Ve kazanan…

0
402

Kimi insanlar vardır hayatınıza çok geç girerler ve “keşke dersiniz, keşke daha önceden tanısaydım”… Enes de benim geç tanıştığım, daha önce tanışmadığım için hayıflandığım ender isimler arasında yer aldı hep. İnsan yaşlandıkça hayatına çok az yeni insan giriyor, belki seçicilikten belki mevcutlarla zaman geçirdiğin için yenilere zaman ayıramamaktan… Rahmetli sevgili dostum, abim, yoldaşım Atilla Aksoy ile de aynı şeyi hissetmiştim. Sürekli bir arayı kapatma isteği, zaman geçirmek, konuşmak, sohbet etmek isteği…

Enes ile bu “arayı kapatma” konusu en azından benim istediğim gibi gitmese de gerek farklı ülkelerde olmak gerek ikimizin de iş yoğunluğu yüzündün, orada olduğunu bilmemin bana iyi geldiği isimlerden biri oldu. Bilgi birikimi, entelektüel kapasite, deneyim elbette çok önemli ama benim çok daha önem verdiğim, değerli bulduğum farklı bir bakış açısına sahip Enes. Halk arasında olaylara “götünden bakmak” dediğimiz ama aslında farklı bir perspektif, farklı bir yorum getirme yetisine sahip. O yüzdendir ki tanıştığımız günden bu yana kendisinin uzmanlığı olsun olmasın, her konuda akıl danışmak, fikrini almak, bakış açısını görmek istediğim bir dost oldu. İyi ki de oldu.

Geçmiş zaman içinde mesleğimle ilgili olarak bir çok yarışma içerisinde bulundum. Kimi zaman düzenleyen tarafta, kimi zaman organizasyonunu yapan olarak kimi zaman jüride, kimi zaman jüriyi oluştururken kimi zaman sadece katılımcı olup ödül alarak. Konuyla ilgili fikirlerimi, yorumlarımı, eleştirilerimi de bir çok platformda yeri geldiğinde anlattım, söyledim.

Yarışmaları önemsemesem de temsil ettiği “şeyler” olarak önemli ve üzerinde konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bu sektörde çalışan bir çok insanı, ajansı, markayı, müşteriyi olumlu veya olumsuz anlamda etkiliyor çünkü. Üstelik üç aşağı beş yukarı diğer sektörlerdeki yarışmalar, ödüller gerek kurgu, gerek işleyiş, gerek aksaklıklar ve doğurduğu sonuçlar olarak hemen hemen aynı. Bu nedenle konuyu, zülfiyare da dokunarak bu işin en önemli uzmanlarından birine, Enes’e sorayım istedim.

Umarım keyifle okursunuz…

Ulvi Yaman

Kıbrıs, Şubat 2022

1
2
3
4
5
6
Önceki İçerik“WHO Covid-19 ve Sağlık Atıkları” ve “UN.ESCAP Dijital Ticareti Kolaylaştırmak”
Sonraki İçerikHatırla Sevgili!
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project