Benim Hala Umudum Var!

0
360

Nikos Moudouros, kendisini “özel” kılan pek çok niteliğe sahip bir adam. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın Türk Politikalarını Araştırma Ofisini yöneten özel danışmanı. 2006-2007 yıllarında İstanbul’da bulunmasının da yardımıyla gerçekten çok iyi Türkçe konuşabiliyor. Güne Türkiye medyasını izleyip değerlendirerek başlıyor ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Profesyonel kimliğinin ötesinde,AKEL üyesi bir Komünist. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias’ın damadı oluşu onu daha da ilginç kılıyor.

Röportajı okudukça sizin de anlayacağınız gibi; Nikos sempatik, güler yüzlü, dost canlısı ve çok mütevazı bir adam. İstanbul sevgisini ve özlemini gizlemiyor. Türkiye ve Kıbrıslı Türkler konusunda son derece açık fikirli… Anlamaya ve anlaşılmaya çalışıyor.

Kendisini öncelikle Kıbrıslı olarak nitelendiren Nikos ile bu röportajı uzun süredir planlıyorduk. Ancak onun ve bizim yoğunluğumuz nedeniyle bu röportajı Aralık ayında gerçekleştirebilme fırsatı bulabildik. Son derece güzel bir Lefkoşa gününde, Büyük Han’a bakan küçük meydanda buluştuk. “Türk” kahvelerimizi içerken, sık sık kahkahalarla bölünen çok keyifli bir röportaj yaptık.

“Türk” okuyucuya özel bir notumuz olacak… Nikos’la sohbetimizi okurken biraz da Türkiye üzerinden düşünmenizi ve bir Türk olarak Kürtler hakkında Nikos’un Kıbrıslı Türklere ilişkin konuşabildiği kadar rahat konuşup konuşamayacağınızı tartmanızı rica ediyoruz. Nikos, kendi toplumunda “iktidarı Kıbrıslı Türklerle paylaşmaya yanaşmayan” aşırı milliyetçi kesimlere karşı bir mücadele verdiğini söylüyor. Bu açıdan, kuşkusuz Nikos’tan ve Kıbrıslılardan öğrenecek çok şeyimiz var…

Nikos’un anlattıklarının Türkiyeli okuyucu için birçok ilginç bilgiyi de içerdiğini düşünüyoruz. Kıbrıslı Rumları yöneten ekibin bir parçası olan Nikos Moudouros röportajı umuyoruz ki Kıbrıslı Rumların “güleç yüzünü” tanımak konusunda iyi bir başlangıç olacak çoğunuz için.

Nikos’ların çoğalması ve seslerini, sözlerini daha fazla bizlere ulaştırmasını diliyoruz.

Bu aynı zamanda 2011’in son röportajı… Yeni yılda yeni yüzler ve yeni röportajlarla buluşmak üzere…

Savaşsız, sömürüsüz bir dünya dileğiyle…

REPORTARE

Röportaj: Sinan Dirlik

Fotoğraflar: Sinan Dirlik- Derviş Aygın