15-30 Kasım 2023 Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

0
428
 • 15 – 30 Kasım 2023 Raporu | Türkçe
 • 15 – 30 November 2023 Report | English

16-30 Kasım Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

Kasım ayının son iki haftasında, Türkiye’de sanatsal ifade özgürlüğüne dair engellemelerin yanı sıra olumlu gelişmeler de yaşandı. En çok davalar, gözaltılar ve hukuksal engeller dikkat çekerken yine bazı davaların olumlu sonuçları, sanatsal ifade özgürlüğü adına kazanım olarak kayda geçti.

Şair Fadıl Öztürk ve Eşi Berrin Öztürk ile İranlı oyuncu Shailin Asadollahi gözaltına alınan sanatçılar olurken sanatçı Ferhat Tunç hakkında bakanlığın kırmızı bülten talebinde bulunması gündem oldu; ancak mahkeme bu talebi kabul etmedi. Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, tecavüz faili Orhan Musa’ya hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada ifade verdi. Cezaevi Disiplin Kurulu Kürt sanatçı Raperîn’e ait “Lê Amedê” şarkısı eşliğinde çekilen halayın “örgütsel mesaj” içerdiğini öne sürerek halay çekenlere bir ay disiplin cezası verdi.

Son iki haftada kültür sanat alanında hedef göstermeler de SÖZ radarına takıldı. Kürt soprano Pervin Chakar’a yönelik hedef göstermeler neticesinde TRT’nin arşivinden Chakar’ın yer aldığı içerikleri kaldırması gündem oldu. Bunun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün düzenleyeceği “Türkçe Edebiyatın Flanözleri” başlıklı etkinlik, milliyetçi çevrelerin “Türkçe edebiyat” ifadesine gösterdiği tepki sonrası iptal edildi. Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan ise, Gazze için söz söylemediğini öne sürerek Zeki Demirkubuz‘un yeni filmine boykot çağrısı yaptı.

Ekonomik sorunlar da sanatsal ifade özgürlüğü önündeki engellerden biri olmaya devam ediyor. Artvin’in ilçesi Hopa’da faaliyet gösteren Ücra Sahaf’ı, 16 Kasım 2023 günü kenti olumsuz etkileyen yoğun yağış sırasında su bastı. Ücra Sahaf sosyal medya hesabından dayanışma çağrısı yapıldı.

Kasım ayının son iki haftası, sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik baskılarla mücadele edilmesi neticesinde birçok kazanımın da elde edildiği bir zaman dilimi oldu. Türkücü ve söz yazarı Ogün Şaybak, bestelediği bir eseri izinsiz kullandığı gerekçesiyle türkücü Engin Tabakçıoğlu’na açtığı davada 60 bin lira telif kazandı; bu sonuç, bir emsal karar olarak değerlendirildi. Bir başka olumlu gelişme ise, Ankara’da Kocatepe Camii’nde ‘uygunsuz kıyafetlerle çekim yaptığı ve bunu sosyal medyadan paylaştığı iddiasıyla yargılanan yönetmen B. K. ve model E.C.’nin beraat etmesi oldu. Ankara’da Onur Şener’in istek parçayı çalmadığı gerekçesiyle öldürülmesiyle ilgili davada sanık İlker Karakaş’a verilen 25 yıl hapis cezası onanırken, aynı cezaya çarptırılan Ali Gündüz için indirim yapıldı. Beraat eden Semih Soyalp’e ise 10 yıl hapis verildi.

ÇGD Bursa Şubesi, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğrayan “Kanun Hükmü” belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci’ye ödül vererek sansüre karşı direnişte bir adım atmış oldu. Bunun yanı sıra AYM’nin, sanatçı Orhan Aydın’ın Reza Zarrab hakkında attığı tweetler nedeniyle tazminata mahkûm edilmesine ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ kararı vermesi de olumlu gelişmeler arasında yer aldı.

Sanatsal ifade özgürlüğünün bir boyutu olan sanata erişim hakkı için da olumlu gelişmeler yaşandı. Zorlu PSM tarafından SosyalBen Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ortaklığıyla yürütülen “İlk Tiyatrom İlk Konserim PSM’de projesinin ikinci dönemine girildi. İlk sene 449 kişiye ulaşan proje, 15 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

 DAVALAR, GÖZALTILAR, HUKUKSAL ENGELLER

 • Şair Fadıl Öztürk ve Eşi Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alındı

Şair ve yazar Fadıl Öztürk ve eşi Berrin Bicek Öztürk, bu sabah İzmir Tire’deki evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. İzmir Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen çift, alınan ifadelerinin ardından savcılığa götürüldü.

Avukat İhsan Metin Erdoğan, gözaltı sebebinin Fadıl Öztürk’ün 2021 sonrası sosyal medya paylaşımları, eşi Berrin Bicek Öztürk’ün ise tek bir sosyal medya paylaşımı olduğunu söyledi.

Öztürk çiftinin emniyette ifadelerinin alındığını belirten avukat İhsan Metin Erdoğan, “Savcılığa çıkarılacaklardır. Savcılığın soruşturmaya ilişkin kararını bekleyeceğiz” dedi.

Şair Fadıl Öztürk ve Eşi Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alındı

 • Farah Zeynep Abdullah, Musa Orhan’ın Açtığı Hakaret Davasında İfade Verdi

İpek Er’e tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan Musa Orhan’ın açtığı ikinci hakaret davasında Ferah Zeynep Abdullah ifade verdi.

Farah Zeynep Abdullah hakkında, Batman’ın Beşiri ilçesinde intihar eden 18 yaşındaki İpek Er’e nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen eski uzman çavuş Musa Orhan’a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davanın duruşması görüldü.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifadesi alınan oyuncu, “Olayı okudum. Korkunçtu. Ben de iddianamede belirtilen paylaşımda bulundum. Amacım kesinlikle Musa Orhan’a hakaret etmek değildi. Yapılan haberlere tepkiydi” dedi.

Savunmasına devam eden Abdullah hakaret kastının olmadığını belirterek “Beraatimi talep ediyorum. Duruşmalardan vareste tutulma talebim vardır” dedi.

Oyuncunun avukatı da müvekkilinin suç kastının olmadığını ifade ederek beraatini talep etti.

Farah Zeynep Abdullah, Musa Orhan’ın Açtığı Hakaret Davasında İfade Verdi

 • Bakanlıktan Sanatçı Ferhat Tunç İçin Kırmızı Bülten Talebi

Adalet Bakanlığı, hakkındaki davalar nedeniyle Almanya’da yaşamak zorunda kalan sanatçı Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulundu. Tunç, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “şaşkınım” dedi.

Sanatçı Ferhat Tunç’un, dönemin başbakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın 11. duruşması Büyükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı’nın Tunç hakkında “kırmızı bülten” talebinde bulunduğunu belirtirken söz konusu talebi kabul etmediğini ifade etti. Yakalama emrinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını belirten mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Aralık 2023’e erteledi.

Bakanlıktan Sanatçı Ferhat Tunç İçin Kırmızı Bülten Talebi

 • Cezaevinde Kürtçe Şarkı Eşliğinde Halaya Bir Ay Disiplin Cezası

Cezaevi Disiplin Kurulu Kürt sanatçı Raperîn’e ait “Lê Amedê” şarkısı eşliğinde çekilen halayın “örgütsel mesaj” içerdiğini öne sürdü.

Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan 14 siyasi tutukluya Kürtçe şarkı eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle disiplin cezası verildi.

15 Ağustos günü ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde üç yeğeninin düğün haberini alan Kinyas Ataman, odasına dönünce arkadaşlarıyla Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Yaklaşık 15 dakika süren halaya dair hiçbir uyarı almayan tutuklular hakkında daha sonra tutanak tutuldu.

Cezaevinde Kürtçe Şarkı Eşliğinde Halaya Bir Ay Disiplin Cezası

 • İranlı oyuncu Shailin Asadollahi İstanbul’da gözaltına alındı

Shailin Asadollahi’nin serbest bırakılması için çağrı yapan arkadaşları, İran’a sınır dışı edilmesi durumunda politik kimliğinden ötürü oyuncunun hayatının tehlike altında olacağını söyledi.

İranlı oyuncu Shailin Asadollahi, dün (23 Kasım) İstanbul’da gözaltına alındı. Bianet’ten Tuğçe Yılmaz’ın haberine göre Geri Gönderme Merkezinde (GGM) tutulan oyuncunun İran’a sınır dışı edilmesi tehlikesi bulunuyor.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Asadollahi, aynı zamanda Farsça-Türkçe tercümanlık yapıyor. Ankara Film Festivali’nde ve İstanbul Sinematek’te düzenlenen etkinliklerde birçok sinemacının tercümanlığını üstlendi.

Asadollahi, gözaltına alındığını Instagram hesabından paylaştığı bir gönderiyle (story) duyurdu.

İranlı oyuncu Shailin Asadollahi İstanbul’da gözaltına alındı

 • Serbest Bırakılan Shailin Asadollahi, Kadın Dayanışmasına Teşekkür Etti

İstanbul’da sınır dışı edilmek üzere GGM’ye gönderilen İranlı oyuncu Shailin Asadollahi, kamuoyu tepkisi ve kadın dayanışması sonucu serbest bırakıldı. Sınır dışı kararı ise halen kaldırılmadı.

İstanbul’da darp edilince başvurduğu polis tarafından sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi (GGM)’ye gönderilen İranlı oyuncu Shailin Asadollahi, kamuoyu baskısı sonucu serbest bırakıldı.

Sosyal medya hesabından serbest kaldığını duyuran Asadollahi, “Sınır dışı kararım hâlâ sürüyor ancak GGM’den serbest bırakıldım. Burada en büyük pay Türkiye’deki kadın hareketi ve basının etkisiydi. Çok teşekkür ederim. Kadın, yaşam, özgürlük…” ifadelerini kullandı.

Serbest Bırakılan Shailin Asadollahi, Kadın Dayanışmasına Teşekkür Etti

 

HEDEF GÖSTERMELER

 • Hedef Gösterilen Sanatçı Pervin Chakar: “Anadilimde Şarkı Söylemek En Büyük Hakkım”

Ünlü Kürt soprano Pervin Chakar’ın “Bir Opera Gecesi” dinletisine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya üzerinden tepki gördü; sanatçı Pervin Chakar hedef gösterildi. Bunun üzerine sanatçı bir açıklama yayınladı.

İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda piyanist Paolo Villa ile birlikte “Bir Opera Gecesi” adlı dinletide sahne alan Pervin Chakar, sosyal medyada hedef haline getirildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sanatçının konserine katılarak gecenin sonunda Chakar’ı kutlaması üzerine bazı sosyal medya kullanıcıları hem Özel’i hem de Chakar’ı hedef gösterdi.  Geceye HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan da katıldı.

Pervin Chakar, sahnede birçok farklı dilin yanı sıra anadili olan Kürtçede de eserler seslendirdi. Kürt kimliği üzerinden hedef gösterilen sanatçı, hakaretlere sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamayla “Anadilimde şarkı söylemek için kimseden izin almayı düşünmüyorum” şeklinde cevap verdi.

Hedef Gösterilen Sanatçı Pervin Chakar: “Anadilimde Şarkı Söylemek En Büyük Hakkım”

 • TRT Müzik 2020 Yılında Yaptığı Pervin Chakar Paylaşımını Kaldırdı

Pervin Chakar 10 Ekim 2020’de TRT Müzik’te “Müziğin Diliyle” adlı programa konuk olmuştu. TRT Müzik programın sosyal medya duyurusunu kaldırdı.

Soprano Pervin Chakar CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in konserine katılıp kutlaması sonrası, Kürt kimliği öne sürülerek hedef haline gelmişti.

TRT Müzik 2020 Yılında Yaptığı Pervin Chakar Paylaşımını Kaldırdı

 • “Türkçe Edebiyat” Sözü İçin Hedef Alınan Senem Timuroğlu Yargıya Başvuruyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 23 Kasım Perşembe günü İstanbul-Beyoğlu’ndaki Atatürk Kitaplığı’nda “Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş Leyla Erbil” başlıklı bir etkinlik düzenleyeceğini duyurdu. Etkinliğin duyuru afişinde “Türk edebiyatı” yerine  “Türkçe edebiyat” kelimesinin kullanılmasının ardından milliyetçi çevreler afişe tepki gösterdi. İBB Kütüphane, gelen tepkilerin ardından X hesabındaki paylaşımını sildi, etkinlik iptal edildi.

Etkinliği düzenlediği için hedef gösterilen Dr. Senem Timuroğlu, hakaret ve damgalama içeren paylaşımlar hakkında suç duyurusu yaptıklarını açıkladı.

“Türkçe Edebiyat” Sözü İçin Hedef Alınan Senem Timuroğlu Yargıya Başvuruyor

 • Yeni Şafak Yazarından Yönetmen Zeki Demirkubuz’a Boykot Çağrısı

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Gazze için söz söylemediğini öne sürerek Zeki Demirkubuz‘un yeni filmine boykot çağrısı yaptı.

İsmail Kılıçarslan, dün TVNET canlı yayınında yönetmen Zeki Demirkubuz’u hedef aldı. Demirkubuz hakkında “Gazze hakkında yarım cümle kurmayan, dünyadaki her şeye duyarlı, ama Gazze’deki bebeklerin ölümüne dair kendi etkileyebileceği kitleye yarım cümle mesaj ulaştırmayan” ifadelerini kullanan Kılıçarslan, konuşmasının devamında Zeki Demirkubuz’un yeni filmi “Hayat” için boykot çağrısında bulundu.

Kılıçarslan ardından Demirkubuz’un hayranlarına filmi ‘korsan’ olarak izlemelerini önerdi: “Korsan izle, link atayım sana, korsanı çıktığında. Genç arkadaşım, Zeki Demirkubuz filmi izlemezsen sinemada ölmezsin. Bekle nasıl olsa korsana düşer. Korsanını izlersin.”

Yeni Şafak Yazarından Yönetmen Zeki Demirkubuz’a Boykot Çağrısı

SANSÜR VE CEZALAR

 • RTÜK’ten İki Diziye Para Cezası

Star TV’nin “Sakla Beni” ve Fox TV’nin “Hudutsuz Sevda” adlı dizilerine “şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı” sahneler gerekçesiyle para cezası verildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TELE 1, Halk TV, Flash Haber, KRT, FOX TV, Star TV ve Show TV’de yayımlanan 11 içeriğe ceza verdi.

Verilen cezaları RTÜK üyesi Tuncay Keser sosyal medya hesabından duyurdu. 11 içeriği arasında iki dizi bulunuyor: Fox TV’de yayınlanan “Hudutsuz Sevda” ve Star TV’de yayınlanan “Sakla Beni” dizileri. Her iki dizi için de “şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı” sahneler gerekçesiyle yüzde üçer para cezası verildi. RTÜK’ün uyguladığı para cezaları kanalın cezanın verilmesinden bir önceki ay elde ettiği gelir üzerinden hesaplanıyor. Yani Fox TV ve Star TV Ekim 2023 reklam gelirlerinin yüzde üçünü RTÜK’e ceza olarak ödeyecek.

RTÜK’ten İki Diziye Para Cezası

 

EKONOMİK BASKILAR

 • Yağmur Sularının Zarar Verdiği Ücra Sahaf’tan Dayanışma Çağrısı

Doğu Karadeniz bölgesini etkisi altına alan yoğun yağış nedeniyle Hopa’daki Ücra Sahaf’ı su bastı.

Artvin’in ilçesi Hopa’da faaliyet gösteren Ücra Sahaf’ı, 16 Kasım 2023 günü kenti olumsuz etkileyen yoğun yağış sırasında su bastı. Ücra Sahaf sosyal medya hesabından dayanışma çağrısı yapıldı:

“Dün gece yaşanan şiddetli yağmurlardan dolayı sahafın bir kısmına yağmur suları girerek çok sayıda kitaba maalesef zarar verdi. Dayanışma Yaşatır!”

Yağmur Sularının Zarar Verdiği Ücra Sahaf’tan Dayanışma Çağrısı

ETKİNLİK İPTALLERİ

 • İBB’nin Başlığında “Türkçe Edebiyat” İbaresi Kullanılan Etkinlik, Gelen Tepkiler Üzerine İptal Edildi

“Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” başlığı tartışmalaraneden oldu. İBB etkinliği iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kitaplığı’nda düzenlediği İstanbul’u Yürüyerek Anlamak serisinin ikincisi, başlığında geçen “Türkçe Edebiyat” ifadesi nedeniyle sosyal medya lincine uğraması sonrası iptal edildi.

İBB’nin Başlığında “Türkçe Edebiyat” İbaresi Kullanılan Etkinlik, Gelen Tepkiler Üzerine İptal Edildi

TELİF HAKKI VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA KAZANIMLAR

 • Emsal Dava: İzinsiz Şarkı Kullanımına 60 Bin Lira Ceza

Türkücü ve söz yazarı Ogün Şaybak, bestelediği bir eseri izinsiz kullandığı gerekçesiyle türkücü Engin Tabakçıoğlu’na açtığı davada 60 bin lira telif kazandı. Avukat Ceren Atalay “Bu dava telif hukuku açısından güzel bir emsal teşkil ediyor” dedi.

Ogün Şaybak, bestesi kendisine ait olan “Kaderime Dargınım” adlı eseri telif ödemeksizin kullandığı gerekçesiyle sahnede “Engincan” adını kullanan türkücü Engin Tabakçıoğlu’na dava açtı.

Dava dilekçesinde, Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) tescil edilen “Kaderime Dargınım” adlı şarkının, davalı Engin Tabakçıoğlu tarafından izinsiz kullanıldığı belirtildi.

Tabakçıoğlu’nun, bestesi kendisine ait olan şarkıyı, eseri telif ödemeden ve bestenin kendisine ait olduğunu belirtmeden, konser, festival ve çeşitli eğlence organizasyonlarında seslendirdiğini internette müzik yayını yapan platformlarda da paylaştığını ifade eden Şaybak, hak kaybı yaşadığını, maddi ve manevi zarara uğradığını öne sürdü.

Ogün Şaybak uğradığı zarara karşılık maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Emsal Dava: İzinsiz Şarkı Kullanımına 60 Bin Lira Ceza

 • Camide Moda Çekimi Yapan Yönetmen ve Model Beraat Etti

Ankara’da Kocatepe Camii’nde ‘uygunsuz kıyafetlerle çekim yaptığı ve bunu sosyal medyadan paylaştığı iddiasıyla yargılanan yönetmen B. K. ve model E.C. beraat etti.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar yönetmen B.K. ve E.C. ile taraf avukatları katıldı.

Sanıkların ifade verdiği duruşmada E.C. olay nedeniyle üzülen ve rencide olan herkesten özür diledi.

Camide Moda Çekimi Yapan Yönetmen ve Model Beraat Etti

 • Müzisyen Onur Şener Davasında Beraat Eden Sanığa İstinafta Ceza

Ankara’da Onur Şener’in istek parçayı çalmadığı gerekçesiyle öldürülmesiyle ilgili davada sanık İlker Karakaş’a verilen 25 yıl hapis cezası onanırken, aynı cezaya çarptırılan Ali Gündüz için indirim yapıldı. Beraat eden Semih Soyalp’e ise 10 yıl hapis verildi.

Müzisyen Onur Şener Davasında Beraat Eden Sanığa İstinafta Ceza

 • “Sansüre Karşı Direniş” Ödülü Necla Demirci’ye Verildi

ÇGD Bursa Şubesi 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğrayan “Kanun Hükmü” belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci’ye ödül verdi. Demirci ödülünü 1 Aralık günü alacak.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa şubesi 2023 “Sansüre Karşı Direniş” ödülünü “Kanun Hükmü” belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci’ye verdi. ÇGD Bursa bu ödülleri 1990 yılından bugün veriyor.

Nejla Demirci’nin yönettiği “Kanun Hükmü” belgeseli, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğraması Eylül ayının son günlerinde gündemde kalmıştı.

“Sansüre Karşı Direniş” Ödülü Necla Demirci’ye Verildi

 • AYM’den Sanatçı Orhan Aydın’ın Attığı Tweetler Hakkında “İfade Özgürlüğü” Kararı

AYM, sanatçı Orhan Aydın’ın Reza Zarrab hakKında attığı tweetler nedeniyle tazminata mahkum edilmesine ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), tiyatro sanatçısı ve yazar Orhan Aydın’a, Reza Zarrab hakkında yaptığı Twitter paylaşım sebebiyle verilen manevi tazminat kararına “ifade özgürlüğünün ihlali” dedi. Evrensel gazetesinin haberine göre mahkeme kararını iptal eden AYM, Aydın’a 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM’den Sanatçı Orhan Aydın’ın Attığı Tweetler Hakkında “İfade Özgürlüğü” Kararı

SANATA ERİŞİM HAKKI

 • “İlk Tiyatrom İlk Konserim” Projesi 449 Kişiye Ulaştı, Hedef 15 Bin Kişi

Zorlu PSM tarafından SosyalBen Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ortaklığıyla yürütülen “İlk Tiyatrom İlk Konserim PSM’de” projesinin ikinci dönemine girildi.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin (PSM) SosyalBen Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ortaklığıyla yürüttüğü “İlk Tiyatrom İlk Konserim PSM’de” projesi her kesiminden insanın kültür sanat faaliyetlerine katılımını sağlamayı amaçlıyor.

Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova’nın verdiği bilgiye göre projenin ilk yılında her yaştan, her kesimden, her cinsiyetten 449 kişi ilk kez kültür sanat etkinlikleriyle buluştu. Proje kapsamında 2030 yılına kadar 15 bin kişiye ulaşılmak hedefleniyor.

“İlk Tiyatrom İlk Konserim” Projesi 449 Kişiye Ulaştı, Hedef 15 Bin Kişi

Report on Freedom of Artistic Expression in Turkey / November 16-30

 LAWSUITS, DETENTIONS, LEGAL OBSTACLES

 • Poet Fadıl Öztürk and his wife detained for social media posts

Poet and writer Fadıl Öztürk and his wife Berrin Bicek Öztürk were detained this morning in a raid at their home in Tire, Izmir. The couple were taken to Izmir Counterterrorism Department and then taken to the prosecutor’s office after their statements were taken.

 • Farah Zeynep Abdullah testified in the defamation case filed by Musa Orhan

Ferah Zeynep Abdullah testified in the second defamation lawsuit filed by Musa Orhan, who was on trial for allegedly raping İpek Er.

 • Ministry seeks red notice for artist Ferhat Tunç

The Ministry of Justice has requested to issue a red notice for artist Ferhat Tunç, who has been forced to live in Germany because of the lawsuits against him. In a statement on social media, Tunç said “I am dumbfounded.”

 • One-month disciplinary punishment for singing and dancing to Kurdish song in prison

The Prison Disciplinary Board claimed that the song “Lê Amedê” by Kurdish artist Raperîn connotes “terrorist organization message.”

 • Iranian actress Shailin Asadollahi detained in Istanbul

Her friends called for Shailin Asadollahi’s release, saying that the actress’s life would be in danger if she were deported to Iran because of her political identity.

 • Released Shailin Asadollahi expresses gratitude to women’s solidarity

Iranian actress Shailin Asadollahi, who was sent to the Istanbul Deportation Center, was released after public outcry and women’s solidarity. However, the deportation warrant has still not been lifted.

TARGETINGS

 • Targeted artist Pervin Chakar: “It’s my innate right to sing in my mother tongue”

People reacted on social media against Republican People’s Party (CHP) Chairman Özgür Özel, who attended the “Opera Night” concert of the famous Kurdish soprano Pervin Chakar; the artist Pervin Chakar was targeted. Upon this, the artist released a statement.

 • TRT Music removes post about Pervin Chakar from 2020

Pervin Chakar was a guest on the program “Müziğin Diliyle” on TRT Music on October 10, 2020. TRT Music removed the social media announcement of the program that was shared as a post on social media.

 • Senem Timuroğlu, targeted for saying “Literature in Turkish Language,” files lawsuit

The Directorate of Libraries and Museums of Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) has announced that on Thursday, November 23rd, an event titled “Flâneuses of Literature in Turkish Language – Getting Out of the House: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” would be held at the Atatürk Library in Beyoğlu, Istanbul. The use of the expression “Literature in Turkish Language” instead of “Turkish literature” in the announcement poster of the event stirred the reaction of nationalist circles. Following the reactions, IMM Library deleted the post on its X account and the event was canceled.

 • Yeni Şafak writer calls for boycott on director Zeki Demirkubuz

Yeni Şafak columnist İsmail Kılıçarslan called for a boycott against Zeki Demirkubuz’s new movie, claiming that he did not speak out for Gaza.

CENSORSHIPS AND PENALTIES

 • RTÜK fines two TV series

Star TV’s “Sakla Beni” and Fox TV’s “Hudutsuz Sevda” series were fined for scenes “encouraging violence” and “going against the mental and moral development of children and young people.”

ECONOMIC OBSTACLES

 • Solidarity call from Ücra Sahaf damaged by rainwater

Due to the heavy rainfall affecting the Eastern Black Sea region, Ücra Sahaf bookstore in Hopa was flooded.

CANCELED EVENTS

 • IMM uses “Literature in Turkish Language” in event poster, event cancelled upon reactions

The event title “Flâneuses of Literature in Turkish Language – Getting Out of the House: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” caused controversy. IMM cancelled the event altogether.

WINS IN COPYRIGHT AND FREEDOM OF EXPRESSION

 • Precedent case: 60 K fine for unauthorized use of song

Folk singer and songwriter Ogün Şaybak was granted 60 thousand liras in the lawsuit he filed against folk singer Engin Tabakçıoğlu for using his song without permission. Lawyer Ceren Atalay said, “This case sets a good precedent in terms of copyright law.”

 • Director and model acquitted of fashion shoot in mosque

Director B. K. and model E.C., who were on trial for allegedly shooting at the Kocatepe Mosque in Ankara with indecent clothes and sharing it on social media, were acquitted.

 • Acquitted defendant in musician Onur Şener’s case sentenced on appeal

In the lawsuit filed regarding the murder of Onur Şener in Ankara on the grounds that he did not play the requested song, the 25-year prison sentence given to the defendant İlker Karakaş was upheld, while Ali Gündüz, who was also given the same sentence, was granted a discount. Semih Soyalp, who had been acquitted, was sentenced to 10 years in prison.

 • Necla Demirci receives “Standing Up to Censorship” award

The Bursa Branch of the Contemporary Journalists Association has awarded Nejla Demirci, the director of the documentary “Kanun Hükmü,” which was censored at the 60th Antalya Golden Orange Film Festival. Demirci will receive her award on December 1.

 • Constitutional Court rules “freedom of expression” on artist Orhan Aydın’s tweets

The Constitutional Court ruled that sentencing artist Orhan Aydın to compensation for his tweets about Reza Zarrab was a “violation of freedom of expression.”

RIGHT TO ACCESS ART

 • “My First Play, My First Concert” project reaches 449 people – target is 15K

The “My First Play, My First Concert at PSM” project, carried out by Zorlu PSM in partnership with SosyalBen Foundation and Turkish Education Foundation (TEV), has begun its second season.

 


Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu projesi Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Ofisi (Sofya) tarafından desteklenmektedir.

Platform for Monitoring Artistic Freedom project is supported by Friedrich Naumann Foundation for Freedom East and Southeast Europe Regional Office (Sofia).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz