Evrimi Bilmeden Hakkıyla Müslüman Olunmaz…

0
70

Çok ilginç bir adam Sinan Canan… 1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Biyoloji mezunu… Yüksek lisansını Histoloji- Embriyoloji alanında, doktorasını ise Fizyoloji alanında tamamlamış. Kaos teorisi, Fraktal Geometri, Öğrenme, Zihin ve Beyin konularına yoğunlaşmış ve bu alanlarda konferanslar veriyor. Çok keyifli bir web sitesi var: n’beyin. Mutlaka göz atılmalı. Her ne kadar “ihale üzerime kaldı” dese de bütün enerjisini bilim ve inanç, özellikle de evrimsel biyoloji ile İslam inancı arasındaki bağı kurmaya, göstermeye harcıyor. İnançlı bir bilim insanı yani… 
Uzun süredir sosyal ağlar üzerinden ilgiyle takip ettiğim Sinan Canan ile Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampusundaki odasında buluştuk. Her zamanki gibi meraklısına hitap eden, 140 karaktere alışkın ziyaretçiler için “abi bu ne ya! bu kadar uzun röportaj mı olur” dedirtecek bir sohbet çıktı ortaya. Kimse kusura bakmasın, tek bir cümlesinden feragat edemezdim, etmedim de… Yine uyarayım, öyle orasından burasından atlaya atlaya okunarak anlaşılacak bir sohbet değil bu. 
“Ben şöyle bir bakayım” diyenlere tek cümleyle özetleyeyim Sinan Canan’ın sözlerini: “Evrimi bilmeyen insan, hakkıyla Müslüman olamaz” diyor. Bu, kolay kolay inançlı bir Müslüman’ın ağzından duyabileceğiniz bir cümle değil. Dahası da var, İslam’ın son 500 yıldır ritüellere boğulduğunu ve mesajın özünü unuttuğunu, uzaklaştığını söylüyor. İnançlı insanları da, inançsızları da sinirlendirebilecek cesur, hatta devrimci ifadelerden kaçınmıyor Sinan Canan. Zira “artık derdi sadece gelecek kuşaklarla…”
Ben çok keyif aldım 2 saatlik sohbetimizden… Sizin de keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.
Sakin okumalar… Artık biliyorsunuz, kırmızı linklere göz atmayı unutmayın… 
Röportaj: Sinan Dirlik
Fotoğraflar: Handan Akgün