8-15 Temmuz Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

0
371
  • 8-15 Temmuz 2023 Raporu | Türkçe
  • 8-15 July 2023 Report | English

8-15 Temmuz Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

8 Temmuz

İktidara Yakın Derneklerden Açıklama: “Festivaller Yasaklansın”

TÜGVA, MÜSİAD, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, İHH ve Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) de aralarında bulunduğu 26 dernekten oluşan Balıkesir Sivil Toplum Platformu, başta Balıkesir olmak üzere tüm Türkiye’de festivallerin yasaklanmasını istedikleri bir bildiri yayınladı.

Platform tarafından yayınlanan “Festivallerde yapılan yanlışlara ‘dur’ diyelim” başlıklı açıklamada, başta Balıkesir olmak üzere Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerin iptal edilmesi talep edildi.

https://www.reportare.com/soz/iktidara-yakin-derneklerden-aciklama-festivaller-yasaklansin/

9 Temmuz

Balıkesir’de İktidara Yakın Dernekler İstedi, Hande Yener Konseri İptal Edildi

Balıkesir Sivil Toplum Platformu “festivaller yasaklansın” bildirisi yayınlandı, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz Hande Yener konseri iptal edildi.

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde gerçekleştirdiği Aromaterapi Festivali kapsamında bu akşam (9 Temmuz 2023) 21.30’da Hande Yener sahne alacaktı. Ancak AKP’li belediye son anda Yener’in konserini iptal etti, gerekçe ise bildirilmedi.

Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konserin iptal edildiğini ancak gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ifade etti.

İktidara Yakın Dernekler İstedi, Hande Yener’in Balıkesir Konseri İptal Edildi

Tiyatro Kooperatifi: Özel Tiyatrolar Bu Vergi Yükünü Kaldıramaz!

9 Temmuz

72 özel tiyatronun oluşturduğu Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ‘tacir’ statüsünde görüldüğünü ve ağır vergi yükü altına alındığını açıkladı.

Her geçen gün artan vergi oranları özel tiyatroların yaşamını sürdürmesini zorlaştırıyor. 72 özel tiyatronun oluşturduğu Tiyatro Kooperatifi, yaptığı bir açıklama ile 7 Temmuz 2023 günü açıklanan vergi yükünün azaltılmasını talep etti.

Açıklamada pandemi ve deprem felaketi nedeniyle perdelerini açamadıkları, ardından ağırlaşan ekonomik koşulların özel tiyatroları daha sert bir sürece soktuğu hatırlatıldı ve “Mevcut mevzuatta özel tiyatroların ‘tacir’ olmasına bağlı olarak artan vergi oranları, özel tiyatrolar için hayatta kalmayı giderek imkânsız hale getiriyor” denildi.

Tiyatro Kooperatifi: Özel Tiyatrolar Bu Vergi Yükünü Kaldıramaz

İBB Sergisini Protesto Eden Grup, Feshane’ye Girmek İstedi, Arbede Yaşandı

10 Temmuz

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Artİstanbul Feshane’de açtığı  “Ortadan Başlamak” sergisini protesto etmek isteyen grup, güvenlik önlemi alan polis engelini aşarak içeri girmek istedi. Polisin geçişe izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Eyüp Sultan’daki Artİstanbul Feshane önünde bir araya gelen grup adına basın açıklaması yapan Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, sergideki eserlerin milli ve manevi değerlere hakaret içerdiğini söyledi.

Tepkilerinin siyasi değil kültürel olduğunu ifade eden Mican, “Kültür sanat adı altında burada sergilenen şeyler kesinlikle sapkınlığı özendirmektedir ve bizim manevi dokumuzla milli kültürümüzle yakından uzaktan alakası yoktur, örtüşmemektir, çatışmaktadır.” dedi.

Mican, serginin kaldırılması için resmi kurumlara da müracaat ettiklerini anlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının da buna müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından grup üyelerinden bazıları “Ya Allah Bismillah Allahuekber” sloganları eşliğinde, Artİstanbul Feshane önünde güvenlik önlemi alan polis engelini aşarak içeri girmek istedi. Polisin geçişe izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Gruptakilerin geri çekilmesi üzerine polis ekiplerinin yanına gelen bazı STK temsilcileri, “Sizi seviyoruz. Bizim tepkimiz sergiyi yapanlara” diyerek polisleri alkışladı.

İBB Sergisini Protesto Eden Grup Feshane’yi Bastı, Arbede Çıktı

90 Örgütten Sanat Karşıtı Kuşatmaya Tepki: Festivallerimizden Vazgeçmeyeceğiz

10 Temmuz

Sendikalar, siyasi partiler ve vakıflardan oluşan 90 örgüt, ortak bir bildiriyle festivallere ve konserlere yönelik yasaklamaları kınadı, mücadele çağrısı yaptı.

Balıkesir Sivil Toplum Platformu isimli oluşumun geçtiğimiz günlerde festivallerin yasaklanması için yaptığı çağrı sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hande Yener konserini iptal etti. Belediye, Yener konseri yerine ise Aslı Hünel konserini gerçekleştirme kararı aldı.

90 örgüt bu gelişme üzerine bir açıklama yaptı.

Laiklik ve mücadele çağrısı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde sosyal medyada bir metin dolaşıyor. Balıkesir Sivil Toplum Platformu ortak imzası ile ‘Festivallerde Yapılan Yanlışlara Dur diyelim’ diye bir çağrı yayınlandı. Kaleme alınan bildiri ile laik yaşam tarzı alenen hedef alınmıştır. Yaratılan bu gerici iklimin karanlığı, sadece temel hak ve özgürlüklerimizi tehdit etmekle kalmayıp artık korkunç boyutlara varan açlığın, kadın katliamlarının ve sermayenin yağma ve talan projelerinin sonucunda oluşan eko-kırımın nedenlerini de gizliyor. Sermayeye yakın duran, onun çıkarlarına hizmet eden tüm özneler bu karanlığı beslemektedir. Bu metne imza veren kurumlar, toplumun kendilerinden farklı olan kesimini ötekileştirerek ve düşmanlaştırarak nefret suçu işlemekte ve toplumu provoke etmeye çalışmaktadırlar.

90 Örgütten Sanat Karşıtı Kuşatmaya Tepki: Festivallerimizden Vazgeçmeyeceğiz

Genç Piyaniste Almanya’dan Vize Engeli

11 Temmuz

Almanya’daki müzik okulundan kabul alan 17 yaşındaki Güneş Tunçkıran, 25 Temmuz’da başlayacak eğitim için henüz randevusunu dahi alamadığı vize sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Antalya’da yaşayan 17 yaşındaki piyanist Güneş Tunçkıran, büyükbabasının desteğiyle çocuk yaşta piyano çalmayı öğrendi ve uluslararası yarışmalarda başarılar elde etti. Almanya’daki bir müzik okulundan kabul alan Tunçkıran, eğitime başlamadan önce vize başvurusu yapması gerektiği halde henüz randevu alamadı.

Güneş Tunçkıran, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak eğitimini sürdürüyor.

Genç piyanist 25 Temmuz’da başlayacak olan eğitim için hâlâ vize başvurusu yapabilmiş değil. Almanya’da başvurusu onaylanan genç piyanist, randevu alamadığı vize sorununu henüz çözemedi.

Genç Piyaniste Almanya’dan Vize Engeli

Trabzonlu Sanatçıların Büstleri Depoda, Necip Fazıl Heykeli Sergileniyor

11 Temmuz

Sabahattin Eyüboğlu, Hasan İzzettin Dinamo, İbrahim Cudi Bey gibi isimlerin büstlerini depoya kaldıran Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ganita’ya Necip Fazıl’ın heykelini koydu.

Rumca “güzel mekan” anlamına gelen Ganita, Trabzon’un Karadeniz’e karşı kültür sanat sohbetleri yapıldığı mekanın adı. Sahil otobanının inşası sırasında yöre halkının çabasıyla yıkılmaktan kurtulan Ganita, zaman içinde işlevsiz hale gelmişti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılında başlayan ve iki yıl süren düzenleme çalışmasının ardından 2 Mayıs 2023 tarihinde yeniden kullanıma açıldı.

GazeteDuvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre yeni Ganita’da sadece Necip Fazıl Kısakürek’in heykeli sergileniyor. Oysa Trabzon Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hasan İzzettin Dinamo, Oktay Rıfat, Yaşar Miraç, Yusuf Katipoğlu, Orhan Peker gibi yazar ve ressamları yetiştiren bir kent.

Heykeltraş Orhan İlyas imzasını taşıyan Trabzon’da doğmuş ve yaşamış Sabahattin Eyüboğlu, Hasan İzzettin Dinamo, İbrahim Cudi Bey ve Celalettin Algan’a ait büstler, bulundukları alanda yenileme çalışmaları yapıldığı için 2011 yılında belediyenin deposuna kaldırılmıştı. Yenileme çalışması bittikten sonra büstler yerine konulmadı. Ganita’nın yeniden açılmasıyla bu büstlerin sergileneceği sanılıyordu ancak yenilenen mekanda sadece Necip Fazıl Kısakürek’in heykeli bulunuyor.

Trabzonlu Sanatçıların Büstleri Depoda, Necip Fazıl Heykeli Sergileniyor

Milliyetçi Hesaplar Hedef Gösterdi, Apolas Lermi Konseri İptal Edildi

13 Temmuz

Milliyetçi gruplar tarafından sosyal medyada hedef gösterilen sanatçı Apolas Lermi’nin 21 Temmuz’da Kadırga Festivali’nde vereceği konser, Gümüşhane Özkürtün Belediyesi tarafından iptal edildi.

Susma Platformu’nun haberine göre, Sanatçı Apolas Lermi, 21 Temmuz Cuma günü Kadırga Festivali’nde sahne alacaktı. Milliyetçi gruplar tarafından sosyal medyada hedef gösterilen sanatçı, konserin Gümüşhane Özkürtün Belediyesi tarafından iptal edildiğini açıkladı.

Lermi’nin paylaşımında şu sözlere yer verildi:

“Belediye tarafından 21 Temmuz 2023 Kadırga Festivali için başkan tarafından arandık ve başkanın tüm taleplerini sözleşmesiz, ön koşulsuz olarak kabul ettik. Daha sonra belediye bizim adımızın da olduğu afişi sayfalardan paylaştı. Afişi gören ve kendine “milliyetçi Trabzonspor, Türkçü” gibi isimler veren 3-5 sosyal medya hesabı Özkürtün Belediye’sine konserin iptal olması için baskı yaptı.”

https://www.reportare.com/soz/milliyetci-hesaplar-hedef-gosterdi-apolas-lermi-konseri-iptal-edildi/

15 Temmuz

Grup Yorum’un Samandağ Halk Konserine Gerekçesiz Yasak

Hatay Samandağ’da 22 yıldır kesintisiz düzenlenen Evvel Temmuz Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki Grup Yorum’un halk konserine izin verilmedi.

Grup Yorum’un Evvel Temmuz Festivali kapsamında Hatay’ın Samandağ ilçesinde yarın vereceği (16 Temmuz 2023) halk konserine izin verilmedi. Halk konserine izin vermeyen Samandağ Kaymakamlığı gerekçe göstermeden sadece “uygun görülmedi” ibaresini kullandı.

Grup Yorum’dan yapılan açıklamada yasak kararına ilişkin “Halkın olduğu her yerde umudun ve hayat kavgasının türkülerini söylemeye devam edeceğiz” denildi.

Evvel Temmuz Kültür ve Sanat Festivali Hatay’da 22 yıldır kesintisiz olarak düzenleniyor. Bu yıl festival 6-17 Temmuz tarihlerinde yapılıyor. Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen festivalde, Samandağ başta olmak üzere, Defne ve Antakya’da konserler, film gösterimleri, söyleşiler, paneller, kadın ve çocuk etkinlikleri düzenleniyor.

Grup Yorum’un Samandağ Halk Konserine Gerekçesiz Yasak

Report on Freedom of Artistic Expression in Turkey / July 8-15

Pro-government associations: “Festivals should be banned altogether”

Balıkesir Civil Society Platform, consisting of 26 associations including TÜGVA, MÜSİAD, ÖNDER, Society for the Propagation of Science, IHH and Anatolian Youth Association (AGD), issued a statement calling for a ban on festivals in Balıkesir in particular and Turkey in general.

Pro-government Balıkesir municipality gets Hande Yener concert canceled

Balıkesir Civil Society Platform issued the declaration to “ban festivals” and the free Hande Yener concert organized by the AKP-affiliated Balıkesir Metropolitan Municipality was canceled.

Theater Cooperative: “Private theaters cannot handle the heavy taxes!”

Formed by 72 private theaters, the Theater Cooperative has announced that private theaters are seen as “merchants” and subjected to a heavy tax burden.

The ever-increasing tax rates make it difficult for private theaters to survive. The Theater Cooperative, composed of 72 private theaters, made a statement demanding a reduction on taxes that were announced on July 7, 2023.

Group protests İBB exhibition, tries to force their way in, brawl breaks out

A group of people, who wanted to protest the “Ortadan Başlamak” (Beginning from the Middle) exhibition opened by the Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) at Artİstanbul Feshane, wanted to enter the exhibition site by breaking through police security. When the police did not allow that, a brief brawl broke out.

90 organizations react to hostility against art: “We will not give up on festivals”

In a joint statement, 90 organizations including trade unions, political parties and foundations condemned the bans on festivals and concerts and called for resistance.

Young pianist fails to get visa appointment from Germany

Güneş Tunçkıran, 17, who was accepted to a music school in Germany, is having problems because he has not yet been able to get a visa appointment for the education year that will start on July 25.

Güneş Tunçkıran, a 17-year-old pianist living in Antalya, learned to play the piano at an early age with the support of his grandfather and earned success in international competitions. Tunçkıran, who was accepted by a music school in Germany, has not yet been able to even make the visa appointment.

Trabzonian artists’ busts wait in storage, Necip Fazıl’s statue is on display

Trabzon Metropolitan Municipality, which has put away the busts of figures such as Sabahattin Eyüboğlu, Hasan İzzettin Dinamo and İbrahim Cudi Bey in a storage area, has placed the statue of the Islamist figure Necip Fazıl in Ganita.

Apolas Lermi concert cancelled after the targeting of chauvinist accounts

The concert to be given on July 21 at the Kadırga Festival by the artist Apolas Lermi, who was targeted by nationalist groups on social media, was canceled by Gümüşhane Özkürtün Municipality.

Grup Yorum’s Samandağ public concert banned without grounds

Grup Yorum’s public concert as part of the Evvel Temmuz Culture and Arts Festival, which has been organized in Hatay Samandağ for 22 years without interruption, was banned.


Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu projesi Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Ofisi (Sofya) tarafından desteklenmektedir.

Platform for Monitoring Artistic Freedom project is supported by Friedrich Naumann Foundation for Freedom East and Southeast Europe Regional Office (Sofia).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz