Kripto Paralar ve Elon Musk İndikatörü

0
164

Yazılarımın popülaritesi düşmeye başlayınca hemen rotayı Kripto piyasasına kırarak tüm dikkatleri üzerime çekmeye çalışacağım bu hafta.

Kripto para piyasasında bir süredir yaşanan sert düşüş ve ardından toparlanmaya çalışılan dönem yaşanıyor.

Halen ayı piyasası olup olmadığı veya buradan döndüğüne dair farklı yorumlar var ancak görünen o ki herkesin kafalar karışık.

Tam bu noktada, yani kafaların karışık olduğu noktalarda devreye giren  Elon Musk var bir de. Attığı tweetler ile piyasanın gidişatını derinden etkileyen Musk, bunları tamamen piyasanın derinleşmesi adına yaptığını bazen de fiyatlar üzerinde etkisinin olup olmadığından bağımsız olarak paylaştığını belirtiyor ancak fiyatlar öyle demiyor .

Mayıs ayında yaptığı açıklamalar ile Bitcoin’in üretim ve kullanım  sürecinde doğaya zarar verdiği için Tesla’da Bitcoin ile ödeme kararını geri çektiğini belirtmişti. Ve tabi bu açıklamalar ile birlikte fiyatlarda da ciddi düşüşler yaşandı. Bitcoin 31000 USD seviyesinin altına geldi. Yani Elon Musk’ın, kripto paraların üretimi sırasında kullanılan enerjinin ne kadarının yenilenebilir olduğunu bilmediğini herhalde sanmıyorduk değil mi.? Neyse devam edelim..

Ardından şirketinin Bitcoin ile alışverişe başlama şartlarını sıralamasıyla birlikte fiyatlarda yükseliş yaşandı. Yeniden 40.000 Usd seviyelerine kadar yükseliş yaşandı.

Yani bir tweet aşağı bir tweet yukarı… Yok o kadar da basite indirgemeyelim ama ciddi olarak piyasanın etki altında bırakılması söz konusu oluyor. Bu açıklamaların bu piyasalarda yatırımı olan bir çok yatırımcıyı zorda bıraktığı bir gerçek. Dönem dönem bu attığı tweetlerden dolayı başının sıkıntıda olduğu da basında yer alıyor. Ancak bundan vazgeçtiği de pek söylenemez.

Özellikle bir dönem Dogecoin ile ilgili yaptığı paylaşımlar bu kripto para üzerinde ciddi değer artışları yaşanmasına yol açmıştı. Yaratıcısının sadece 1,5 saatte tamamladığı ve sadece şaka olması için yaptığı bu kripto, bir anda yatırımcıların gözdesi oldu ve büyük değer artışları yaşandı. 6 centten başladığı yolculuğunda 60 Cent e varan bir değer artışı yaşandı.10 katına varan bir artıştan bahsediyoruz ki yükseldiği  yerden aşağı  bakanın başı dönebilir. Dogecoin şu an 30 Cent civarından işlem görüyor.

Dogecoin in piyasa değerinin de bahsi geçen aylarda 70 milyar USD’ye kadar yükseldiği göz önünde bulundurulursa işin boyutunun nerelere vardığını anlamak mümkün olacaktır. Şaka diye ortaya çıkarılan ve daha sonra fiyatları üzerinden ciddi spekülasyonlar yapılan bir kripto paranın gittiği piyasa değeri (şu anda 40 milyar USD civarında piyasa değerine sahip) yanında ülkemizdeki sanayi şirketlerinin büyüklerinden olan Ereğli Demir Çelik in piyasa değerinin 8 milyar USD’nin altında olduğunu, ayrıca Bitcoin’in piyasa değerinin ise 733 milyar USD civarında olduğunu da  ekleyip sözü daha fazla uzatmadan sonlandırayım.  

Burada aslında söylemek istediğim, henüz yeni ve gelişmekte olan Kripto para piyasasında kısa vadede büyük kazançların peşinde koşarken evdeki bulgurdan olmamaya özen göstermek lazım.

Şunu da kabul etmek gerekir ki , Pandemi sürecinde piyasalardaki para bolluğunun yansımaları olarak görülebilecek bu ralli için artık durma, dinlenme hatta gerileme süreci içerisinde olduğunu görüyoruz.

Görsel: Mathieu Stern/Unsplash

Yazıyı yazdığım perşembe günü; piyasada 10.476 tane kripto para olması ve piyasa büyüklüğünün de 1.6 trn USD’nin biraz üzerine ulaştığı göz önünde bulundurulur ise çok daha seçici olmanın,   haber akışlarını izlerken dedikodu ile gerçeği ayırt etmenin önemi daha fazla ortaya çıkıyor.

Bu tür piyasalarda yani aslında tüm sermaye, para, emtia piyasalarında piyasa yapıcı olarak görev alan kurumlar farklı fiyat seviyelerinden işlemler ile piyasalara derinlik kazandırmak amacıyla gün içerisinde çoklu işlemler yaparlar. Gün içinde fiyat dalgalanmalarını kontrol altında tutmaya çalışarak da yatırımcılar için likit bir piyasa sağlama amacını taşırlar ancak olayın spekülasyondan manipülasyona varması herkese zarar verecektir.

Yatırım yaptığınız piyasaların işleyişini ve işlem gören enstrümanları tanımadan, atılan tweetler ile  kısa vadeli kazançların peşinden koşarsanız muhakkak ki sonu hüsran olacaktır.

Yazının başlığındaki “Elon Musk indikatörü”, yani piyasadaki fiyatlara etki edecek olan tweetleri devreye girdiği andan itibaren tüm stratejiler ve planlar çöp olmakta (en azından şimdilik) ve bu etki geçene kadar da ciddi yukarı veya aşağıya doğru hızlı hareketler yaşanmakta.

Bunlara kanmamak gerekiyor! Zamanla etkisi azalacaktır ama twitter’da “ha attı atacak” diye bekleyerek de yatırımcı olunmuyor. Kişisel gelişime katkıda bulunacak her türlü eğitimi ve bilgilenmeyi eksiksiz yapmak gerekiyor.

Herkese iyi haftalar dilerim.