Gönüllerin Gönüllü Vekili…

0
421

“24. Dönem CHP Milletvekili Melda Onur” dediğinizde onu, “gönüllerin vekili Melda Onur” olarak tanıyanlardan çok daha az kişi çıkacaktır kuşkusuz. Gazeteci, Milletvekili, tutkulu bir insan hakları savunucusu, hayvansever, çevreci… 
O, hayatımda tanıdığım en renkli, en özel insanlardan biri. Çok uzun yıllar boyunca, gerek kendi mesleğimde, gerekse sivil toplum çalışmalarımda idol kabul edip hep örnek aldığım, sıkı takip ettiğim Melda Onur’la zaman içinde hem dost, hem de yoldaş olmak, herhalde hayatımda başıma gelen en güzel şeylerden biri… Bu yüzden, Reportare röportajlarımıza Melda Onur ile başlamak istedim. O’nun enerjisi bize şans getirsin diye.

O’nun renkleri, her zaman insanları ve sokağı yansıtır. Ayna gibidir kalbi ve aklını çok iyi kullanarak, her zaman çok çalışarak insanlara yardım etmek, sorun çözmek odaklı yaşar. Gerçekçidir, dürüsttür, lafını sakınmaz. Bazen duygusaldır, oldukça inatçıdır ama konu can olunca, akan sular her zaman durur. 
Farklı bir Melda Onur röportajı, bir nehir sohbet, bütünüyle bir hayat portresi çizmek istedim, çok hayalimdi, Reportare sayesinde gerçek oldu. Uyarayım, oldukça uzun bir sohbet okuyacaksınız, ya şöyle bir demlik çay yapın veya bir kocaman kahve alın kendinize…
Biz iki çok ve hızlı konuşan kadın, çocukluğundan bugüne Melda Onur’un hayatının her dönemine, anlattığı ve daha önce hiç anlatmadığı anıları eşliğinde, gidip geldik. Bir bütün gün ve akşam boyunca Taksim’den Galata’ya sokaklarda gezdik, dükkanlara girdik, insanlarla konuştuk, kedileri sevdik. Harika sokak çekimleri yaptık. Eski apartman kapılarında tam da Melda Onur’un sokaktaki duruşunu, sokağa bakışını anlatan kareler yakaladı Ali Fuat.

Hem ağladığımız hem de çok güldüğümüz sohbetimizin sıcak enerjisinin beyaz ekrandan sizlere de geçmesi ümidiyle, karşınızda “gönüllerin gönüllü vekili: Melda Onur” 

Röportaj: M. İrem Afşin

Fotoğraflar: Ali Fuat Karasu