16-31 Ekim 2023 Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

0
425
 • 16 – 31 Ekim 2023 Raporu | Türkçe
 • 16 – 31 October 2023 Report | English

16-31 Ekim 2023 Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu

Ekim ayının son iki haftasında Türkiye’de sanatsal ifade özgürlüğü konser, tiyatro oyunu, festival gibi etkinliklerin çeşitli nedenler öne sürülerek iptal edilmesi nedeniyle sekteye uğradı. Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları için düzenlenecek olan çeşitli etkinlikler, İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelenirken aynı sebeple ülkede üç günlük yas ilan edilmesi, üç gün boyunca düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edilmesine neden oldu. Sanatçılar, müzik ve sanat etkinliklerinin yalnızca eğlence olarak algılanıp her türlü yas durumunda ilk olarak bunların iptal edilmesinin yanlış olduğuna yönelik tepki verdiler. Ekim ayının ilk yarısında olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde belirli sürelerle tüm etkinliklerin “milli güvenlik” gerekçesiyle iptal edilmesi, Ekim ayının son iki haftasında da sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellerden biri oldu.

16-31 Ekim arasında davalar, gözaltılar ve hukuksal engeller de yine gündemdeydi. Munzur Festivali’ne katılan sanatçı Şevin’e, Grup Yorum üyelerine destek veren konuşması ve seslendirdiği bir şarkı nedeniyle soruşturma başlatıldı. Eskişehir’de bir düğünde “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla aralarında çalgıcıların da olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Bu ihlallerin yanı sıra sanat alanında örgütlü mücadele ve buna bağlı kazanımların da arttığını gözlemliyoruz. Kadın hareketinin kültür sanat alanındaki mücadelesi neticesinde kadına yönelik şiddet uygulayan sanatçıların sektör içinde yaptırıma uğratılmaya başlaması, kadınların bu alanda daha özgür ifade ortamına sahip olması adına kazanım olarak değerlendirilmelidir. Bir üyesi kadına şiddetle suçlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz’un konserleri, bu şiddete tepki gösteren açıklamalar eşliğinde iptal edilirken Ankara Film Festivali’nde, tacizle suçlanan Preşeva’nın jüri üyeliğine son verildi. Musa Orhan’ın açtığı hakaret davasının Hazal Kaya lehine sonuçlanması da yine bu kazanımlardan biri oldu.

Gündemin bir diğer önemli noktası, yayınevlerinin, ekonomik zorluklar karşısında çeşitli şekillerde direnmesi oldu. Ayrıntı Yayınları, “Tüyap Kitap Fuarı’nın son yıllarda düzenleyenlerin kazancına odaklandığını, yayıncı ve okuyucuları gözetmekten uzaklaştığı” gerekçesiyle bu yıl 40.’sı düzenlenecek fuara katılmayacaklarını duyurdu. Yayınevi Emekçileri Platformu’ysa, emekçilerinin kötü çalışma koşulları ve ekonomik sorunlarını sıraladıktan sonra emekçilere birlik olma çağrısı yaptı.

SÖZ Platformu olarak sanatçı örgütleriyle yaptığımız röportaj serisine Ekim ayının son iki haftasında iki röportaj daha ekledik. TYS Genel Sekreteri Tahir Şilkan ile yazarların örgütlenmeleri önündeki engelleri, sendikanın yapısını, amaçlarını ve yakın dönemde eylem planlarını konuştuk. Müzisyen sayısının 120 bin olduğu tahmin edildiği ülkemizde, örgütlenme, beraber hareket etme konusunda devasa sorunlarla baş etmeye çalışan Müzik-Sen’in Genel Sekreteri Savaş Gençavcı da sorularımızı yanıtladı.

ETKİNLİK İPTALLERİ

 • TRT, Cumhuriyetin 100. yıl özel etkinliklerini belirsiz bir tarihe erteledi

TRT’nin Cumhuriyetin 100. yılına özel düzenlenecek etkinlikleri, “Gazze’deki insanlık dramı” nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Anadolu Ajansı‘nın TRT’den yapılan açıklamadan aktardığına göre, “TRT, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenleyeceği ve tüm hazırlıkları biten eğlence odaklı konser ve gösterileri, Gazze’de yaşanan endişe verici insanlık dramı nedeniyle ileri bir tarihe erteledi” ifadesine yer verildi.

Ertelenen konser, gösteri ve diğer etkinliklerin gerçekleştirileceği tarihler daha sonra açıklanacak.

 • İsrail’in Gazze Saldırısı Sonrası 3 Günlük Milli Yas: Konserler İptal

İsrail’in Filistin’de sivillere yönelik saldırılarının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye’de 19-21 Ekim tarihleri arasında milli yas ilan edildi. Yas nedeniyle konser, festival, tiyatro ve sinema etkinlikleri iptal edildi. Sanatçılar, bu duruma yönelik tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştı.

Sanatçı Demet Sağıroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Evet, yasımızı tutalım. Ürdün, İran gibi 1 gün değil, 3 gün tutalım. Bütün eğlence mekanlarını kapatıp, konserleri, oyunları, gösterileri iptal edelim. Ama futbol maçları oynansın mutlaka. Yas; bir tek bu sektörü vuruyor. Sanatçısı, oteli, organizatörü, garsonu, mekan sahipleri için de dua edelim. Onlar için yas tutan yok çünkü. Keşke devlet baba yas kararı alırken kapattığı mekanlar ve iptal ettiği organizasyonlarda, evine ekmek götürmek için haftasonunu bekleyenler için yardım fonu oluştursa!”

Şarkıcı Zeynep Bastık’sa “Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk ve tek şey, konserlerin, tiyatro oyunlarının tüm sanat aktivitelerinin, yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerinin iptal edilmesi mi olmalı?” sözleriyle işin ekonomik boyutunun etkilerine vurgu yaptı.

Şarkıcı Yeşim Salkım ve Ceylam Ertem de sosyal medya hesaplarından yazdıkları yorumlarda yas sürecinin yalnızca konser ve tiyatro oyunu gibi etkinlikleri kapsaması, ancak dizilerin devam etmesinin tutarsızlığına değindi.

 • Dersim’de Etkinlikler 5 Gün Yasak: Gerekçe Kamu Güvenliği

Tunceli Valiliği, “kentte kamu güvenliğinin sağlanması” gerekçesiyle il genelinde sadece valilik ve kaymakamlıkların uygun göreceği etkinliklerin yapılmasına, diğer tüm etkinliklerin beş gün süreyle izne bağlanmasına karar verdi.

Dersim’de basın açıklamaları ve etkinliklerin 24 Ekim günü saat 23.59’a kadar beş gün süreyle mülki idare amirinin iznine bağlandı.

Dersim’de 12 Ekim 2023 günü başlayan etkinlik yasağı 15 Ekim 2023 günü saat 23.59’da sona ermişti.

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada, “kentte kamu güvenliğinin sağlanması” gerekçesiyle bazı kararlar alındığı belirtildi.

İl genelinde sadece valilik ve kaymakamlıkların uygun göreceği etkinliklerin yapılabileceği ifade edilen açıklamada, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, anma, açlık grevi, imza kampanyası ve konser gibi etkinliklerin yasaklandığını belirtildi.

 • Migros Filistin’e Destek Veren Fazıl Say’ın İsviçre Konserlerini İptal Etti

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarını kınayan piyanist Fazıl Say, İsviçre’de vereceği konserlerin organizatör firma Migros’un kararıyla iptal edildiğini duyurdu.

Sanatçı, “Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler” dedi.

“Sebep olarak fikirlerimi gösterdiler”

Say, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu açıklamayı yaptı:

“İsviçre’de Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış dört konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır.

“23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’deki bu konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim.”

 • Fazıl Say’ın Konser İptaline Migros’tan Tek Cümlelik Açıklama: Alakamız Yoktur!

Piyanist Fazıl Say’ın İsviçre’deki dört konserinin iptal edildiği dün gece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayı yeniden paylaşan Migros Türkiye resmi hesabından tek cümlelik açıklama geldi:  Bu konserlerle Migros Türkiye’nin hiçbir alakası yoktur.

Fazıl Say, 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’de vereceği konserlerin Filistin’e ve barışa destek açıklamaları gerekçe gösterilerek organizasyonu yapan Migros tarafından iptal edildiğini yazmıştı.

Migros Türkiye, Fazıl Say’ın tweet’ini alıntılayarak tek cümlelik açıklama yaparak Migros Türkiye’nin Migros İsviçre ile alakası olmadığını hatırlattı.

DAVALAR, SORUŞTURMALAR, HUKUKSAL ENGELLER

 • Munzur Festivali’ne Katılan Şevin’e Soruşturma

Bu yıl 21’incisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alan sanatçı Șevin hakkında Grup Yorum’a uygulanan karara karşı sahnede yaptığı konuşma ve seslendirdiği ‘Șervano’ eseri sebebiyle soruşturma açıldı.

Gazete Duvar’da Duygu Kıt imzalı haberde Şevin’in kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği ve “Şervano Suriyeli sanatçıların IŞİD saldırılarına yönelik yapmış oldukları bir eserdir” ifadesine yer verildi.

Habere göre ‘Suçu ve suçluyu övme’ ve ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ile ilgili Șevin, “Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde vermiş olduğum konserde, Grup Yorum’a yönelik sahne yasağı kararına ilişkin yaptığım konuşma ve seslendirdigim ‘Șervano’ eseri sebebiyle hakkımda soruşturma açılmış. İkametimin bulunduğu her yer basılmış. Sosyal medya hesaplarımdaki tüm paylaşımlarım dosyaya konmuş. İfadelerimde de söyledim, hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Bu parçayı ilk kez okumuyorum ve birçok sanatçı seslendiriyor. Șervano, Suriyeli sanatçıların IȘİD saldırısına yönelik yapmış oldukları bir eserdir” dedi.

“Hakkımdaki soruşturma ve benzer kararlar festivallere katılmamamıza yöneliktir” diye konuşan Șevin, şunları söyledi: “Üzerimizde baskı kurulmak isteniyor. Halkın sanatçılarıyız biz, sahnede halkın problemlerini dile getirmek bizim görevimizdir. Grup Yorum’a yapılan büyük bir haksızlıktır, sahnede de bunu söyledim. Bu ülkede hala sanatçıdan yazardan çizerden korkuluyor. Bu, ‘seneye festival olursa Șevin katılmasın’ diye verilen bir gözdağıdır. Dersimli bir sanatçı olarak bütün festival programlarına katıldım davet edildiğim sürece de coşkuyla katılmaya devam edeceğim.”

 • Söylenen Şarkı Nedeniyle Düğüne Operasyon: 23 Gözaltı!

Eskişehir’de bir düğünde “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla aralarında çalgıcıların da olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 23 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Odunpazarı ilçesi Kireç Mahallesi’nde gerçekleştirilen bir düğünde “örgüt propagandası” yapıldığı iddiası ile düğüne operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonda 2 düğün şarkıcısının söylediği 4 şarkıda “Örgüt propagandası” içeren sözlerin olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında düğün şarkıcıları ile şarkılara eşlik ettikleri gerekçesiyle 23 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü belirtildi.

EKONOMİK ENGELLER

 • Ayrıntı Yayınları İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’na Neden Katılmıyor?

Ayrıntı Yayınları, 28 Ekim – 05 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılacak 40. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’na katılmayacaklarına dair bir açıklama yayınladı.

Yayınevinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Tüyap Kitap Fuarı’nın son yıllarda düzenleyenlerin kazancına odaklandığını, yayıncı ve okuyucuları gözetmekten uzaklaştığı eleştirisi getirildi. Ayrıntı Yayınları yönetimi, sıkıntılarını paylaştıklarını ancak olumlu bir iyileşme yaşanmadığını düşündüklerini belirterek fuara katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

Açıklama şöyle:

“Kuruluşumuzdan bu yana katılım sağlayarak desteklediğimiz Tüyap Kitap Fuarı’na bundan sonra katılım sağlamayacağımızı duyuruyoruz.

“Tüyap’ın Taksim’de düzenlediği kitap fuarı yıllarından Beylikdüzü’ne evrilen bu süreç ne yazık ki yayıncıyı ve okuru gözeten bir anlayıştan uzaklaştı. Salt fuarı düzenleyenlerin kazancına odaklanmış bir yapı haline geldi. Her yıl sıkıntılarımızı paylaşmamıza rağmen yayıncılık adına olumlu bir değişim sağlanamadı.

“Ne bize ne de okura faydası olduğunu düşündüğümüz bu kısır döngüye ortak olmayacağımızı siz değerli okurlarımıza bildiririz. Bizi anlayacağınızı umuyor ve başka mecralarda buluşmayı diliyoruz.

KADIN HAREKETİNİN SANAT ALANINDAKİ KAZANIMLARI

 • Bir Üyesi Kadına Şiddetle Suçlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Konserleri İptal

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun solisti Kaan Boşnak’tan sonra, gitaristi Can Tunaboylu da kadına şiddetle suçlandı. Grubun konserleri iptal ediliyor.

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun gitaristi Can Tunaboylu’nun eski sevgilisi Aybike Çelik’e şiddet uyguladığı haberleri üzerine, grubun vereceği konserler iptal edilmeye başlandı.

Bu Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun ikinci şiddet vakası. 2022 yılında grubun solisti Kaan Boşnak hakkında eski eşi kendisine fiziksel şiddet uygulandığını söylemişti.

Grup hakkında çıkan bu haberlerin ardından grubun sahneye çıkacakları iki konser iptal edildi.

İzmir Coffe Festival & Brewtopia Organizasyon tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “22 Ekim Pazar günü ana sahnede yer alması planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri iptal edilmiştir. Satın alınan tüm biletler 3 günlük kombineye çevrilmiştir.”

Grubun Ankara’da 15 Ekim (dün) Bilkent Sportfest’e vereceği konser de iptal edildi.

Gruptan açıklama: Bir süre sahne almayacağız

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamadan bir süre sahne almayacakları vurgulanırken baş gitarist Can Tunaboylu ile olan profesyonel ilişkilerinin de durdurulduğu belirtildi.

https://pbs.twimg.com/media/F8juz2vXAAAyyRz?format=jpg&name=la

 • Menderes Belediyesi Kadına Şiddet İddiası Nedeniyle Yüzyüzeyken Konuşuruz Konserini İptal Etti

Üyeleri Can Tunaboylu’nun kadına şiddetle suçlanmasının ardından Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun İzmir Menderes’teki konseri iptal edildi.

İzmir Menderes Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılması planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri, grubun gitaristi Can Tunaboylu hakkında kadına şiddet iddiası nedeniyle iptal edildi.

Menderes Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, CHP’li bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun’un desteklendiği belirtilerek, grubun gitaristi Can Tunaboylu hakkında söz konusu şiddet iddialarına duyarsız kalınamayacağını belirtildi.

Kadına şiddet iddiası

Menderes Belediyesi’nden yapılan açıklamada kullanılan ifadeler şöyle:

“… basına yansıyan haberlerde, müzik grubunun gitaristinin bir kadına şiddet uyguladığı iddiası gündeme gelmiş, işbu şiddet olayının yargıya intikal ettiği, tarafların bu yönde karşılıklı beyanlarda bulunduğu bilgisi paylaşılmıştır.

İstanbul Sözleşmesi

“Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 Sayılı Kanun’un yanında olduğumuzu; bu yöndeki mevzuatı desteklediğimizi her aşamada dile getirmiştik. Bilindiği üzere 6284 Sayılı Kanun potansiyel şiddetin önlenmesi, bu yönde önleyici tedbirlerin alınması adına mağdurun beyanını esas almaktadır. Bu beyan kesinlikle hükme etki etmemekte, yalnızca koruma mekanizmalarını devreye sokmaktadır. Kadın ve çocuklar gibi dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulanmasının, şiddetle etkili ve bütüncül bir mücadelenin zorunlu unsuru olduğunun bilincindeyiz.

“Duyarsız kalmamız mümkün değildir”

“Anlatılan sebepler ile kadına yönelik şiddet iddiasının varlığı söz konusu iken bu duruma duyarsız kalmamız mümkün değildir. Toplumda şiddete yönelik farkındalığın ve anlayışın artırılması adına bunu görev bildiğimizi bildiriyor; 28 Ekim 2023 tarihinde saat 21.00’de gerçekleşmesi planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konserinin iptal edildiğini, yerine Ersin Şov ile sanatçı Ece Seçkin konserinin gerçekleşeceğini kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

 • Ankara Film Festivali’nde Jüri Krizi: Tacizle Suçlanan Preşeva’nın Görevine Son Verildi

Ankara Film Festivali jürisinde yer alan Mustafa Preşeva’nın jüri üyeliği, sinema, tiyatro ve TV  sektöründe çalışan kadınların tepkisi nedeniyle sonlandırıldı.

2-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ankara Film Festivali jürisinde yönetmen Derviş Zaim, yazar Mine Söğüt, oyuncular Murat Kılıç ve Selin Yeninci’nin yanı sıra kurgucu Mustafa Preşeva yer alıyordu. Jürinin açıklanmasının hemen ardından sinema, tiyatro, TV alanında çalışan kadınların oluşturduğu #SusmaBitsin Platformu tepki göstererek Ankara Film Festivali’ni boykot çağrısında bulundu.

Preşeva’nın hakkında onlarca taciz ifşasıyla gündeme gelen bir isim olduğuna işaret eden #SusmaBitsin Platformu, sosyal medya hesaplarından bir taciz failine alan açması nedeniyle Ankara Film Festivali’ni boykot çağrısında bulunarak tepki gösterdi.

Tepkinin sosyal medyada geniş yankı bulmasının ardından Ankara Film Festivali sosyal medya hesaplarından bir açıklama yapılarak “Kadınların yanında durduğumuzu bildiriyor ve Mustafa Preşeva’nın görevine son veriyoruz” denildi.

 • Musa Orhan’ın Açtığı Hakaret Davası Hazal Kaya Lehine Sonuçlandı

Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan’a hakaretle suçlanan Hazal Kaya’nın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme ‘ceza verilmesine yer olmadığına’ karar verdi.

2022 yılında Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu tespit edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılan oyuncu Hazal Kaya hakkında mahkeme kararını verdi.

Hazal Kaya’nın avukatı Hande Kuday, kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Kuday, uzlaşma teklifini kabul etmeyen Hazal Kaya aleyhine açılan davanın sonuçlandığını belirterek “Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi hakaretin varlığını kabulle birlikte işbu hakaret eyleminin haksız bir fiile tepki olarak işlendiğini ifade ederek Hazal Kaya hakkında ‘ceza verilmesine yer olmadığı’ yönünde karar verdi” dedi.

Emsal karar

Mahkemenin verdiği kararın kesinleşmesi halinde ’emsal’ nitelikte olacağını kaydeden Kuday, “Böylelikle hayatı karartılarak elinden alınan genç bir kadın üzerinden bir de gelir modeli inşa edilmesi gayesine yargının alet edilemeyeceği anlaşılacak ve İpek Er’in en azından hatırası rahat bırakılacaktır” ifadelerine yer verdi.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELELER

 • Yayınevi Emekçileri Platformu’ndan Birlik Olma Çağrısı

Yayınevi emekçilerinin kötü çalışma koşulları ve ekonomik sorunlarını sıralayan platform, emekçilere birlik olma çağrısı yaptı.

Yayınevi Emekçileri Platformu, yayınevi emekçilerine bir araya gelme çağrısı yaptı.

Platformun sosyal medya hesabından yapılan çağrıda yayınevi emekçilerinin asgari ücrete mahkûm edildiğinin altı çizildi. Yayınevlerinin çalışanlarına enflasyon oranında düzeltmeler yapmadığı, sigortasız çalıştırılmanın yoğun olduğu ve ödemelerin sıklıkla geciktirildiğinin belirtildiği açıklamada, bu durumla mücadele için birlik olma ve birlikte hareket etme çağrısı yapıldı.

RÖPORTAJLAR

 • TYS’den Tahir Şilkan’a Sorduk: Yazarlar Kitlesel Eylem Yapabilir mi?

Sanat dünyasına yönelik siyasi baskının her geçen gün arttığı günleri yaşıyoruz. Konser yasakları, RTÜK eliyle verilen para cezaları, kitaplara yönelik sansür, sanatsal ifade özgürlüğünü kısıtlayan davalar, Kültür Bakanlığı’nın yardımlarının taraflı dağıtılışı gibi birçok mekanizması olan bu baskıya karşı, sanat dünyası her geçen gün daha savunmasız hale geliyor. Bunda en önemli etkenlerden biri sanatçıların örgütsüzlüğü olsa gerek. Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu olarak Sanat İşkolu Platformu ile başladığımız röportaj serisini Türkiye Yazarlar Sendikası ile sürdürüyoruz.

Röportajı okumak için tıklayınız.

 • Müzik-Sen’den Savaş Gençavcı’ya Sorduk: 120 Bin Müzisyen Bir Araya Gelebilir mi?

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu olarak Sanat İşkolu Platformu ve Türkiye Yazarlar Sendikası ile başladığımız röportaj serisini Müzik-Sen ile sürdürüyoruz.

Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası, kısa adıyla Müzik-Sen 34 yıldır müzik sanatçılarının sendikal örgütlenmesi için çalışmalarını yürütüyor. Müzik-Sen son yıllarda özellikle pandemi sürecinde çoğunluğu güvencesiz çalışan müzisyenlere verdiği destek ile daha görünür oldu. Ardından müzisyen Onur Şener’in katledilmesi sırasında yaptıkları açıklamalarla seslerini duyurdular.

Müzisyen sayısının 120 bin olduğu tahmin edildiği ülkemizde, örgütlenme, beraber hareket etme konusunda devasa sorunlarla baş etmeye çalışan Müzik-Sen’in Genel Sekreteri Savaş Gençavcı sorularımızı yanıtladı.

Röportajı okumak için tıklayınız.

Report on Freedom of Artistic Expression in Turkey / October 16-31

CANCELED EVENTS

 • TRT postpones Republic’s centenary events to an indefinite date

TRT’s events to be organized for the 100th anniversary of the Turkish Republic have been postponed to a later date due to the “tragedy of humanity in Gaza.”

 • National mourning for 3 days after Israel’s attack on Gaza – concerts canceled

Following the Israeli attacks on civilians in Palestine, the Turkish Presidency declared national mourning between October 19 and 21. Concerts, festivals, theater and cinema events were canceled due to the mourning. Artists voiced reactions on social media.

 • Events banned in Dersim for 5 days for “public safety”

Tunceli Governor’s Office has decided that only events deemed appropriate by the governorship and district governorships will be allowed across the province for five days on the grounds of “ensuring public security in the city,” and that all other events will have to be subject to permission.

 • Migros cancels Fazıl Say’s Swtzerland concerts for supporting Palestine

Pianist Fazıl Say, who publicly condemned Israel’s attacks on Gaza, announced that his concerts in Switzerland were canceled by the decision of the organizer company Migros. “Migros officials cited my opinions on the Israeli-Palestinian tension on my social media as the reason,” the artist said.

 • Migros provides one-sentence statement on Fazıl Say’s concert cancellation: “We have nothing to do with it!”

Migros Turkey’s official account re-shared the statement it made on its social media account last night when pianist Fazıl Say’s four concerts in Switzerland were canceled: “Migros Turkey has nothing to do with these concerts.”

LAWSUITS, INVESTIGATIONS, LEGAL OBSTACLES

 • Investigation against Şevin for participating in Munzur Festival

An investigation was launched against artist Șevin, who performed at the 21st Munzur Culture and Nature Festival this year, for her speech and performance of “Șervano” to protest the restrictions imposed on Grup Yorum.

 • Raid on wedding for song performance: 23 people detained

In Eskişehir, 23 people, including musicians, were detained for allegedly making “illegal organization propaganda” at a wedding.

ECONOMIC OBSTACLES

 • Why won’t Ayrıntı Publishing participate in Istanbul TÜYAP Book Fair?

Ayrıntı Publishing has issued a statement that they will not participate in the 40th International Istanbul TÜYAP Book Fair, which will be held between October 28 and November 05, 2023. The statement made on the publishing house’s social media account criticized TÜYAP Book Fair for focusing more on the profits of the organizers in recent years rather than looking out for publishers and readers. The management stated that they have already communicated their problems but, believing that there has been no progress, announced that they have decided not to participate in the fair.

WHAT WOMEN’S MOVEMENT EARNED ARTS

 • Another member of Yüzyüzeyken Konuşuruz accused of violence against women, concerts cancelled

After Kaan Boşnak, the lead singer of the band Yüzyüzeyeyken Konuşuruz, guitarist Can Tunaboylu was also accused of violence against women. The band’s concerts are being canceled.

 • Menderes Municipality cancelled Yüzyüzeyeyken Konuşuruz concert due to allegations of violence against women

After their member Can Tunaboylu was also accused of violence against women, the concert of the band Yüzyüzeyeyken Konuşuruz in Menderes, Izmir was canceled.

 • Jury crisis at Ankara Film Festival: Preşeva accused of harassment and dismissed

Mustafa Preşeva’s jury membership in the Ankara Film Festival was terminated due to the reaction of women working in the cinema, theater and TV industry.

 • Defamation case filed by Musa Orhan resulted in favor of Hazal Kaya

The verdict came out in the case against Hazal Kaya, who was accused of insulting Specialized Sergeant Musa Orhan who had sexually assaulted İpek Er, who committed suicide in Batman. The court ruled that there was “no ground for punishment.”

ORGANIZED STRUGGLE

 • Publishing House Employees Platform calls for solidarity

Listing the poor working conditions and economic problems of publishing house employees, the platform called on all workers to unite.

 


Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu projesi Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Ofisi (Sofya) tarafından desteklenmektedir.

Platform for Monitoring Artistic Freedom project is supported by Friedrich Naumann Foundation for Freedom East and Southeast Europe Regional Office (Sofia).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz