Kızıl Goncalar Dizisine Tereyağlı Börek Sansürü

0
905

RTÜK Üyesi Tuncay Keser, Kızıl Goncalar dizisine verilen cezanın gerekçelerinden birinin “tereyağlı börek” sahnesi olduğunu belirtti.

Kızıl Goncalar dizisindeki “tereyağlı börek” sahnesi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ceza verme nedenlerinden biri oldu.

Üst Kurul’un CHP’li üyesi Tuncay Keser sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada diziye iki kez program durdurma ve yüzde 3 idari para cezası verme nedenlerinden biri olarak bu sahnenin konuşulduğunu aktardı.

Milli ve manevi değere aykırı o sahne

Üst kurul dizinin “toplumun milli ve manevi değerlerine” aykırı olduğunu savunmuştu.

Kızıl Goncalar’ın dizisinde bahsi geçen börek sahnesinin detayları ise şöyle:

Meryem (Özgü Namal) karakteri börekçide işe başlıyor. Böreklerin “has tereyağı” ile yapıldığını bilerek işe giren Meryem, tereyağı bitince börekçi kadınların tereyağı yerine farklı bir yağ kullandıklarını fark ediyor. Bu durumdan rahatsız olan Meryem, iş yeri sahibi İdris Efendi’ye (Gürhan Elmalıoğlu) durumu anlatıyor. İdris Efendi, Meryem’e “diğer yağı” kullanması gerektiğini, bu usulü öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Meryem ise böreklerin kabından ancak has tereyağı yazısı kaldırılırsa bu usulü öğrenebileceğini belirtiyor. İdris Efendi de bu söylemi üzerine Meryem’i işten çıkarıyor ve “kadın başınla bana ticaret mi öğreteceksin” diyerek Meryem’e sitem ediyor.

 Gazeteci Zübeyde Sarı, “tereyağlı börek” sahnesini sosyal medya hesabından “Bu sahnede ceza gerektirecek ne var? Hangi duygunuzu incitiyor mesela?” notuyla paylaştı.

Kızıl Goncalar gündeminde neler yaşandı?

Gold Film tarafından yapılan ve yönetmenliğini Ömür Atay’ın yaptığı, başrollerinde Özgü Namal ve Özcan Deniz yer aldığı dizinin 25 Aralık 2023’te yayınlanan ikinci bölümü Televizyon İzleme Araştırmaları Komitesi’nin (TİAK) yayımladığı Total reyting verilerine göre Türkiye’de televizyonlarda en çok izlenen ikinci program oldu. Gold Film dizinin reyting başarısını sosyal medya hesabından duyurdu.

Kızıl Goncalar Atatürkçü bir hekim olan Levent ile bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in hayatlarının kesişmesini konu alıyor. Dizi, fragmanı yayınlandığı 1 Aralık 2003 gününden beri iktidara yakın medyanın ve cemaatlerin hedefinde.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak, “dindar insanların sahtekar ve bağnaz olarak tasvir edildiğini” belirterek diziyi hedef gösterdi. Yeni Akit haberine “Kızıl Goncalar dizisinde skandal! İslam’a açılan savaş!” başlığını attı. İsmailağa cemaati dizinin kaldırılması için sosyal medya hesabından çağrı yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in dizi hakkındaki şikâyetleri incelediklerini açıkladı.

Dizinin yapımcı firması Gold Film bu gelişmeler üzerine dizide anlatılanların kurgudan ibaret olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından 24 Aralık günü İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (HEVKA) bulunduğu Bayrampaşa Medresesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı’nın (Siyasal Vakfı) binası için verdiği çekim izinlerini iptal etti. Ardından 25 Aralık günü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kızıl Goncalar dizisinin Okmeydanı Darülaceze’deki çekim izinlerini “toplumsal huzuru” korumak gerekçesiyle iptal etti.

Diziye yönelik baskı çekim izin iptalleri ile sınırlı kalmadı. Dizinin İstanbul-Şişli’deki tanıtım afişlerine boyalı saldırı düzenlendi. Gold Film artan baskı nedeniyle dizi setindeki güvenliği artırdı.

Son olarak dün (27 Aralık) Gold Film’den “RTÜK’ün vereceği her karara saygılı” olduklarına dair açıklama yapıldı.

28 Aralık günü diziye yüzde 3 idari para ve iki kez de program durdurma cezası verildiği duyuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz