29 Mayıs – 05 Haziran Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

0
408
  • 29 Mayıs – 5 Haziran Raporu | Türkçe
  • 29 May – 5 June Report | English

6-12 Haziran Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

Yasaklar, Erişim Engelleri

Manga Çeviri Ekibi Jiangzaitoon’a Erişim Engeli

Manga kültürüne dair içerikler üretip Türkçe çizgi romanlar yayımlayan manga ve webtoon çeviri ekibi Jiangzaitoon’un internet sitesi erişime engellendi.

Free Web Türkiye’nin haberine göre, manga ve webtoon çeviri ekibi Jiangzaitoon’un internet sitesi http://jiangzaitoon.io, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 29 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi. Jiangzaitoon’un daha önceki alan adı http://jiangzaitoon.biz de BTK’nın 17 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellenmişti. Platform, http://jiangzaitoon.io alan adını da buna alternatif olarak açmıştı.

Sitede daha çok LGBTİ+ içerikli manga çevirileri yayınlandığı için erişim engeli yapıldığı düşünülüyor. Ekip, sosyal medya hesaplarında durumla ilgili şu açıklamayı paylaştı:

“Değerli okuyucularımız,

 Size sitemizin durumu hakkında bilgilendirme yapmaya geldik. Şu anda sitemizi taşıma işlemi sürmektedir, yaklaşık olarak 3 gün daha süreceğini düşünüyoruz. Bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. Bu süreç boyunca da http://jiangzaitoon.io adresimize vpn ya da vpnsiz ulaşım olmayacaktır. Anlayışınız için çok teşekkür eder, rahatsızlık adına özürlerimizi sunarız. Ayrıca tanıdıklarınızın da haberdar olması için bu duyurumuzu yayarsanız çok seviniriz.”

Türkçe içerik üreten bir diğer manga sitesi #MangaGo da 13 Aralık 2022’de yine BTK tarafından erişime engellenmişti.

Manga Çeviri Ekibi Jiangzaitoon’a Erişim Engeli

Şişli Kaymakamlığı #DirenAyol Belgeselinin Gösterimini Yasakladı

Şişli Kaymakamlığı  #DirenAyol belgeselini “toplumsal infial uyandıracağı, milli vicdanı ve insani değerlere dokunacağı” gerekçesiyle yasakladı.

Üniversiteli Feminist Kolektif’in İstanbul, Osmanbey’de 6 Haziran 2023 günü saat 18.00’de bir kafede yapacağı “#DirenAyol” adlı belgesel filmin gösterimi Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Gösterim Onur Ayı vesilesiyle düzenlenmişti.

Üniversiteli Feminist Kolektif gösterim duyurusunu 4 Haziran 2023 günü yapmıştı.

Yönetmenliğini Rüzgar Buşki’nin yaptığı “#DirenAyol” adlı belgesel film, Gezi direnişine LGBT kadrajından bakıyor. Filmin ilk gösterimi 2016 yılında 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Gökkuşağı bölümünde yapılmıştı.

Kaymakamlık açıklamasında gerekçe şöyle açıklandı:

“…söz konusu faaliyetin yapılması halinde toplumsal infial uyandıracak, milli vicdanı ve insani değerlere dokunarak toplumsal iç barışı tehdit edebileceğinden ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir.”

Film gösterimi vali ve kaymakamlara yasaklama yetkisi veren 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17 maddesine dayanılarak yasaklandı.

https://www.reportare.com/soz/sisli-kaymakamligi-direnayol-belgeselinin-gosterimini-yasakladi/

Pride Film Gösterimi Yasaklandı, BEKSAV Üyeleri ve İzleyiciler Gözaltında

Pride filminin gösterimi hakkında Kadıköy Kaymakamlığı yasak kararı aldı. Film gösterimini gerçekleştirmek isteyen BEKSAV üyeleri ve izleyiciler gözaltına alındı.

Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Sinema Kolektifi, İstanbul Kadıköy’de bulunan Bahar Bahça’da Onur Ayı etkinlikleri kapsamında bugün saat 20.45’te Pride filminin gösterimi yapacaktı. Film etkinliği Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

BEKSAV Sinema Kolektifi yasak kararını tanımadığını duyurdu:

“Onur ayı geldi çattı ve yasaklar rengarenk kapılarımızı çalmaya başladı! Bu akşam BEKSAV’ın bahçesinde birlikte izleyeceğimizi duyurduğumuz ‘Pride’ filminin gösterimi hakkında Kadıköy Kaymakamlığı yasak kararı aldı. Buna karşı tavrımız filmin gösterimini yapmak olacaktır. Çünkü, yasak ne ayol?! Çünkü film, yasaklanabilir mi?”

Bu açıklama sonrası film gösterimine gelenler ve BEKSAV üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Film hakkında

Yönetmenliğini Matthew Warchus’un yaptığı Pride’da (Onur) muhafazakar başbakan Margaret Thatcher’in yönetimde olduğu İngiltere’de 1984 yılında eşcinsel aktivistlerin, Maden İşçileri Ulusal Birliği’nin grevini destekleme kararı vermesi sonrasında birbirine zıt iki toplumsal katmanın beraber yürüttüğü mücadele anlatılıyor.

https://www.reportare.com/soz/pride-film-gosterimi-yasaklandi-beksav-uyeleri-ve-izleyiciler-gozaltinda/

Hedef Göstermeler

Aldığı Ödülü Katledilen Kadınlara Adayan Melek Mosso Hedef Gösterildi

İktidara yakın medya organlarına ait sosyal medya hesapları Melek Mosso’yu hedef gösterdi ve AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi’ne Melek Mosso’nun konserini iptal etmesi yönünde baskı yaptı.

Şarkıcı Melek Mosso, 5 Haziran 2023 günü akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan PowerTürk Müzik Ödülleri Töreni’nde “Yıllar Affetmez” isimli şarkıyla “En Güçlü Cover Şarkı Ödülü”nü aldı.

Ödülünü katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan ettiğini ifade eden Mosso, salondan uzun süre alkış aldı.

Melek Mosso, şunları söyledi:

“Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum.

“Sesimiz hiç bir zaman kısılamayacak. Ben kadın şarkıcıların, bu toplumda kadınlığıyla her zaman gurur duyan bir kadınım. Her zaman onların arkasında olacağım. Kimse beni susturamayacak. Konuşmaya, üretmeye ve şarkı söylemeye devam.”

Mosso törenin ardından Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Heyecandan kendimi tam ifade edemesem de beni bilen bilir. Bu ödülü başta Bergen olmak üzere bütün katledilen kız kardeşlerim için alıyorum. Katillerin iyi hal almadığı, hiçbir kadının ölüm korkusuyla yaşamadığı ve ötekileştirilmediği bir gelecek hepimizin olsun” ifadelerini kullandı.

Şarkıcının konuşması ise sosyal medyada da gündem oldu. Konuşmayı destekleyenlerin yanı sıra tehditlere varan tonlarla hedef gösterenler de oldu.

Sabah gazetesinden Merve Dizdar göndermesi

İktidara yakın yayın organlarından Sabah gazetesi “Şarkıcı Melek Mosso’dan Türk toplumuna akılalmaz iftira! İkiyüzlü paylaşımı ‘pes’ dedirtti!”

Haberde Melek Mosso’nun “seçim mağlubiyetini hazmedemediği” iddia edildi ve Cannes’da yaptığı konuşmayla hedef gösterilen Merve Dizdar hatırlatıldı:

“Geçtiğimiz günlerde Cannes ödül töreninde kadınların hor görüldüğü toplumda yaşadığını iddia ederek alenen Türkiye’yi Batı’ya şikayet eden Merve Dizdar’ın algı çalışmasına Melek Mosso da dün dahil oldu.”

TRHaber.com suç isnat etti

TRHaber.com ise konuşmayı “Melek Mosso yine Türk toplumuna saldırdı” yorumuyla paylaştı. Bu ifade ile Mosso’nun Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. Maddesiyle düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama Suçu”nu işlediği iması yapıldı.

Aldığı Ödülü Katledilen Kadınlara Adayan Melek Mosso Hedef Gösterildi

Hedef Gösterilen Melek Mosso Konserini İptal Etti

Melek Mosso PowerTürk Müzik Ödülleri Töreni’ndeki konuşması için de kimseyi hedef almadığını ifade etti. Seçim dönemi yaptığı paylaşım için özür diledi, konserini gerginliği artırmamak için iptal etti.

Melek Mosso, sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak 57. Kiraz Festivali’nde vereceği konseri iptal ettiğini duyurdu.

Melek Mosso açıklamasında ilk ön önce bu paylaşım için özür diledi:

“Çok üzgünüm. ‘Seçim kombini’ diyerek yaptığım esprimin amacını aşmış olma durumundan dolayı, birbirini bu kadar seven bir toplumun karşı karşıya geliyor olması çok üzücü. Amacımın kimseyi üzmek ya da ayrıştırmayı tetiklemek olmadığını beni tanıyan herkes bilir; tanımayanlara da ben açık yüreklilikle ifade edeyim: Öyle biri değilim ve yaşananlardan dolayı üzgünüm. Çünkü ben, işin sahibi hangi parti, dinleyen kitlenin siyasi düşüncesi ne diye düşünmeden şarkı söylemek isteyen biriyim. Öyle de yoluma devam etmek istiyorum.”

“Hiçbir kişiyi, kurumu ve yönetimi sorumlu tutmadım”

Açıklamasında PowerTürk Müzik Ödülleri Töreni’ndeki konuşması için de kimseyi hedef almadığını ifade etti:

“Gelelim ödül konuşmasındaki teşekkür konuşmamam. O, benim kendi kariyerimde en içtenlikle yaptığım teşekkürlerden biriydi… Kuzenini, kocası tarafından 32 yerinden bıçaklanarak cinayete kurban veren, o acıyı iliklerine kadar yaşayan ve şahit olan bir kızın sözleri. Amacım hiçbir kişi ya da kurumu, yönetimi sorumlu tutmak değil, bu acıların bir daha yaşanmamasını dilemekti. Böyle acılar, siyaset üstü acılardır. Bu acıyı yaşayarak tecrübe eden biri olarak konuşmamın siyasi düzleme çekilmiş olmasını da asla arzu etmem.”

Mosso açıklamasını “kırdığım incittiğim herkesten özür dilerim” diye bitirdi.

https://www.reportare.com/soz/hedef-gosterilen-melek-mosso-konserini-iptal-etti/

Melek Mosso’dan Özür: Helalleşmek İstiyorum

Yaptığı bir konuşma ve sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle hedef gösterilen şarkıcı Melek Mosso, verdiği konser sırasında özür diledi ve “Helalleşmek istiyorum” dedi.

Bir radyo istasyonunun verdiği ödülü alırken yaptığı konuşmada ödülünü “yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınlara” armağan eden şarkıcı Melek Mosso, dün sahneden özür diledi. Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası 57. Tekirdağ Kiraz Festivali’nde sahne alan Mosso, ilk şarkısını söyledikten sonra kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Hemen bir konuya değinip güzelce sizlerle helalleşmek istiyorum. Son bir haftadır gündemi yersizce meşgul ettiğimin çok farkındayım ve bunun için çok çok üzgünüm. Öncelikle bilin isterim ki bizler kim ne söylerse söylesin asla ayrışan, asla birbiriyle düşman olan bir millet değiliz. Kim ne yaparsa yapsın asla böyle bir millet olmayacağız. Birbirimizi çok sevmeye devam edeceğiz. Ben, kuzenini bir kadın cinayetine kurban vermiş bir kız çocuğu olarak bir şeyler söylemek istedim. Kadın cinayetlerini, kadın tacizlerine ses çıkarmak istedim. Anlıyorum ki başka yerlere çekildi. Başka şekilde anlaşıldı ama şunu belirtmek isterim ki buna da inanıyorum bu acılar siyaset üstü acılardır.”

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın en sert düzenlemeleri yapacağına inanıyorum”

“Şuna inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, bundan sonra bununla ilgili en sert uygulamaları, en sert düzenlemelerini yapacağına inanıyorum, canı gönülden bir kadın olarak. Bu denli kapsayıcı, bu denli birleştirici bir festivali günümüzde, böyle bir dönemde bu şekilde insanların hiçbir şekilde insanların huzursuzluğuna yer vermeden bizleri bir araya getiren tek bir yürek şeklinde burada toplayan ve belediye festivali için içinde yürekten acılar çekse bile bunu ne sizlere ne bana yansıtmadan özrümü kabul edip yüreğine basan Sayın Başkanımıza çok çok teşekkür ederim.

Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum. Çünkü bizler böyle şeylerle ayrıştırılmayacağız, bizler böyle şeylerle karşı karşıya gelmeyeceğiz. Biz Türk milleti olarak birbirini seven, dostluklarına güvenen, kardeşçe yaşayan, barış içinde yaşayan mükemmel bir millet olmaya devam edeceğiz. O yüzden hepinizi çok seviyorum geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Başkanımıza bu güzel festivali asla hiçbir şeyin gölgesinde bırakmadan muhteşem bir şekilde devam ettirdiği için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum.”

https://www.reportare.com/soz/melek-mossodan-ozur-helallesmek-istiyorum/

Dava Takipleri

Kadrajına Polis Girdi Davasında Sibel Tekin’in Yurtdışı Çıkış Yasağı Kaldırıldı

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in belgesel çekimi sırasında kadrajına polis aracının girmesinin ardından ‘örgüt üyeliği’yle suçlandığı davada hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı da kaldırıldı.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in “Karanlıkta Başlayan Hayat” adlı belgesel çalışması için sabah saatlerinde işe giden insanları çekerken kadrajına giren polis aracından dolayı “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tekin’in duruşmasını İHD Ankara Şube, MLSA, 10 Ekim Barış derneği gibi hak savunucusu kurumlar ve gazeteciler takip etti.

Duruşmada Tekin, Bulgaristan’da düzenlenen 3. Rhodope Film Festivali’nden aldığı jüri üyeliği teklifi nedeniyle hakkında verilen adli kontrol ile yurtdışı yasağının kaldırılmasını beraatini talep etti.

Hâkim bilirkişi raporunun geldiğini mahkeme heyetiyle paylaştı. Tekin’in avukatı Mehtap Sakinci dün tamamlanan bilirkişi raporunun içeriğini aktararak müvekkili hakkında herhangi bir suç unsuru bulunmadığını söyledi.

Sakinci, Tekin’in akademisyen olarak çalıştığı üniversitede açığa alınması nedeniyle sürecin uzamaması gerektiğini vurguladı.  Hâkim Tekin’in Bulgaristan’da düzenlenen film festivalinde jüri üyesi olarak seçildiği belgeyi talep etti. Belgeyi mahkeme heyetine sunan avukat Sakinci, “Müvekkilim belki de ilk defa kariyerinde böyle bir imkânla karşılaşmıştır” diyerek, Tekin’in yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması ve beraat kararı verilmesi gerektiğini yineledi.

Hâkim, Sibel Tekin’e yönelik adli kontrolünün ve yurtdışı yasağının kaldırılmasına, eksik unsurların giderilmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı, 3 Ekim 2023, saat 10.45’e erteledi.

https://www.reportare.com/soz/kadrajina-polis-girdi-davasinda-sibel-tekinin-yurtdisi-cikis-yasagi-kaldirildi/

Yasaklara Tepkiler

Sabahat Akkiraz’dan Leman Dergisi’ne Teşekkür

LeMan dergisi Volkan Konak ve Onur Akın’ın Almanya’dan vize alamamasıyla gündeme gelen sorunu ve mülki amirlerin uyguladığı konser yasaklarını kapağına taşıdı.

Halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, müzisyenlerin vize alamadıkları için yurt dışındaki ve yasaklamalar nedeniyle yurt içindeki konserlerini yapamamaları sorununu kapağına taşıyan mizah dergisi LeMan’a teşekkür etti.

Akkiraz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı.

“Müzisyenler ölsün, sussun diye bekliyor birileri. Yasaklarla, pandemiyle, baskıyla, sansürle, sürgünle müzisyenleri, sanatçıları susturamazsınız. Aç bırakırsınız belki amma velakin sus-tu-ra-maz-sınız. Ben @lemandergisi’nin kapağını yıllardır yaşıyorum. Sen çok yaşa Leman.”

Leman dergisi 7 Haziran 2023 günü çıkan sayısının kapağında “Türkiye Yüzyılı Kültür…” başlığıyla çıktı. Kapağa alınan karikatür Sefer&ÇağÇağ imzasını taşıyor.

Sanatçıların vize alamama sorunu 2023 seçimleri sonrasında gündeme geldi. En son Volkan Konak 28 Mayıs 2023 günü Almanya’dan iki kez vize için ret aldıklarını ve dolayısıyla Mayıs ayı Almanya konserini iptal etmek durumunda kaldığını duyurdu.

Ardından 30 Mayıs günü Onur Akın, Almanya konsolosluğunun vize talebini reddettiğini ve 35 yıllık sanatçılık hayatında ilk kez vize alamadığını açıkladı.

30 Mayıs-5 Haziran Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

İnsan Hakları Derneği: Merve Dizdar’ın Yanındayız

İHD, Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Merve Dizdar’a yönelik hakaret içerikli paylaşımları eleştirdi.

Merve Dizdar, 2023 Cannes Film Festivali Ödüllerinde, Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” adlı filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Ödülünü alırken yaptığı konuşması nedeniyle Merve Dizdar, Adalet Kalkınma Partisi iktidarı ve iktidar yanlılarının hakaretlerine maruz kaldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Merve Dizdar’a destek oldu.

Açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Oyuncu Merve Dizdar’ın Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almasının ardından, filmin konusu ile ilişkili olarak Türkiye’de kadınların maruz kaldığı sorunlara atıf yaptığı kısa konuşması nedeniyle, maruz kaldığı linç kampanyasını kınıyor, Merve Dizdar’ın ve şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına uğrayan tüm kadınların yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.

İHD: Merve Dizdar Yalnız Değildir!

Volkan Konak’tan Sonra Onur Akın da Almanya’dan Vize Alamadı

Sanatçı Onur Akın, 35 yıllık sanatçılık hayatında ilk defa vize alamadığını belirterek “Bu durumdan ülkem adına üzüntü ve utanç duyuyorum!” dedi.

Son dönemde Türkiye vatandaşlarına verilen Schengen başta olmak üzere diğer vizelerdeki ret sayılarında artış devam ediyor.

Sanatçı Onur Akın, daha önce uzun süreli vize almasına karşın Almanya konsolosluğunun vize talebini reddettiğini belirterek; “Bugünleri de gördük! 35 yıllık sanat hayatım boyunca dünyanın birçok ülkesinde defalarca konser yapmış, özellikle Schengen ülkelerinden uzun soluklu vizeler almış ve hiçbir sorun yaşamamış bir sanatçıyken Almanya konsolosluğundan ilk defa ‘ret’ aldım…” şeklinde bir açıklamada bulundu. Sanatçı, açıklamanın devamında “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken bu ülkenin sanatçılarının Avrupa kapılarında sığınmacı ve mülteci muamelesi görmelerini ret ediyorum. Bu durumdan ülkem adına üzüntü ve utanç duyuyorum!” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde, Volkan Konak iki kez vize reddi aldığını duyurarak Almanya konserini iptal etmişti. (https://www.reportare.com/soz/almanya-vize-vermeyince-volkan-konak-konserini-iptal-etti/)

Volkan Konak’tan Sonra Onur Akın da Almanya’dan Vize Alamadı

Serbest Bırakılan Asya Alizade, Gözaltında Yaşadıklarını Anlattı: “Silivri’ye Götürdüler…”

Asya Alizade, şarkı sözleriyle uğraşan gazetecilere seslendi ve asıl haber yapmaları gereken şeyin, geri gönderme merkezindeki kötü koşullar olduğunu söyledi.

Bir klibinde “esrar gibi” ibaresi kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınıp sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine gönderilen Azeri asıllı şarkıcı Asya Alizade, serbest bırakıldı.

Alizade, Instagram hesabından yaptığı açıklamada savcılığın, şarkısında suç unsuru bulunmadığı yönündeki kararına rağmen Silivri’deki geri gönderme merkezine götürüldüğünü söyledi. Ünlü rapçi, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Sevgili ve ayni zaman da çok tatlişko emniyet ekibi beni evimden gözaltına aldılar. Hakkımda soruşturma işlemleri başlatıldı. Bu konuyla ilgili savcılıkta ifade verdim. Ve savcı suçsuz olduğumu anlayıp serbest bıraktı. Sonrasında karakolda iki gün geçirip, Silivri’ye götürdüler. Beni orada suçsuz yere üç gün tuttular. Abi kadınlar orada çocuklarıyla (1 aylık – 16 yaşa kadar) iğrenç koşullarda tutuluyorlar ve hiç kimse onlar hakkında hiçbir şey bilmiyor.”

https://www.instagram.com/p/Cs1YkWorVnb/

Alizade, şarkılarındaki kelimelerle uğraşan gazetecilere seslenerek asıl haber yapmaları gereken şeyin geri gönderme merkezindeki koşullar olduğunu söyledi; Türkiye’yi sevdiğini ve hiçbir yere gitmeyeceğini sözlerine ekledi.

Asya Alizade: Gözaltındayken Beni Silivri’ye Götürdüler

Gülşen, Üç İmam Hatip Lisesi Mezununa 50’şer Bin Lira Ödemeye Mahkûm Edildi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu’nun imam hatip liselilere yönelik ifadelerin “ayrımcılık” niteliğinde olduğu gerekçesiyle, 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

AA’nın haberine göre, üç imam hatip lisesi mezunu, Şarkıcı Gülşen hakkında, imam hatip liselilere yönelik ifadelerinden dolayı “ayrımcılık yasağını ihlal ettiği” gerekçesiyle TİHEK’e başvurdu.

Başvurular kapsamında görüşü sorulan Çolakoğlu’nun avukatı, müvekkilinin, halkın herhangi bir kesimine yönelik incitici bir ifade kullanmak istemediğini, sözlerin yanlış anlaşıldığını, buna ilişkin de müvekkilinin özür dilediğini bildirdi.

Görüşte, Gülşen Çolakoğlu’nun, konserde, ekibinden kendisini seyircilerin arasında omuzlarda taşımalarını istediği, ekipteki arkadaşlarından birinin “Seni imam taşısın” şeklinde cevap vermesi üzerine de anlık refleksle ekipteki lakabı “imam” olan arkadaşına yönelik “şakalaşma” mahiyetinde sözler kullandığı belirtildi.

Başvurucuların konserdeki bu şakalaşmanın muhatabı olmadığı savunulan görüşte, başvuruların reddine karar verilmesi istendi.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, “ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine” hükmetti ve her bir başvurucu yönünden Çolakoğlu’na 50’şer bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Gülşen Üç İHL Mezununa 50’şer Bin Lira Ödeyecek

Savcı, Müzisyen Onur Şener’in İki Katil Zanlısı İçin Müebbet İstedi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir eğlence mekânında çıkan tartışma sonucu müzisyen Onur Şener’in öldürülmesine ilişkin açılan dava Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar İlker Karakaş, Ali Gündüz ve Semih Soyalp ile tutuksuz sanıklar Gözde Gündüz, Jale Erberk ve taraf avukatları katıldı.

Tanık beyanlarının ardından cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı, sanıkların 2 Ekim 2022’de Çayyolu Mutlukent Mahallesi’ndeki eğlence mekânına gittiğini, Şener’in programının ardından tekrar sahneye gelerek karaoke şeklinde şarkı söylediği sırada tartışma yaşandığını belirtti.

Bunun üzerine sanıkların dışarı çıktığını aktaran savcı, Karataş ile Gündüz’ün ellerindeki kırık cam bardakla boynundan yaraladıkları Şener’in olay yerinde hayatını kaybettiğini ifade etti.

Savcı, Karataş ile Gündüz’ün “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmalarını, tutuklu sanık Soyalp ile tutuksuz sanıklar Gözde Gündüz ve Jale Erberk’in beraatlerini talep etti.

Mahkeme, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına ve sanıklara esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmederek, davayı 5 Temmuz’a erteledi.

İddianamede, birlikte hareket ettikleri ve acıma hissi duymadan bardak kırığıyla eylemi gerçekleştirdikleri belirtilen sanıkların “canavarca hisle kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Savcı, Onur Şener’in Katil Zanlıları İçin Müebbet Talep Etti

Hedef Gösterilen Ataol Behramoğlu’nun Söyleşisi İptal Edildi

Şair Ataol Behramoğlu, sosyal medya hesabından Bitlis Eğitim ve Tanıtma Derneği (BETAV) tarafından düzenlenen kitap fuarındaki söyleşilerinin iptal ediğini duyurdu. Behramoğlu, etkinliği hedef gösteren Kırmızı Bülten Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yüzer’i etiketleyerek, “Kazandınız Mustafa Bey. Engellendik. Tebrikler” yazdı.

Behramoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Kazandınız Mustafa Bey. Engellendik. Tebrikler. Sizin torunlarınızdan torunlarınızın en azından biri benim bir şiirimi sevgilisine okuyacak fakat ona dedenizin dedesinin adını biliyor musun diye sorulacak olsa cevabı ‘dalga mı geçiyorsun?’ olacaktır.”

Hedef Gösterilen Ataol Behramoğlu’nun Söyleşisi İptal Edildi

Report on Freedom of Artistic Expression in Turkey / June 6-12

Bans and Restrictions

Manga translation team Jiangzaitoon receives access ban

The website of Jiangzaitoon, a manga and webtoon translation team that produces content on manga culture and publishes comics in Turkish, was blocked.

According to Free Web Turkey, http://jiangzaitoon.io, the website of manga and webtoon translation team Jiangzaitoon, was blocked by the Information and Communication Technologies Authority (BTK) on May 29. Jiangzaitoon’s previous domain name http://jiangzaitoon.biz was also blocked by BTK on May 17, leading to the opening of the alternative domain http://jiangzaitoon.io.

It is believed that the site was blocked because it mostly publishes manga translations featuring LGBTI+ content. The team shared the following statement on their social media accounts:

“Dear readers,

We would like to inform you about what happened to our website. We are currently in the process of migrating our site and we expect it to take approximately 3 more days, which turn out to be slightly shorter or longer. During this process, there will be no VPN or VPN-free access to our website jiangzaitoon.io. We thank you for your understanding and apologize for the inconvenience. We would also appreciate it if you share this announcement with your contacts.”

Another manga website producing Turkish content, #MangaGo, was also blocked by BTK on December 13, 2022.

Manga Çeviri Ekibi Jiangzaitoon’a Erişim Engeli

Şişli District Governorate bans screening of #DirenAyol documentary

Şişli District Governorate banned the documentary #DirenAyol on the grounds that it would “provoke social outrage and disturb national conscience and public values.”

The screening of the documentary film “#DirenAyol” by the University Students’ Feminist Collective at a café in Osmanbey, Istanbul on June 6, 2023 at 18.00 was banned by the Şişli District Governorate. The screening was organized on the occasion of Pride Month.

University Students’ Feminist Collective had announced the screening on June 4, 2023.

The documentary film “#DirenAyol” directed by RüzgarBuşki looks at the Gezi resistance from the LGBT perspective. The film was first screened as part of the Rainbow category of the 15th !f Istanbul Independent Film Festival in 2016.

The District Governorate’s statement explained the reason behind the ban as follows:

“…in the event that the said event is carried out, it may arouse social outrage, threaten public peace by disturbing the national conscience and human values. Also, considering that there may be verbal and physical acts of provocation between the concerned group/persons and our citizens, it is considered that the maintenance of public order, the prevention of crime and the protection of the rights and freedoms of others may be endangered.”

The film screening was banned based on Article 17 of the Law No. 2911 on Meetings and Demonstrations, which authorizes governors and district governors to ban demonstrations.

https://www.reportare.com/soz/sisli-kaymakamligi-direnayol-belgeselinin-gosterimini-yasakladi/

“Pride” screening banned, audience and BEKSAV members detained

Kadıköy District Governorate issued a ban on the screening of the film “Pride.” BEKSAV members and viewers who wanted the film to be shown were detained.

Science, Aesthetics, Culture and Arts Research Foundation (BEKSAV) Cinema Collective was to screen “Pride” at Bahar Bahça in Kadıköy, Istanbul today at 20.45 as part of Pride Month events. The movie screening was banned by the Kadıköy District Governorate.

BEKSAV Cinema Collective announced that they do not recognize the ban decision:

“Pride month is here and bans are knocking on our colorful doors! Kadıköy District Governorate has decided to ban the screening of the movie ‘Pride,’ which was announced to be held in the garden of BEKSAV this evening. Our attitude towards this will be nothing other than screening the movie. Because, what the hell is a ban?! Can a movie be banned?”

After this statement, the audience and BEKSAV members were detained by the police.

About the film

Directed by Matthew Warchus, “Pride” tells the story of the struggle fought together by two opposing social strata after gay activists decided to support the strike of the National Union of Mineworkers in 1984 in Britain under the rule of conservative prime minister Margaret Thatcher.

https://www.reportare.com/soz/pride-film-gosterimi-yasaklandi-beksav-uyeleri-ve-izleyiciler-gozaltinda/

Targetings

Melek Mosso targeted after dedicating award to femicide victims

Social media accounts of pro-government media outlets targeted Melek Mosso and pressured the AKP-affiliated Süleymanpaşa Municipality to cancel her concert.

Singer Melek Mosso received the “Most Powerful Cover Song Award” for her track “Yıllar Affetmez” at the PowerTürk Music Awards Ceremony held at the Atatürk Cultural Center (AKM) on June 5, 2023.

Mosso stated that she dedicated her award to the souls of all the murdered women and received a long applause from the hall.

Melek Mosso spoke as follows:

“I am receiving this award as a tribute to the souls of all the women who have been marginalized in this society and in the world alike for centuries, who have been judged, bullied and murdered for their clothes and laughter, for everything that being a woman entails.

“We will never be silenced. I am a woman who has always been proud of female singers being the women they are in this society. I will always stand behind them, no one can silence me. I will keep speaking, producing and singing.”

Mosso shared on her Instagram account after the ceremony, “I thank everyone who supported me. Even though I am too excited to express myself properly, people will know what I mean. I am receiving this award for all my murdered sisters, especially Bergen. May we all have a future where murderers do not get reduced sentences for good behavior, where no woman lives in fear of death and no woman is marginalized.”

The singer’s speech became a hot topic on social media. In addition to those in support, there were also those who targeted her using threatening remarks.

Sabah newspaper makes reference to Merve Dizdar

Sabah newspaper, one of the pro-government media outlets, published an article titled “Singer Melek Mosso’s preposterous slander against Turkish society! What a hypocrite!”

The news article claimed that Melek Mosso “could not swallow the defeat in the elections” and reminded of Merve Dizdar, who was targeted because of her speech in Cannes:

“Yesterday, Melek Mosso joined the manipulation efforts led by Merve Dizdar, who publicly complained at the Cannes award ceremony about Turkey to the Western society, claiming that she lives in a society where women are despised.”

TRHaber.com implies crime

TRHaber.com shared the speech with the comment “Melek Mosso attacks Turkish society again.” With this statement, the implication was made that Mosso committed the “Crime of Denigrating the Turkish Nation, the State of the Republic of Turkey, the Institutions and Organs of the State” regulated by Article 301 of the Turkish Penal Code (TCK).

Aldığı Ödülü Katledilen Kadınlara Adayan Melek Mosso Hedef Gösterildi

Targeted Melek Mosso cancels concert

Melek Mosso stated that she did not target anyone in her speech at the PowerTürk Music Awards Ceremony. She apologized for the post she shared during the election period and canceled her concert in order not to escalate the tension.

Melek Mosso made a statement on her social media accounts and announced that she canceled her concert at the 57th Cherry Festival.

In her statement, Melek Mosso first apologized for her post:

“I am very sorry. It is heartbreaking to see the people of this compassionate society confronting each other because of a joke I made by saying ‘election outfit’ that went beyond its purpose. Everyone who knows me knows that I don’t mean to upset anyone or to trigger discrimination; and for those who don’t know me, let me put it frankly: I am not like that and I am sorry for what happened, because I only want to sing, without thinking about what political view is holding the event or what the political opinion of the audience is. And I want to keep going like that.”

“Did not hold any person, institution or administration responsible”

In her statement, Mosso stated that she did not target anyone in her speech at the PowerTürk Music Awards Ceremony:

“Let’s talk about my acceptance speech at the award ceremony. That was one of the most sincere speeches I have ever made in my career… Those were the words of a girl whose cousin was stabbed 32 times and murdered by her husband, a girl who witnessed all that and went through that pain to the bone. My aim was not to hold any person, institution or administration responsible, but to wish that such pain would never happen again. This kind of pain is above politics. As someone who has experienced it, I would never want my speech to be politicized.”

Mosso finished her words by saying, “I hereby apologize to everyone whom I might have hurt.”

https://www.reportare.com/soz/hedef-gosterilen-melek-mosso-konserini-iptal-etti/

Melek Mosso apologizes: “I want to make amends”

Singer Melek Mosso, who was targeted due to a speech she made and her post on social media, apologized during her concert and said, “I want to make amends.”

Singer Melek Mosso, who dedicated her award to “all the women who have been judged, bullied and murdered” in her acceptance speech, apologized on stage yesterday. Mosso, who took the stage at the 57th International Tekirdağ Cherry Festival organized by Süleymanpaşa Municipality, made a short speech after singing her first song and said the following: “I would like to touch upon one issue real quick and make amends with you. I am very aware that I have been unduly occupying the nation’s agenda for the last week and I am very, very sorry for this. First of all, I would like you to know that no matter what anyone says, we are not a nation whose members hate each other or enemies with each other. No matter what anyone does, we will never be such a nation. We will continue to love each other greatly. I wanted to say something as a girl who lost her cousin to a murder of a woman. I wanted to raise my voice against femicides and harassment of women. I understand that it was misinterpreted, but I would like to point out that I also believe that this kind of pain is way above politics.”

“I believe President Erdoğan will implement the harshest regulations”

“I truly believe, as a woman, that our President, Mr. Erdoğan, will implement the harshest regulations regarding this from now on. I would like to thank Mr. President for bringing us together in such an inclusive and unifying festival at such a time without causing any unrest, and for sincerely accepting my apology without reflecting it on us, even if he was in pain.”

“If there is even a single person here who was hurt, upset or heartbroken because of my joke that went beyond its intended purpose, I apologize to them. We will not be divided or confronted with such things. As the Turkish nation, we will continue to be a perfect nation that loves each other, trusts each other’s good intentions, and lives in harmony and peace. That is why I love you all very much and thank you for being here. I would also like to thank our president for maintaining this beautiful festival in a magnificent way, never overshadowed by anything.”

https://www.reportare.com/soz/melek-mossodan-ozur-helallesmek-istiyorum/

Follow-up on lawsuits

Sibel Tekin’s ban on leaving country lifted in lawsuit filed for showing police vehicle

Documentary director Sibel Tekin was charged with “membership in a terrorist organization” after a police vehicle entered her frame while she was shooting a documentary. The ban on her leaving the country has been lifted.

The second hearing of the lawsuit filed against documentary director Sibel Tekin due to “membership in a terrorist organization” because a police vehicle entered the frame while she was filming people going to work in the morning for her documentary “Karanlıkta Başlayan Hayat” (Life That Starts in Darkness) was held at Ankara 26th High Criminal Court. Tekin’s hearing was followed by rights defender organizations such as IHD Ankara Branch, MLSA, October 10 Peace Association and journalists.

During the hearing, Tekin demanded her acquittal and the lifting of the judicial control and the ban on leaving the country, because she was offered a jury membership at the 3rd Rhodope Film Festival in Bulgaria.

The judge shared the expert report with the court. Tekin’s lawyer Mehtap Sakinci shared the contents of the expert report completed yesterday and said that there were no criminal elements against her client.

Sakinci emphasized that the process should not be prolonged because Tekin was suspended from her job as an academic. The judge requested a document showing Tekin’s participation as a jury member in a film festival in Bulgaria. Presenting the document to the court, lawyer Sakinci said, “Perhaps for the first time in her career, my client has had such an opportunity,” and reiterated that Tekin’s ban on leaving the country should be lifted and that a verdict of acquittal should be issued.

The judge decided to lift the judicial control and the travel ban and to resolve the missing elements, and adjourned the next hearing until October 3, 2023 at 10.45 am.

https://www.reportare.com/soz/kadrajina-polis-girdi-davasinda-sibel-tekinin-yurtdisi-cikis-yasagi-kaldirildi/

Reaction to bans

Sabahat Akkiraz thanks Leman Magazine

On its cover, Leman magazine featured Volkan Konak and Onur Akın’s failure to obtain visas from Germany and the concert bans imposed by local authorities.

Folk music singer Sabahat Akkiraz thanked the comic magazine LeMan, which featured on its cover the problem of musicians not being able to perform their concerts abroad because they cannot get visas, and at home due to bans.

Akkiraz made the following statement on her social media account:

“Certain people are waiting for musicians to keep silent and die away. You cannot silence musicians and artists with bans, restrictions on the pretext of the pandemic, oppression, censorship, or exile. You may starve them, but you cannot silence them. I have been living what is on the cover of @lemandergisi for years. Long live Leman.”

The cover of the Leman magazine published on June 7, 2023 featured the headline “Turkey’s Century of Culture…” The cartoon on the cover is created by Sefer&ÇağÇağ.

Artists not being able to obtain visas became an issue after the 2023 elections. Most recently, Volkan Konak announced on May 28 that he had received two visa rejections from Germany and therefore had to cancel his May concert in Germany.

Then on May 30, Onur Akın announced that the German consulate had rejected his visa request and that he had been denied a visa for the first time in his 35 years as an artist.

Report on Freedom of Artistic Expression in Turkey / May 30 – June 5

Human Rights Association: “We stand together with Merve Dizdar”

Human Rights Association (IHD) criticized the insulting posts against Merve Dizdar, who won the Best Actress award in Cannes.

Merve Dizdar received the Best Actress award at the 2023 Cannes Film Festival for her performance in Nuri Bilge Ceylan’s film “Kuru Otlar Üstüne.” Because of her acceptance speech, Merve Dizdar was subjected to insults by the ruling Justice and Development Party (AKP) and its supporters.

Human Rights Association (IHD) Istanbul Branch made a written press statement in support of Merve Dizdar.

The statement reads as follows:

“We condemn the persecution campaign against actress Merve Dizdar for her short speech after she received the Best Actress Award at the Cannes Film Festival, in which she addressed the problems faced by women in Turkey in relation to the subject of the film, and we publicly declare that we stand by Merve Dizdar and all women who are subjected to violence and gender discrimination.”

İHD: Merve Dizdar Yalnız Değildir!

After Volkan Konak, Onur Akın receives visa rejection

Artist Onur Akın stated that he could not get a visa for the first time in his 35 years of working as an artist and said, “I am saddened and ashamed on behalf of my country!”

Recently, the number of visa refusals, especially for Schengen visas, for Turkish citizens have been on the rise.

Artist Onur Akın stated that the German consulate rejected his visa request despite the fact that he had previously received a long-term visa, saying, “I’d never think we’d be faced with this! During my 35 years of career as an artist, I’ve performed many times in numerous countries around the world, received long-term visas, especially from Schengen countries, and never had any problems, but this time, I received a ‘rejection’ from the German consulate for the first time… As we enter the second century of our Republic, I cannot wrap my head around the fact that the artists of this country are treated as asylum seekers or refugees at the gates of Europe. I am saddened and ashamed of this on behalf of my country!”

Recently, Volkan Konak canceled his concert in Germany, announcing that he had been denied a visa twice. (https://www.reportare.com/soz/almanya-vize-vermeyince-volkan-konak-konserini-iptal-etti/)

Volkan Konak’tan Sonra Onur Akın da Almanya’dan Vize Alamadı

Upon release, Asya Alizade speaks about her time in detention: “They took me to Silivri”

Asya Alizade addressed the journalists who were preoccupied with the lyrics of her song and said that they should actually be reporting on the poor conditions in the deportation center.

Azeri singer Asya Alizade, who was detained for using the phrase “like cannabis” in a music video and sent to a deportation center, has been released.

In a statement on her Instagram account, Alizade said that she was taken to the deportation center in Silivri despite the prosecutor’s decision that there was no criminal element in her song. The famous rapper made the following remarks:

“The police took me into custody at my home. Investigation procedures were initiated. I made a statement at the prosecutor’s office and the prosecutor realized that I was innocent and released me. Then I spent two days at the police station and they took me to Silivri. They kept me there for three days without any charges. Man, women are kept there with their children (ranging from 1 month to 16 years of age) under appalling conditions and no one knows anything about them.”

https://www.instagram.com/p/Cs1YkWorVnb/

Alizade addressed the journalists who were preoccupied with the lyrics of her songs, saying that what they should really be reporting on were the conditions in the deportation center. She added that she loves Turkey and will not go anywhere.

Asya Alizade: Gözaltındayken Beni Silivri’ye Götürdüler

Gülşen sentenced to pay TL 50K to each three imam hatip graduate

The Human Rights and Equality Institution of Turkey (TİHEK) ruled to impose an administrative fine of 150 thousand Turkish Liras on singer Gülşen Çolakoğlu on the grounds that her statements against imam hatip high school graduates qualified as “discrimination.”

According to AA news, three graduates of imam hatip high schools applied to TİHEK on the grounds that singer Gülşen “violated the prohibition on discrimination” based on her statements against imam hatip high school graduates.

Asked for his opinion on the applications, Çolakoğlu’s lawyer stated that his client did not intend to make hurtful remarks towards any segment of the public, that her comments were misunderstood and that she has already apologized for them.

It was stated that Gülşen Çolakoğlu asked her bandmates to carry her on their shoulders among the audience at the concert, and when one of her bandmates replied “Imam should carry you,” referring to a band member whose nickname was “imam,” Gülşen Çolakoğlu used the remarks in question in the context of “joking” as a momentary response.

The statement argued that the applicants were not the addressees of this joke and requested the rejection of the applications.

After examining the application, TİHEK ruled that “the prohibition on discrimination was violated” and ordered Çolakoğlu to pay an administrative fine of 50 thousand liras each to each applicant.

Gülşen Üç İHL Mezununa 50’şer Bin Lira Ödeyecek

Prosecutor demands life for two of Onur Şener’s murder suspects

The lawsuit filed on the murder of musician Onur Şener due to an argument in an entertainment venue in Çankaya district of Ankara was held at Ankara 31st Assize Court. Arrested defendants İlker Karakaş, Ali Gündüz and Semih Soyalp, unarrested defendants Gözde Gündüz, Jale Erberk and the lawyers of the parties attended the hearing.

After the witness statements, the public prosecutor announced his opinion on the accusations. The prosecutor stated that the defendants went to the entertainment venue in Çayyolu Mutlukent Neighborhood on October 2, 2022. After Şener’s performance, they came back to the stage and sang karaoke and that was when an argument broke out.

The prosecutor stated that the defendants went outside and Karataş and Gündüz attacked Şener in the neck with broken glass and he died on the spot.

The prosecutor demanded life imprisonment for Karataş and Gündüz on the charge of “intentional murder” and the acquittal of the arrested defendant Soyalp and the unarrested defendants Gözde Gündüz and Jale Erberk.

The court ruled for the continuation of the detention for detained defendants and giving them time to prepare their defenses on the accusations and adjourned the trial until July 5.

The indictment demands aggravated life imprisonment for the defendants, who are stated to have acted together and committed the act with a broken glass without feeling pity, on the charge of “intentional murder with malice aforethought.”

Savcı, Onur Şener’in Katil Zanlıları İçin Müebbet Talep Etti

Ataol Behramoğlu targeted and his talk canceled

Poet Ataol Behramoğlu announced on his social media account that his talks at the book fair organized by Bitlis Education and Promotion Association (BETAV) were canceled. Behramoğlu tagged Kırmızı Bülten Editor-in-Chief Mustafa Yüzer, who had targeted the event, and wrote, “You won, Mr. Mustafa. We got banned. Congratulations.”

Behramoğlu used the following remarks in his post:

“You won, Mr. Mustafa. We got banned. Congratulations. At least one of your grandchildren will read one of my poems to their lover, but if they are asked if they know the name of their grandfather’s grandfather, their answer will be ‘Are you kidding me?'”

Hedef Gösterilen Ataol Behramoğlu’nun Söyleşisi İptal Edildi


Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu projesi Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Ofisi (Sofya) tarafından desteklenmektedir.

Platform for Monitoring Artistic Freedom project is supported by Friedrich Naumann Foundation for Freedom East and Southeast Europe Regional Office (Sofia).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz