrew support from the Golden Orange Film Festival.

28 Sep 2023 – Following the ministry’s statement, the festival management reversed and once again removed the documentary “Kanun Hükmü” from the selection.

29 Sep 2023 – The Ministry of Youth and Sports announced that the hall allocated for the Golden Orange Film Festival was withdrawn.

29 Sep 2023 – After the Golden Orange Festival management suspended the documentary “Kanun Hükmü” twice, Antalya Metropolitan Municipality Mayor Muhittin Böcek announced the cancellation of the festival.

 • “Bergen” movie censored: “Menstruation” and caption “Istanbul Convention keeps you alive” cut off

The movie “Bergen” was to be shown on television for the first time, but it was censored by ATV: the word “menstruation” and the ending caption “The Istanbul Convention keeps you alive” were cut, and scenes that contained swearing were also cut.

DEPORTATIONS AND VISA OBSTACLES

 • Author Abdulmenaf Osman’s deportation appeal denied

The appeals against the deportation and administrative observation orders against Abdulmenaf Osman, who was released from prison after 30 years and 6 months, were rejected.

 • Germany denies visa, Kalt’s Podcast cancelled

LAWSUITS, DETENTIONS, LEGAL DIFFICULTIES

 • Ferhat Tunç on trial for social media posts

In the 16th hearing of the case, the court decided to wait for the execution of the arrest warrant against Ferhat Tunç, who lives abroad.

 • Musa Orhan sues, prosecutor demands 2 years 4 months imprisonment for Farah Zeynep

The sexual assault perpetrator Musa Orhan, who sued Ezgi Mola, Hazal Kaya, Melek Mosso and Farah Zeynep Abdullah and demanded money, wanted a prison sentence of 2 years and 4 months in the second case he filed against Farah Zeynep Abdullah.

 • BEKSAV co-chairs Canan Kaplan and Ahmet Uçar detained

Co-chair of the Science, Aesthetics, Culture and Art Research Foundation (BEKSAV), whose screening of the film “Pride” was raided by the police and a lawsuit was filed against its members,  Canan Kaplan was detained at Sabiha Gökçen Airport and released a day later.

TCDD sues short film: “It was supposed to be a commercial film”

TCDD announced on Marmaray’s social media account that it filed a complaint against Kaos GL’s short film titled “Kamu Spotu.” The reason for the complaint was that the filmmakers shot a short film in Marmaray even though they only had permission for a commercial film.

 • Kaos GL takes film off air due to death threats

The film “Nefrete Karşı El Ele,” for which TCDD filed a complaint and a lawsuit, was taken off the air by Kaos GL because of death threats.

 • Selçuk Kozağaçlı acquitted in script case

ÇHD President Selçuk Kozağaçlı was acquitted in the lawsuit filed against him for writing the script of the film “Mahalle.”

 • Grup Yorum band members released

The members of Grup Yorum, who have been under arrest for a year, were released from prison yesterday. A ban on leaving the country and judicial control conditions were imposed.

STRIKES AND ORGANIZED REACTIONS

 • Istanbul City Theatre Artists Association reacts to strike cancellation

Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) employees protested in front of Belediye-İş Trade Union. The strike, which also included the City Theatres, was cancelled as a result of the union’s agreement with the employer.

 • Demands arise for İstanbul Modern to reinstitute free public day

Artists are gathering signatures for the free public day to be available all day.

PSYCHOLOGICAL ISSUES

 • Actors in distress: Two suicides in 10 days found problematic

After actress Merve Kayaalp committed suicide by shooting herself with her father’s gun, actress Seda Fettahoğlu’s subsequent suicide in the same way raised some questions about the sector. Actress Goncagül Sunar and Melek Baykal shared posts reacting to the situation.

ADMINISTRATIONAL PROBLEMS

 • Tersane İstanbul flooded, works in Contemporary İstanbul exhibition damaged

The 18th edition of Contemporary Istanbul, which opened on 28 September 2023 at Tersane Istanbul, was flooded. According to Sabah newspaper, Contemporary Istanbul management announced that they will not cover any damages.

A total of 67 galleries and 8 museums from 22 countries are participating in this year’s exhibition, which will last until 1 October and has 1537 works by 591 artists on display.

It can be seen that rainwater flows from the ceiling into the exhibition halls.


Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu projesi Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Ofisi (Sofya) tarafından desteklenmektedir.

Platform for Monitoring Artistic Freedom project is supported by Friedrich Naumann Foundation for Freedom East and Southeast Europe Regional Office (Sofia).

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz